Kněžský duel Morava - Čech bez vítěze

21. září 2015 Barvínek, Šmrnc Autor: Filip Breindl

Nerozhodný výsledek 2:2 přineslo utkání kněžských výběrů Moravy a Čech, které se hrálo 21. září 2015 v Brně-Bosonohách, v rodišti biskupa Vojtěcha Cikrleho, který se ujal slavnostního výkopu a věnoval cenu vítězům - o ni se vzhledem k výsledku rozdělili hráči obou mužstev.

Někteří z aktérů zápasu, kteří nechtěli být jmenováni, konstatovali, že mezi diváky scházel už jen papež (který momentálně při své návštěvě Kuby má na předměstí Brna trochu daleko) - mezi diváky totiž byl kromě brněnského biskupa také italský kardinál Francesco Coccopalmerio, předseda Papežské rady pro legislativní texty, jenž je hostem sympozia církevních právníků ve Vranově u Brna. "Sám fotbal tolik nesleduji, ale takovou událost považuji za velmi pěkné setkání kněží navzájem i s dalšími lidmi," řekl Proglasu.

Zápas v rodných Bosonohách navštívil i brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Poslechněte si rozhovor, který jsme s ním natočili před zápasem.

V té době už probíhal první poločas a hlediště poprvé zašumělo při střele Marka Miškovského, kterou v 5. minutě zastavila tyč moravské branky. Hosté si vypracovali úvodní tlak, nevytěžili z něj ale nic dalšího, než střely Libora Bučka a Martina Sklenáře mimo branku, do níž se neplánovaně postavil Daniel Blažke, když stálý brankář moravské sestavy Jindřich Čoupek kvůli zranění utrpěnému při rozcvičování nemohl do duelu zasáhnout. V další fázi se více prosazovali Moravané - Pavel Fox Pacner se propracoval k dorážce střely Stanislava Suchánka, kterou brankář Kamil Vrzal neudržel, Pavel Krč těsně nedosáhl na rohový kop Miloše Mičánka a Petr Káňa po samostatném průniku těsně minul. Na druhé straně musel Daniel Blažke odkopávat těsně před Pavlem Rumlem. Moravský brankář si krátce nato zalaškoval s nervy svých spoluhráčů, když mu vypadl centr Martina Sklenáře a míč zkrotil až na brankové čáře. Ve 35. minutě vyslal hezkou střelu zpoza pokutového území Petr Káňa, Kamil Vrzal vyrazil na roh. Z něj ještě Moravané vytěžili jeden závar před českou branku, kterou před poločasem zkoušel zdálky ohrozit Jaroslav Knichal, jenže minul. Poločas plný nepřesností zejména v rozehrávce skončil bez branek.

Po změně stran se oba týmy brzy propracovaly k velkým šancím - Svatopluk Pavlica zůstal na okamžik neobsazen v pokutovém území hostů, jenže centr Jaroslava Knichala minul. Hned nato, v 50. minutě, našel Lohel Klindera křížnou přihrávkou volného Libora Bučka na okraji pokutového území a na jeho střelu nemohl Daniel Blažke dosáhnout - 0:1. Vzápětí po chybě moravského brankáře při vyběhnutí mohl zvýšit Vít Uher, ale nezvládl míč usměrnit na branku s větší razancí. Na druhé straně pálili mimo branku Svatopluk Pavlica a Jaroslav Knichal. Pavel Fox Pacner mezi tři tyče mířil, ale Kamil Vrzal odvrátil na roh. Z něj se k hlavičce dostal opět Jaroslav Knichal, ale tísněn obránci branku znovu netrefil.

V 62. minutě se Petr Káňa zřejmě právem dožadoval penalty, když ho v pokutovém území zastavil Marek Hric, rozhodčí Jakub Kocman ale nechal pokračovat ve hře. Faul zapískal o minutu později, kdy Libor Buček podsekl Pavla Krče, byl napomenut žlutou kartou a navíc český tým inkasoval - střelou podél zdi trestný kop zužitkoval Jaroslav Knichal. Nerozhodné skóre nemuselo vydržet dlouho - Vít Uher byl před moravskou brankou sám, ale přihrávku usměrnil pouze do brankáře Blažkeho. Pak na druhé straně zdálky pálil Pavel Krč - brankář Vrzal vyrazil, a na druhé straně zastavil až faul Stanislava Suchánka sólovou akci Martina Sklenáře. Pokutového kopu se ujal Marek Hric a do své střely vložil velkou razanci. "Záměr byl dát to mimo dosah brankáře, tohle ale bohužel bylo i mimo dosah branky," komentoval po zápase svůj pokus nad, po kterém zůstalo nerozhodné skóre. To se nezměnilo ani po střele Martina Sklenáře z voleje - těsně vedle.

Stejný hráč po souboji s Petrem Káňou v 78. minutě reklamoval faul, který podle jeho slov i soupeř přiznal, jenže hra pokračovala a Jaroslav Knichal po dlouhém sprintu po levé straně připravil míč pro Pavla Foxe Pacnera a střílejícího Jana Kotíka, který otočil skóre a získal Moravě vedení. To mohl navýšit Miloš Mičánek, ale jeho první střela skončila vedle branky, druhou kryl Kamil Vrzal. Na druhé straně z otočky minul Libor Buček.

Český tým si nedokázal vypracovat souvislý tlak, přesto v závěru utkání vyrovnal - po akci Martina Sklenáře a Libora Bučka nestihli Moravané pokrýt své protihráče a zcela volný Vít Uher tentokrát nezaváhal. Výsledek 2:2 se už nezměnil a utkání tak zůstalo bez vítěze.

Můžete si poslechnout rekapitulaci zápasu pro zpravodajsou relaci a souhrnnou reportáž z celého zápasu.

Morava - Čechy 2:2, hráno 21. září 2015 v Brně-Bosonohách.

branky: 63. Knichal, 78. Kotík - 50. Buček, 89. Uher

střely na branku: 8:6, rohy: 10:11, poločas 0:0, diváků: 50

Morava: Daniel Blažke (jáhen, Přímětice) - Jan Bleša (Kelč), Stanislav Suchánek (Lipník nad Bečvou), Martin Hönig (Znojmo), Pavel Römer (Ivančice) - Jan Kotík (Brno-Řečkovice), Miloš Mičánek (Luka nad Jihlavou), Petr Káňa (Šumperk), Jaroslav Knichal (vojenský kaplan) - Svatopluk Pavlica (Uničov), Pavel Fox Pacner (Mikulov),  nastoupili také Pavel Krč (Horní Dubňany) a Petr Martinka (Nivnice).

Čechy: Kamil Vrzal (Uhlířské Janovice)  - Marek Miškovský (Sedlčany), Marek Hric (Ostrov a Jáchymov), Jan Böhm (AČR),  Konstantin Mikolajek OPraem. (Říčany), Marek Sklenář SDB (Praha-Kobylisy), Lohel Klindera OPraem. (Praha-Košíře), Libor Buček (Klenčí pod Čerchovem), Zdík Jordánek OPraem. (Milevsko) - Martin Sklenář (Kolín), Manuel Lobo (Praha, Opus Dei), nastoupili také Pavel Ruml (vojenský kaplan, duchovní ČCE) a Vít Uher (Praha-Hrad).

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert D dur pro housle, smyčce a basso continuo - Allegro; Autor: Benda František; Sóla: Ženatý Ivan - housle
13:00Zprávy ČRo Plus
13:05Odpolední proud