Adventní Barvínek

Adventní Barvínek

Pořad v souvislostech


Adventní Barvínek
Budeme vysílat

Když prší...
Když prší...
Kejkle mezi nebem a zemí
Vysílali jsme

Barvínek

Dobrodružství v přírodě

PRA Barvínek
Audioarchiv
1. prosince 2018 Barvínek, Advent Autor: Alžběta Havlová

První prosincový Barvínek nás provede adventem tak, jak jej prožívali lidé v minulosti. Zavítáme také do brněnského Janáčkova divadla na představení Příhody Lišky Bystroušky. Soutěžit budeme o dva lístky na toto představení! A těšte se i na mikulášské překvapení na konci pořadu.

Věděli jste, že před sto lety se během adventu i mluvilo tiše, aby se lidé na příchod Krista v klidu připravili? Že byste to nevydrželi? Redakce Barvínku také ne!

Sabryna PasyčnykováOstatní věci, co nám povídala Sabrina Pasyčnyková z Valašského muzea v přírodě, se nám ale líbily moc. "Se svatým Mikulášem dříve chodil i husárek, kobyla, nebo dokonce Žid - a jejich masky měly přinášet blahobyt pro dobytek a děti" . V minulosti byla odměna od Mikuláše pro děti odlišná, vysvětluje mi Sabrina: "Děti dostávaly něco napečené z kynutého těsta, oříšky, sušené hrušky či jablíčka." A děti dostávaly odměnu hlavně za to, když se uměly pomodlit.

   Sabryna Pasyčnyková  Mikulášova družina

A z minulosti do současnosti - s mikrofonem jsme zavítali do brněnského Janáčkova divadla na generální zkoušku představení Příhody Lišky Bystroušky. V kostymérně jsme vyzpovídali i malého skokánka a lištičku. V představení totiž hraje asi 30 dětí!

"Pan režisér i zpěváci jsou na mě hodní, s některými se kamarádím," říká mi Petr Hrůša, nejmladší herec v představení, který hraje malého skokánka. "Jsem trochu nervźní z toho, jak jsem se musel rychlostí metelesku blesku převlíkat do jiné role, mladého reverníka," rozvážně pokyvuje hlavou malý herec: "Jsem také rozrušený z toho, jak jsme šli tam v tom průvodu. Je to strašný stres," vysvětluje skokánek Peťa. Svůj part ale zvládnul na jedničku!

Příhody Lišky Bystroušky  Příhody Lišky Bystroušky

Poslouchajte pozorně vysílání Barvínku, bude se totiž soutěžit o dva lístky na toto krásné představení 21.12.2018.

A když se poštěstí, vysílání Barvínku navštíví i svatý Mikuláš se svou družinou.

Těší se na vás Bětka a Romča