Barvínek: Svý kroky rozezpívej

Barvínek: Svý kroky rozezpívej
19. listopadu 2011 Barvínek Autor: Luděk Strašák

V repríze Barvínku v sobotu 19. listopadu v 9.30 poslouchejte rozhovor s písničkářem Bobem Flliedrem.

S písničkářem Bobem Fliedrem jsem hovořil asi před rokem, v době, kdy se sborem Bobci vydal CD Bílé sárí.

 

Bob Fliedr, původní profesí kartograf, je známým žurnalistou a písničkářem. První písně začal psát na vysoké škole. S kamarádem si je nahrával na magnetofon a začal je rozdávat kamarádům a přátelům. Pravděpodobně odtud se jeho písničky dostaly do samizdatového zpěvníku Cantate, ze kterého čerpali křesťané ještě v dobách komunismu duchovní písně pro mše s kytarou.

 

Po revoluci se mnohé Fliedrovy písně objevily na kazetě Daniel (1993) a Do kostela v džínách (1994). Bob Fliedr už v té době písně neskládal, pracoval jako redaktor křesťanského měsíčníku AD (Anno Domini). Později studoval žurnalistiku v Bruselu. Po návratu publikoval v Lidových novinách nebo v časopisu Týden. Od roku 2000 pracoval v redakci publicistiky v České televizi.

 

 

K psaní písniček se vrátil nedávno. V Komunitním centru Matky Terezy v Praze-Hájích založil dětský sbor Bobci a natočil s nimi CD Abrahám (2008). Jeho recenzi najdete i na našich stránkách. I toto album jsme si v Barvínku představili a naučili se z něj například píseň Kudy se jde do nebe. Návrat po letech se vydařil a vloni na podzim vyšla druhá deska Bílé sárí. Z té jsme si už představili Viděli jste toho obra a v našem nejnovějším pořadu Dobrou knížku. Na obou deskách se výrazně podíleli profesionální muzikanti, bratři Škochové a bubeník Jan Linhart.

 

Přestože je Bob Fliedr známý především svými písničkami z křesťanských zpěvníků, sám se pojmu křesťanský písničkář brání. Jeho texty totiž většinou nejsou prvoplánovitě křesťanské. I na jeho novém albu jsou pouze čtyři ze čtrnácti písniček takové, které explicitně vychází z biblických textů. V ostatních popisuje autor běžný život nebo obyčejné problémy dětí, představuje Matku Terezu, nebo zpívá o tom, jaké je to, když zazvoní zvonec a pohádky jdou spát.

 

Pokud by vás zajímalo, jak Bob Fliedr mluví o svém albu Bílé sárí, najděte si v Audioarchívu pořad Jak se vám líbí z 28. ledna 2011.