Barvínek: Výlet do Koněpruských jeskyní

Barvínek: Výlet do Koněpruských jeskyní
25. června 2009 Barvínek Autor: Luděk Strašák

V Barvínku jsme navštívili Koněpruské jeskyně, krásné jeskyně vprostřed Českého krasu. V letošním roce slavíme 50. výročí od jejich zpřístupnění. Co v nich můžete vidět?

Koněpruské jéskyně najdete v blízkosti dálnice D5, která spojuje Prahu s Plzní, asi 5 km od Berouna, blízko vesnice Koněprusy. Už při příjezdu vás určitě zaujme návrší Zlatý kůň. Když se dostanete do jeskyní, můžete se na toto návrší podívat i zevnitř. Jeskyně byly v novodobé historii objeveny při odstřelu vápence v 50. letech. Dělníci tak objevili nejdelší jeskynní systém u nás. Jedná se o tříposchoďový jeskyně, přičemž spodní patro leží 70 metrů pod povrchem.

Zvláštností jeskyní jsou takzvané koněpruské růžice, které obsahují nerost opál.  V jeskyních bylo nalezeno velké množství zvířecích i lidských kostí, ty lidské jsou staré asi 13 000 roků a patřily druhu Homo sapiens. V jeskyních také v 15. století existovala penězokazecká dílna na výrobu falešných mincí.

V jeskyni spatříte nejrůznější typy krápníků, stalagmity, stalaktity a stalagnáty. Stalagtit roste shora dolů, stalagmit shora nahoru a stalagnát je sloup, který vzniká srůstem stalagtitu a stalagmitu.

Jeskyněmi nás provedl pan Alexandr Komaško, jejich správce. Na fotografie, které nám poslal, se můžete podívat ve fotogalerii. Bližší informace najdete na oficiálních stránkách Koněpruských jeskyní.

Pokud si uděláte výlet do Českého krasu, můžete navštívit spoustu zajímavostí v okolí, hrad Karlštejn, hrady Žebrák a Točník, Kokořín, Beroun se svým Medvědáriem, Tetín, Svatý Jan pod Skalou a obdivovat krásu celého Českého ráje.

A dvě pověti z jeskyní:

O pasáčkovi

Jednoho dne pásl malý pasáček ovečky na vrcholu Zlatého koně, když v tom si všiml, že ze země stoupá sloupec kouře. Přišel blíž a zjistil, že kouř vychází z díry ve skále. Odvážně se protáhl dovnitř. Uviděl tam zarostlého vousatého muže, jak sedí na hromadě peněz. Pasáček dostal pár mincí, ale musel slíbit, že to, co tu viděl, nikde nepoví. Jenže hned, jak vylezl ven, utíkal dolů do vesnice a tajemství vyzradil. A tak se vesničané vedeni pasáčkem vydali na kopec hledat poklad. Otvor do podzemí však nenašli a pomysleli si, že si z nich pasáček dělá legraci. Peníze mu sebrali a ještě mu pořádně nařezali, aby na ně příště nic takového nezkoušel.

Objev středověké penězokazecké dílny ve svrchním patře jeskyní v roce 1950 prokázal možný pravdivý základ tohoto lidového vyprávění. Při dalším průzkumu svrchního patra byl skutečně nalezen tajný vstup do "Mincovny," který středověcí padělatelé zakrývali před zraky ostatních zploštělým okrouhlým kamenem. Jednou to ovšem možná zapomněli udělat...

O Zlatém koni

Paní z blízkého hrádku byla velmi zlá a chamtivá. Jednou se rozhodla, že se zmocní velkého pokladu ukrytého ve zdejších skalách. Musela však nejprve přelstít strážného ducha, který bohatství vydá jen tomu, kdo má zlaté vlasy a železnou ruku. Proto si rytířka nechala v Praze zhotovit zlatou paruku a železnou rukavici a o několik dní později za jedné tmavé a bouřlivé noci vyjela na koni ke skalám. A skutečně, země se s velkým rachotem rozestoupila a paní i s koněm zmizela v podzemí. Avšak když se služebná se svým milým, velkým silákem, vydali svou paní hledat, nalezli ji v podzemí, jak zcela nehybně sedí na svém koni. Byla totiž i s ním proměněna ve zlato jako trest za svoji lakotu. Mladému páru však duch neublížil, ale obdaroval je, protože jejich láska v nich spojila zlaté vlasy dívky a železnou ruku muže. Na pamět zlaté sochy skryté v podzemí byl vrch pojmenován Zlatý kůň.

Obě pověsti jsme našli na neoficiálních stránkách jeskyní.

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!