Bylinkový Barvínek

Bylinkový Barvínek

Pořad v souvislostech


Bylinkový Barvínek
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
21. června 2022 Barvínek Autor: Štěpánka Minárová

Mateřídouška, máta, fialka, levandule, heřmánek - bylinky, které rostou na loukách a v zahradách; krásně voní a také pomáhají, a to nejen při nachlazení. Jak? To se dozvíte v Bylinkovém Barvínku. A nejen to. Řekneme si, jak je správně sbírat, sušit a co všechno se z nich dá vyrobit. Do bylinkové zahrádky vás zveme v úterý od 16 hodin.

Z bylinek, které nám nabídly střelické louky, jsme pro vás vybrali několik tipů na jejich zpracování. Nechte se inspirovat...

louka

Bezinková limonáda

Potřebujeme: 5 větších nebo 7 menších květů, 100 – 200 g cukru, 1 citron, 2 lžíce octa, 3 l horké vody

Květy naskládáme do sklenice, přidáme na kolečka nakrájený citron. Do horké vody vmícháme cukr a ocet a touto vodou zalijeme květy ve sklenici. Uzavřeme potravinovou fólií a necháme 5 dnů odstát. Pak scedíme přes jemné plátno nebo cedník.

Bylinková koupelová sůl

Potřebujeme: nasušené bylinky, mořskou nebo himalájskou sůl, případně éterický olej 

Příjemná koupel může být z heřmánku, levandule, meduňky, šalvěje, mateřídoušky nebo i dalších bylinek, které najdete ve svém okolí. Bylinky na koupelovou sůl nejprve usušíme. Do soli můžeme přidat pár kapek éterického oleje, ale nemusíme. Do čisté uzavíratelné sklenice nasypeme jeden centimetr soli, přidáme centimetrovou vrstvu sušených bylinek a střídáme, dokud nenaplníme celou nádobu. Uzavřenou ji uchováme asi 2-3 týdny, aby se do soli uvolnily veškeré aromatické látky. 

Čaj pro veselý den

Potřebujeme: 1 lžíci ostružiníkových listů, 1 lžíci květů sedmikrásky, 1 lžíci jitrocelových lístků, 1 lžíci květu bezu, 0,5 litru vroucí vody

Všechny bylinky smícháme, přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.

jahody

Na výlet za bylinkami vás zvou Štěpánka & Káťa v úterý 21. června od 16 hodin, v sobotu 25. června v 11 hodin nebo pak kdykoliv v audioarchivu.