Folklorní Barvínek: Brněnský Valášek, manželé Koneční i Valašské muzeum

Folklorní Barvínek: Brněnský Valášek, manželé Koneční i Valašské muzeum

Pořad v souvislostech


Folklorní Barvínek
Budeme vysílat

Finále Hrdiny Barvínku
O modlitbě
Jak si užít (a přežít) prázdniny
Vysílali jsme


Víra a já

Víra a já

Židovský Barvínek
Audioarchiv

Folklorní Barvínek nás zavede na zkoušku folklorního souboru Brněnský Valášek, do Valašského muzea v přírodě v Rožnově a k mladým manželům Helenky a Vojty Konečných, kteří si díky folkloru k sobě našli cestu. Poslouchejte a soutěžte o vstupenky do Valašského muzea či o CD Brněnského Valášku!

V šatně Brněnského Valášku to v pondělí odpoledne žije. Asi třicet mladých tanečníků aBrněnský Valášek tanečnic se tu převléká do úboru – červených triček a sukní nebo kalhot. Samozřejmostí jsou cvičky, aby se jim dobře tančilo. Začíná zkouška druhé skupiny jednoho z největších folklorních souborů v republice. „Líbí se mi tady ten kolektiv,“ shodují se všechny děcka a 13letý Honza mi to vysvětluje: „Spojuje nás, že spolu tancujeme a zpíváme, pracujeme dohromady na tom vystoupení,“ a potom dodá: „A hlavně mě baví ty večerní zábavy, které jsou vždycky po vystoupení. Hrajeme a zpíváme.“ Valašské tance a zpěvy ale nejsou jen o zábavě - poslechněte si reportáž ze zkoušky Brněnského Valášku.

  Kluci z druhé skupiny  Druhá skupina Brněnského Valášku

Že folklor patří jen do skanzenů a muzeí? O opaku vás snad přesvědčí povídání Helenky a Vojty Konečných.

Manželé Koneční: "Naše svatba vyvolala na sídlišti poprask." "Naše folklorní svatba vyvolala takový malý poprask tady na líšeňským sídlišti," směje se mladá maminka dvou dětí Helenka. Sama si k folkloru našla cestu jako jediná z rodiny: "Jsem takový folklorní exot u nás doma". Její manžel, Vojta Konečný, vyrůstal v rodině, kde byl folklor samozřejmostí. Sám odmalička hraje na housle, mimo jiné v kapele Poletíme?. Seznámili se ve folklorním souboru Púčik, a tak je vlastně folklor svedl dohromady. "Folklor žije - při folklorních zábavách je člověk aktivní, jde si zatancovat, zpívá hraje. Dospívání v Púčiku bylo výborný," říká Vojta. "Lidová kultura má v sobě něco, co nezestárne," souhlasí Helenka.

  Manželé Koneční

Natáčení s Vojtou a Helčou. Manželé Koneční

Naše poslední zastávka ve folklorním Barvínku bude ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde nás pozvou na únorový Masopust. Soutěžit budeme o rodinné vstupné na tuto akci a také o CD Brněnského Valášku.

Poslouchejte v úterý 15. ledna v 16 hodin nebo v repríze v sobotu 19. ledna v 11:05, těšit se na vás u mikrofonů bude Bětka a Romča.