S adventním Barvínkem do Finska a za sněhem

S adventním Barvínkem do Finska a za sněhem
1. prosince 2019 Barvínek, Advent Autor: Kristýna Fuksová

Zajímá tě, jak vypadá zima ve Finsku a jak tam slaví Vánoce? V prvním prosincovém Barvínku uslyšíš reportáž z finského hlavního města - Helsinek. Kromě toho jsme zjišťovaly, jestli bude na Vánoce sníh, a jak vlastně vzniká. A navíc se nám znovu ozvala páťačka Barbora!

Barbora píše Barvínku, že už ví, co bude dělat v adventu. My jsme si pro vás připravily soutěž o netradiční adventní kalendář, takže v úterý 3. prosince od 16. hodin špicujte uši!

Áňa navštívila kamarádku Lauru v Helsinkách a přivezla vám odtud reportáž, ve které se projdete po finském hlavním městě, zamíříte přes moře na pevnost Suomenlinna, uslyšíte racky a hudbu inspirovanou finským folklorem. Laura navíc prozradí, jak ve Finsku vypadají Vánoce, seznámí vás s tajemnou postavou, které se říká Joulupukki a připomene, co je pro Finy důležitou součástí všech oslav. Možná jste to už uhodli – v této severské zemi je to samozřejmě pořádně roztopená a vyhřátá sauna!  „Sauna ve Finsku patří naprosto ke všemu, takže samozřejmě i ke Štědrému dni. Když se rodina sejde na Vánoce, večer jdou všichni do sauny a potom do jezera, moře, nebo do sněhu – podle toho, co je k dispozici,“ vypráví Laura.

Helsinki

V Helsinkách jsme sníh nepotkali, tak se Kristy vydala za meteorologem Petrem Münsterem. Vysvětlí nám například to, proč v zimě někdy prší: „Během toho zimního půlroku nad námi sněží docela často, nicméně pokud je teplota při zemském povrchu nad nulou, tak už na nás dopadá déšť.“

Je sníh jenom krásný, nebo je i důležitý? „Jsou to srážky, které přinášejí vláhu. Tím, že často zůstávají jako sněhová pokrývka na zemi, tak vlastně oddalují přísun vláhy do půdy až na jarní období. To je hodně důležité – mluví o tom třeba přísloví „únor bílý pole sílí“. Když chybí sněhová pokrývka, která funguje jako peřina, tak půda hodně vymrzává, protože v únoru je ještě mrazivo. Potom je těžší půdu obdělávat a pro rostliny je to taky náročnější,“ prozradí Petr Münster v prvním prosincovém Barvínku.

Tak nezapomeňte poslouchat! Těší se na vás Kristy a Áňa

Fotky k reportáži z Helsinek pro vás připravili Martina Dočárová a Ondřej Wiewiorka :-)

Helsinky - hlavní nádraží

Sníh padal v Helsinkách těsně předtím, než jsme přijeli. (Hlavní vlakové nádraží)

Helsinki - knihovna

Dětské hřiště v knihovně :-)

Evangelická katedrála v Helsinkách

Evangelická katedrála v Helsinkách

Ostrůvek u Helsinek

Bydlí tam lidé, nebo skřítci? (Ostrůvek u Helsinek)

moře

Áňa natáčí zvuk moře.

Suomenlinna

Pevnost Suomenlinna

nuuksio

Radost z přírody :-)

Zkoumáme led

Zkoumáme led v národním parku Nuuksio.