Škola jinak

Škola jinak

Pořad v souvislostech


Škola jinak
Budeme vysílat

Když prší...
Když prší...
Kejkle mezi nebem a zemí
Vysílali jsme

Barvínek

Dobrodružství v přírodě

PRA Barvínek
Audioarchiv
28. ledna 2019 Barvínek Autor: Alžběta Havlová

Jaké to je, vzdělávat se doma? Slyšeli jste už o škole Filipce? A víte, co je to montessori? 

Barvínek o tom, že vzdělávat se člověk nemusí pouze v dřevěných školních lavicích.

Předávat vědomosti lze také formou příběhu, venku v přírodě či doma. Těšte se na reportáže ze školky, kde se děti učí podle koncepce montessori, a nově vznikající křesťanské školy Filipky (Škola příběhem). Zazní i rozhovor s Grétkou Hurdovou, dcerou Veroniky známé jako Krkavčí matka, která se rozhodla, že své tři děti bude vzdělávat sama.

Grétku a Veroniku Hurdovy jsem navštívila v jejich pražském bytě. Doma byl i mladší brácha Mariánek, který byl nemocný, a tak při našem povídání tiše ležel v obývacím pokoji. Veronika, která je známá díky svému blogu Krkavčí matka, vychovává své tři děti sama. Její manžel zahynul, když byla těhotná s nejmladším Jeníkem. I tato zkušenost ji přivedla k tomu, že se nebojí dělat věci v životě jinak a tak, jak je cítí – její pohled na vzdělávání si poslechněte v Barvínku v úterý 29. ledna v 16 hodin. Její šestiletá dcera Grétka sice zatím neumí plynule číst, zato už třeba ví, co je to otrokářství, a umí dělit. Vždyť má přece dva mladší bráchy a s těmi se musí dělit každý den! :-) 

Ruth Konvalinková mě provedla po prostorách nově vznikající školy Filipky. Učitelka češtiny na brněnském gymnáziu společně s dalšími lidmi zákládá evangelickou školu i proto, že jim vadily některé věci na současném vzdělávácím systému. Ve škole Filipce se tak děti budou moci mnohem více soustředit na to, co je doopravdy baví, a sociální inteligence (třeba empatie nebo jestli mám rád sebe a své blízké) bude stejně důležitá jako ta inteligence rozumová. 

V úterním Barvínku se na Vás těší Bětka a Romča :-)