Škola jinak

Škola jinak

Pořad v souvislostech


Škola jinak
Budeme vysílat

Po Brně šalinou
Barvínek slaví Den Země
Barvínek slaví Den Země
Vysílali jsme


Po Brně šalinou

Dubnový magazín

Dubnový magazín
Audioarchiv
28. ledna 2019 Barvínek Autor: Alžběta Havlová

Jaké to je, vzdělávat se doma? Slyšeli jste už o škole Filipce? A víte, co je to montessori? 

Barvínek o tom, že vzdělávat se člověk nemusí pouze v dřevěných školních lavicích.

Předávat vědomosti lze také formou příběhu, venku v přírodě či doma. Těšte se na reportáže ze školky, kde se děti učí podle koncepce montessori, a nově vznikající křesťanské školy Filipky (Škola příběhem). Zazní i rozhovor s Grétkou Hurdovou, dcerou Veroniky známé jako Krkavčí matka, která se rozhodla, že své tři děti bude vzdělávat sama.

Grétku a Veroniku Hurdovy jsem navštívila v jejich pražském bytě. Doma byl i mladší brácha Mariánek, který byl nemocný, a tak při našem povídání tiše ležel v obývacím pokoji. Veronika, která je známá díky svému blogu Krkavčí matka, vychovává své tři děti sama. Její manžel zahynul, když byla těhotná s nejmladším Jeníkem. I tato zkušenost ji přivedla k tomu, že se nebojí dělat věci v životě jinak a tak, jak je cítí – její pohled na vzdělávání si poslechněte v Barvínku v úterý 29. ledna v 16 hodin. Její šestiletá dcera Grétka sice zatím neumí plynule číst, zato už třeba ví, co je to otrokářství, a umí dělit. Vždyť má přece dva mladší bráchy a s těmi se musí dělit každý den! :-) 

Ruth Konvalinková mě provedla po prostorách nově vznikající školy Filipky. Učitelka češtiny na brněnském gymnáziu společně s dalšími lidmi zákládá evangelickou školu i proto, že jim vadily některé věci na současném vzdělávácím systému. Ve škole Filipce se tak děti budou moci mnohem více soustředit na to, co je doopravdy baví, a sociální inteligence (třeba empatie nebo jestli mám rád sebe a své blízké) bude stejně důležitá jako ta inteligence rozumová. 

V úterním Barvínku se na Vás těší Bětka a Romča :-)