Židovský Barvínek

Židovský Barvínek

Pořad v souvislostech


Židovský Barvínek
Budeme vysílat

Finále Hrdiny Barvínku
O modlitbě
Jak si užít (a přežít) prázdniny
Vysílali jsme


Víra a já

Víra a já

Židovský Barvínek
Audioarchiv
1. června 2019 Barvínek Autor: Alžběta Havlová

O židovství si budeme povídat s Táňou Klementovou z Židovského muzea, představíme se projekt na Instagramu Eva Stories a těšit se můžete na pohádku Pesachový knedlíček od spisovatelky Ilse Weberová.

Jaký je rozdíl mezi křesťanstvím a židovstvím? Co jsou to pejzy, pesach a čemu se říká Davidova hvězda? A kolik Židů momentálně žije v České republice? O židovství nebo-li judaismu nám popovídá Táňa Klementová z Židovského muzea v Praze, brněnské pobočky.

Přečteme si také pohádku z knihy Dobrodinec Báruch od autorky Ilse Weberové, židovské spisovatelky, která zahynula v Osvětimi během druhé světové války. Tato žena svými pohádkami těšila děti v terezínském ghettu. Pohádku Pesachový knedlíček a další povídky do češtiny přeložila Zlata Kufnerová.

Období druhé světové války zpracovává i příběh Evy. Jak by vypadal její Instagram, kdyby před 75 lety existoval internet? Nad tím se zamyslel Izraelec Mati Kochavi a vytvořil profil @eva.stories, který znázorňuje život třináctileté dívky v období holokaustu.

Poslechněte si ukázku z dílu o židovství:

Jak jste asi poznali, tak tématem měsíce červen je VÍRA. Pokud chcete získat bonusové body do soutěže Hrdina Barvínku, zašlete nám svoji fotku na téma "Víra a já". Kreativitě se meze nekladou! Své fotky zasílejte na adresu junior zavináč proglas.cz. Ale pozor, fotky můžete poslat pouze do neděle 9. června, potom vybereme osm z vás, kteří postupují do finále!