Sluchátko v Barvínku – květen 2023

Sluchátko v Barvínku

Pořad v souvislostech


Sluchátko v Barvínku
Budeme vysílat

Jak se otevírají studánky?
Až na konec světa
Až na konec světa
Vysílali jsme


Jak se otevírají studánky?

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál
Audioarchiv

Květnové Sluchátko v Barvínku je skutečně rozhlasovým speciálem. Děti z olomouckého kroužku Sluchátko v něm slaví 100. výročí založení československého Radiojournalu a zahájení rozhlasového vysílání obecně.

Je to právě rok, co jsme jako kroužek zahráli premiéru našeho společného autorského divadla s názvem Zlaté časy rádia. Ohlíželi jsme se v něm za stoletou historií rozhlasu a podívali jsme se společně do Ameriky, na začátky vysílání BBC i ke kořenům rozhlasu u nás. Rozhlasový kroužek Sluchátko hraje divadlo!A právě scénou z našeho divadla tento Barvínek otvíráme. Potkají se v něm zakladatelé rozhlasu Eduard Svoboda a novinář Miloš Čtrnáctý a budou si vyprávět o tom, jak úžasným vynálezem rozhlas před 100 lety byl. Doprovodí je první hlasatel Adolf Dobrovolný a rozhlasová vlna, která celé to první vysílání zajistila. Matěj, Šimon, Ondra a Ema si zahrají v úvodní scéně Barvínku a pak už to půjde obraz za obrazem z historie rádia.

Klárka, Ondra, Hermína a LadaVíte například, že velmi důležité byly při prvních vysíláním ženy telegrafistky a telefonní operátorky? Jistěže by rády byly i inženýrkami! Například Anna Nevins nebo Kathlyn Parkyn byly velmi technicky schopné a uměly si vlastní rádio sestavit i samy. Hermína, Lada a Klárka vám prozradí, jaké to pro první ženy v rádiu bylo.

Lada, Ondřej a ŠimonK prvním obdivovatelům vynálezu rádia patřil i spisovatel Karel Čapek. Šimon vám přečte kousek z jeho slavného článku Muž a krystal.

Klára, Miky a VojtaMiky, Vojta a Klára nás těmito časy dvacátých a třicátých let provedou.

VerčaA pak začne ohňostroj našich autorských povídek. Oslavili jsme narozeniny rozhlasu tím, že jsme mu nadělili spoustu krátkých bláznivých příběhů. Speciálním způsobem autorského psaní, kdy si posunujeme naše příběhy od jednoho autora k druhému, třetímu a dalším, vznikají povídky, které mají někdy hodně bláznivý průběh a ještě bláznivější pointu.

Kilián a MatějVšechny se nějak týkají rozhlasového prostředí a vystupují v nich zuřiví reportéři, italští temperamentní moderátoři, zoufalí rozhlasoví režiséři i zvukaři blažení z krásných zvuků a not, které se podařilo ve studiu vytvořit.

Natáčet tyhle povídky stejně jako všechny scénky k narozeninám rozhlasu nás moc bavilo a vydatně nám v tom pomáhali kolegové z olomouckého studia Proglasu, dramaturgyně Radka Rozkovcová a zvukový mistr Jarda Topinka. I díky nim je květnový speciál ke 100. výročí začátku vysílání rozhlasu zvukově barevný, vtipný a zábavný.

At se vám krásně poslouchá!

Andrea Hanáčková

všichni ze Sluchátka a Andrea Hanáčková