Sluchátko v Barvínku – prosinec 2022

Sluchátko v Barvínku – prosinec 2022

Pořad v souvislostech


Sluchátko v Barvínku
Budeme vysílat

Jak vycvičit vodicího psa
Jukebox Barvínku
Barvínek o povolání: Horský záchranář
Vysílali jsme


Jak vycvičit vodicího psa

Jaroslav Pavlíček: Jak přežít v zimě i divoké přírodě

Jaroslav Pavlíček: Jak přežít v zimě i divoké přírodě
Audioarchiv
13. prosince 2022 Sluchátko v Barvínku Autor: Andrea Hanáčková

Třetí vydání je o darování a dobrém jídle. Znovu se ozve – Ahoj holky, ahoj kluci, vysíláme z Olomouce pořad dětí pro děti Sluchátko v Barvínku. Pořadem vás tentokrát provedou Matěj Hanáček a Ema Svrčková. A co uslyšíte?

Matěj Hanáček a Eva SvrčkováJednou z aktivit, kterou v našem olomouckém rozhlasovém kroužku cíleně pěstujeme, je tvůrčí psaní. Tentokrát jsme si vzali jako inspiraci obrázkové karty. Každý z nás si jednu vybral a napsal krátkou povídku. Hrejte si s námi! Podívejte se na obrázky k tomuto článku a zkuste uhodnout, která karta náleží ke kterému obrázku. Někdy to poznáte hned, jindy budete muset pečlivě poslouchat povídku až do konce.

Druhým tématem je jídlo, důležité téma, které souvisí se zdravým životním stylem, s nakupováním, ale také s šetrností a plýtváním. Snažíme se upozornit na to, že mnoho lidí se stravuje ledabyle. Myslíme na to, co jíme? Vyhledáváme zdravé potraviny? Pečujeme o sebe tím, že si doma vaříme dobré jídlo? Zajímalo nás, co si o tom myslí lidé v Olomouci, a tak jsme vyrazili do ulic a natočili k tomu anketu. Poslechněte si ji, možná budete překvapení, jak různě o jídle lidé mluví!

Sluchátko a pan VlkA když už jsme byli ve městě, zašli jsme do jedné prodejny, která právě poctivé jídlo z farmy prodává. S panem Vlkem jsme natočili rozhovor, kde mluví o tom, jak si váží dobrého jídla a jak si o něm povídá se svými zákazníky. Podporuje malé rodinné farmy a záleží mu na tom, aby lidé upřednostnili při nákupu lokální potraviny. Hezky mluvil i o vztahu k půdě a o udržitelném způsobu hospodaření. Je to vždycky trochu divočina, když se celé Sluchátko naskládá do malého prostoru a všichni společně si o něčem povídáme, ale pan Vlk byl moc milý a vstřícný. Nakonec jsme si u něj koupili domácí kremrole, mňam!

Sluchátko a pan VlkA to ještě pan Vlk netušil, že se stal předmětem jedné naší oblíbené improvizační hry, kterou si občas ve Sluchátku zahrajeme! Jmenuje se "Jedno slovo" a můžete si ji zahrát taky. Doma, ve skautu nebo ve třídě. Poslechněte si, jak se to hraje, a užijte si s námi tu velkou legraci. Některé příběhy jsou dost bláznivé!

A na závěr otvíráme velké téma darů a darování. Od období svatého Martina, přes svatého Mikuláše až k Vánocům jsme stále obdarováváni hmotnými dárky, sladkostmi, ale i pozorností, laskavým slovem. Povídali jsme si o tom, jaké to je dárky dostávat, i o tom, jaké to je dárky vytvářet a dávat. Není to jen tak! Na řadu přišla i úvaha, jak je to s penězi. Chceme je dostávat? Je to dobře, nebo špatně? Proč má někdo raději dárek vyrobený? A jak je to s dárkem, který nám přináší nějaký zážitek? Co dělat, když se vám třeba nějaký dárek nelíbí? A dokážeme být vděční za každý dar? Asi tušíte, že na tyto otázky není jednoznačná odpověď, ale nás moc bavilo o tom přemýšlet.

Sluchátko v Barvínku doprovází báječné písničky, vtipné, nápadité, překvapivé a vždycky přesně k tématu, o kterém vám vyprávíme. Za hudební dramaturgii moc děkujeme Radce Rozkovcové.

Tak si nás poslechněte! Ahoj z Olomouce a krásné svátky přejeme my všichni z rozhlasového kroužku Sluchátko!