Filmy pro děti roku 2014 očima Radka Habáně

Filmy pro děti roku 2014 očima Radka Habáně
27. ledna 2015 Barvínek Autor: Luděk Strašák

Opět vám přinášíme přehled filmů pro děti (a mládež) tentokrát za rok 2014. Filmový maraton podnikl a do kritiky se pustil moderátor Radia Proglas Radek Habáň. Můžete se zapojit i do diskuse, popřípadě si kliknou na předešlé ročníky dole pod článkem.

V přehledu jsou vynechány Želvy Ninja a Hobit: Bitva pěti armád. To proto, že říct, že  „Želvy a Hobit rovná se filmy pro děti,“ zní přinejmenším diskutabilně. V přehledu je také mírně nadržováno českým filmům.

Filmy jsou seřazeny od nejhoršího po nejlepší. A pro přehlednost ještě do pěti kategorií: To nejhorší, filmy podprůměrné aneb filmová bída, průměr, filmy nadprůměrné, které se povedly a to nejlepší.

U každé z kategorií si můžete také poslechnout celý rozhovor, který jsme s Radkem o nových filmech vedli. U každého filmu si můžete kliknout na odkaz na Databázi filmů pro jiné recenze a další informace.

 

1) To nejhorší

Poslechněte si rozhovor o prvních dvou kategoriích naší ankety

 Winx Club - V tajemných hlubinách

Zlé čarodějky Trix se pod hladinou Nekonečného oceánu pokouší aktivovat Císařský Trůn, aby se staly neporazitelnými vládkyněmi. Náhodou ale při tom osvobodí zlou nymfu Politeu, která jim prozradí, že je k tomu potřeba vzkřísit vládce oceánů Tritannuse a získat kouzelnou perlu. Tritannuse lze ale vysvobodit jedině pomocí Skye, což je samozřejmě přítel Bloom, jedné z víl Winx Clubu. A tady samozřejmě Trix narazí. Šestice hrdinek z Winx Clubu se vrhá zachránit Skye, potažmo celý oceán. 

            Nebudu chodit kolem horké kaše. Celý svět Winx je filmové peklo a obyčejná dojná kráva na peníze. Hlavní hrdinky z Winx Clubu jsou vyvolené. Jsou nadpozemsky krásné, štíhlé, s úžasnými křivkami, dokonale se oblékají, mají křídla, jedinečné schopnosti, dokáží se přeměňovat, kouzlit, není nic, co by nedokázaly...  Nevím, jaké jsou vaše děti (především holčičky) osobnosti, ale troufám si říct, že jim tento film (seriál) dokonale vymývá mozky. Nebo přinejmenším zkresluje realitu. Co mi ale vadí daleko víc, je, že  Winx je světem magie. Černé, bílé, prostě magie. Setkáme se zde s ovládáním černé magie, přivoláváním temné moci Sirenixu, vyvoláváním stvůr, hypnózou, posedlostí zlým duchem apod. (Argument, že se jedná přece o pohádku, neberu. Tohle hustit a v takovém množství do dětí ve věku 5 let a dál, je prostě mimo!)

Ve filmu Winx Club - V tajemných hlubinách pak drtivou většinu času sledujeme ďábelskou stvůru Tritanuse, zombie mořskou pannu Politeu nebo mořské mutanty se zubyskama jako jehly. Ve filmu, podobně jako v seriálu, probíhá boj s těmi zlými pořád dokola podle jedné šablony. Holky metají kouzelné paprsky proti nepřátelům, ti jsou na chvíli odraženi. Pak ale nepřátelé udeří ještě s větší silou a Winx Club je skoro poražen. Ocitá se v neřešitelné situaci. Pak ale holky něco napadne, spojí své kouzelné síly a nepřítele porazí. A tak je tomu pořád a pořád dokola. Už jsem se zmínil, že je to filmové peklo?

 

2) Filmy podprůměrné aneb filmová bída

 

Pošťák Pat

Pošťák Pat chce udělat své ženě radost a chce ji vzít na rodinnou dovolenou do Itálie. Ale nový šéf všem zaměstnancům zruší prémie. Pat se ze zoufalství rozhodne přihlásit do televizní talentové soutěže, kde je hlavní cenou zájezd do Itálie:-) Záhy se ukáže, že Pat umí stejně dobře zpívat, jako nosit dopisy. Z Pata se stává superstar. Jeho povinnosti, co by pošťáka, začnou plnit jeho dvojníci-roboti. V Zelené dolině vypuká pohroma. Roboti páchají jenom zlo a nepravosti.

            Stejnojmenný britský televizní seriál vznikl, a to je důležité, v roce 1981. Pokud totiž v 80. letech těšil na televizních obrazovkách někdy v dopoledních hodinách děti ze školky, bylo všechno v pořádku. Jestliže ale někdo pošle o 30 let později stejného pošťáka, téměř se stejnou grafikou a mentálním nasazením na velké plátno, koleduje si o velký průšvih. Ve chvíli, kdy do města vstoupí armáda robotů a kočkorobot začne metat laserové paprsky po nebohých hrdinech, je definitivně rozhodnuto. Tomuto filmu se vyhněte velkým obloukem, jinak vy i vaše děti utrpí újmu na zdraví. 

Hurá do pravěku!

Ernie, jeho sestra Julia a kamarád Max se nešťastnou náhodou přenesou v čase o 65 milionů let a ocitají se v hnízdě tyrannosaura rexe! K jejich překvapení se nestanou potravou, ale jsou bráni jako mláďata, jelikož přiletěli strojem, který připomíná obří vejce. A tak začíná jejich dobrodružství! Budou čelit prehistorickým monstrům a nebezpečí na každém kroku.

            Hurá do pravěku je jeden z nejhorších filmů, který se vloni objevil v kinech. Uvedeme příklad. V první minutě filmu hlavní hrdina Ernie, se kterým se mají děti ztotožnit, jede jako blázen na svém skejtu městem. Porazí celkem šest lidí, své sestře hodí peníz jako psovi, ať neotravuje. Pak se tajně vloupe do muzea, kde se opět prohání na skejtu, načež rozmlátí dva kosterní exponáty. Sem tam prohodí slůvko „vole“. A to jsme teprve na začátku. Za tyto své skutky až do konce filmu nenese žádné následky! Nestydí se, ani jich nelituje. Je totiž cool. Já bych to nazval jinak. Nevychovaný spratek. Jeho povaha se nemá kdy změnit, jelikož se děj přesouvá do pravěku. I zde na skejtu předvádí kousky, že by Superman zezelenal závistí. (To byste nevěřili, kolik je uprostřed pravěké divočiny krásných rovinek!) Že je T-rex růžový a vegetarián, že stroj času musíte polít limonádou, aby fungoval, jsou prkotiny. Problém je někde jinde. Nekazte děti!

7 trpaslíků

Princezna Růženka se v den svých 18. narozenin píchne do prstu. Tentokrát ale za to může nejmladší ze sedmi trpaslíků Špunťa. On i jeho šest kamarádů musí stůj co stůj chybu napravit. Ale jak? Přece polibkem z pravé lásky! Trpaslíci vědí, že Růženka miluje Jacka. On jediný ji může probudit ze zakletí. Jenže Jack je momentálně ve spárech děsivého draka Paliče, který sídlí v pevnosti zlé čarodějnice Dellamorty. Sedm trpaslíků sebere odvahu a neohroženě se vydávají Jacka osvobodit.

            Na začátku trpaslíci dělají dort, který vypadá, jako když sesypete obsah tří popelnic na hromadu. Tenhle nějak bohužel vypadá i celý film. Kromě ústřední sedmičky tady máme Šípkovou Růženku, sexy Sněhurku, ledovou královnu, draka, Karkulku s Vlkem jako televizní moderátory, vynálezce na kole a plácneme tam nějakou scénu u moře s nějakou afro afro legrační figurou, řekli si nejspíš němečtí tvůrci. Asi si myslí, že když to funguje jinde, bude to fungovat i v jejich filmu. Vrcholem tvůrčí idiocie budiž sídlo ledové královny - špičatá skála, která se tyčí uprostřed moře v tropické oblasti, na jejímž vrcholu panuje arktické počasí a uvnitř skály bublá aktivní vulkán. Film chtěl uspokojit všechny, mít tam všechno, ale lepší by bylo, kdyby raději nevzniklo nikdy nic podobného.

 Velká oříšková loupež

Nerozluční přátelé krysa a veverka Bručoun se rozhodnou vyloupit obchod plný oříšků, na který náhodou narazí. Plánují to největší přepadení v historii hlodavců. Jenže se o této loupeži dozví zvířátka z nedalekého parku a chtějí také svůj podíl, jelikož by nejspíš hlady umřela. Bručoun chtě nechtě souhlasí, protože právě kvůli němu přišli o všechny zásoby na zimu. Zvířátka ovšem vůbec netuší, že obchod je jen krycí místo pro lupiče. Ti se chystají vyloupit banku skrz vykopaný tunel a místo pytlů s penězi podstrčit pytle ořechů.

             Velká oříšková loupež je po příběhové i grafické stránce velmi slabá. Vše se pořád dokola točí kolem loupeže. Když nesledujeme tlusté hloupé mafiány, jak kradou, tak jsou tu zvířata, která (lapsus jako hrom) kradou také! Film nepřímo říká: Milé děti, krást peníze je zlé, ale krást oříšky (laskominy) je v pořádku. Vždyť ta nebohá zvířátka by jinak umřela a tak přece krást můžou!?

Humor ve Velké oříškové loupeži není téměř žádný. A korunu tomu nasazují titulky, kdy se jako zjevení objeví kreslený PSY, absolutně s dějem nesouvisející, a  zpívá Gangnam Style! 

Khumba

Zebra Khumba byl už od narození terčem posměchů svého stáda, protože se narodil napůl pruhovaný a napůl bílý. Pak nastalo období sucha, příbuzní Khumbu obvinili, že je prokletý a že je příčinou všech nepříjemností. Khumba se proto vydává na nebezpečné dobrodružství, aby získal chybějící proužky a našel pro své stádo vodu.

            Nový film z Jihoafrické republiky kromě cizokrajných zvířat, africké scenérie a hudby, nenabízí bohužel nic, co by stálo za řeč. Sledujeme infantilní nebo zcela nepochopitelné jednání zvířat. O humoru nemůže být ani řeč. Autoři si myslí, že stačí, když budou zvířata do něčeho narážet a padat, že to stačí.

U tohoto filmu si dovolím prozradit pointu (když tak dál nečtěte). Celé je to o tom, že zlý leopard projde celou poušť, aby našel Khumbu. A Khumba vyráží do světa, aby našel obydlí zlého leoparda. A když na konci filmu začne pršet a všichni skandují „Khumbo dokázals to!“ tak si říkáte, cože? Khumba způsobil, že prší? A takových scén, ze kterých vám zůstane rozum stát, je plný film. Jde o propadák.

Rio 2

Vzácní modří papoušci Blu a Perla žijí v brazilském Riu poklidným městským domáckým životem. A nejsou sami. Mají tři děti. Když náhodou v televizi zaslechnou zprávu, že možná nejsou sami jediného druhu, je rozhodnuto (fakticky tedy rozhodla maminka): Všichni vyráží na rodinný výlet do amazonské džungle. Zde se opravdu setkají se svými příbuznými, ale také narazí na nejedno nebezpečí...

            Čím je Rio 2 zajímavé? Čím je jiné? Čím je jedinečné? Čím diváka může ohromit? Přátelé, je to nejbarevnější film, který kdy byl natočený přinejmenším od dob Ria 1. A to je hodně málo. Už první Rio bylo průměrným filmem a pokračování jen dokazuje, že se film točil pouze pro peníze. Vládne zde scénáristická beznaděj (zápletka s kácením stromů; Blue už není chlapec, ale táta, a řeší problémy se svou chotí jako v nějaké telenovele), nuda bez vtipu (děti se mají smát, když ptáčka sežere krokodýl nebo kapybary schlamstne panter či piraně? Myslím si, že malé děti nejsou až tak hloupé, za jaké je tvůrci patrně mají.

 

Útěk z planety Země

Na planetě Baab žijí celkem zábavní a mírumilovní modří ufoni. Mají svého neohroženého hrdinu. Je jím astronaut Scorch Supernova, expert na nebezpečné záchranné mise. Scorch má geniálního bratra Garyho, který mu pomáhá, ale který žije v jeho stínu. Když na vesmírné stanici zachytí volání SOS z obávané  Temné planety, Scorch neváhá ani minutu a vydá se do hlubin vesmíru. Bratr se ho snaží varovat, ale marně. Scorch je polapen do pasti.

            Útěk z planety Země není ničím výjimečný. Je barevně přeplácaný a díky mimozemšťanům působí tak trochu uměle. Pokud ale máte rádi žánr sci-fi, mohl by se vám líbit, i když obsahuje jenom osvědčené postupy a klišé. A potěší osvěžujícím nápadem, že tou zlou Temnou planetou, je míněna naše Země!

 

Tučňáci z Madagaskaru

Série Madagaskar dospěla ke třem pokračování. Loňské Tučňáky můžeme neformálně považovat za díl čtvrtý. Skipper, Kowalski, Rico a Vojín si užívají své volnosti a sýrových křupek. Ale ouha. Narazí na drsného protivníka. Chobotnici Dejva, který ze všeho nejvíc nenávidí tučňáky. Chce je zničit nebo přinejmenším z nich učinit tvory, kteří se budou lidem hnusit. Tolik stručně děj filmu. Jestli ovšem lze vůbec něco, co se odehraje během 90 minut, za děj považovat. Pomstít se tučňákům. O tom je celý film!!! To hovoří za vše.

Sledujeme jednu scénu za druhou bez ladu a skladu, chvíli jsme v USA, během vteřiny v Benátkách, pak v poušti, bez mrknutí oka jsou tučňáci v Šanghaji... Kdyby se vás někdo už během projekce zeptal, co se dělo před pěti minutami, budete bezduše tápat. Scénáristé si dělají co chtějí a co se jim právě hodí, bez ohledu na jakoukoli logiku; ostatně tak tomu bylo i v Madagaskarech. Jejich trapné bezbřehé předvádění ovšem dojde konce. Pochopitelně na konci filmu, kdy je teda potřeba nějak film ukončit, že? Tvůrci Tučňáků si ovšem ani zde nedělali těžkou hlavu a zkopírovali pointu z filmu Já, padouch 2. A ještě k tomu trapně! Fuj!

 

Mikulášovy patálie na prázdninách

V roce 2014 jsme se dočkali nepříliš vyvedeného pokračování Mikulášových patálií, i když dějově jim předchází. Tentokrát Mikuláš vyráží na prázdniny k moři, kde potkává spoustu nových kamarádů... Dojde k malému nedorozumění a Mikuláš si myslí, že ho rodiče chtějí oženit s dcerou tatínkova kamaráda. A tak Mikuláš a jeho kamarádi začnou pracovat na tom, aby jeho potenciální nevěsta i s rodinou, co nejdříve opustila místo jejich společné dovolené. Prohození trubky vodovodní s odpadní je jen začátek...

            Proč dopadlo druhé pokračování tak špatně? Ve filmu, který je určen dětskému divákovi, totiž hlavní role obsadili dospělí! O Mikuláše a jeho kumpány skoro vůbec nejde. Přitom film pokaždé krásně ožije, když na plátně sledujeme dětské kulišárny. Ale vždycky je to jen na chvíli, jelikož se zase začne řešit potenciální nevěra Mikulášovy maminky či tatínka! Humor zcela vymizel!

            Bude to znít troufale, ale Mikulášovy patálie z roku 2009 lze považovat za jeden z nejnádhernějších filmů pro děti, který byl kdy natočen! A půjdu ještě dál. Na knihách o Mikulášovi jsem vyrostl, ale filmovou podobu z roku 2009 považuju za ještě lepší! V tomto světle se Mikulášovy patálie na prázdninách jeví, jako by filmaři také vyměnili trubky a chrstli na nás hnusný odpad! 

3) Průměr

Poslechněte si rozhovor o druhékategorii naší ankety

Magické stříbro - hledání kouzelného rohu

Magické stříbro – hledání kouzelného rohu je volným pokračováním Magického stříbra z roku 2009, kde jsme se seznámili s modrými skřítky žijícími vysoko v horách a červenými skřítky, kteří žijí tajně v lidských obydlích. Na zem ale udeří krutá zima. Pohltila celou krajinu. Červené skřítky ohrožuje obrovský ledovec. Královna modrých skřítků Modrá růže a král červených skřítků Dreng (oba jsou ve věku cca 14 let) se vydávají do Šedých hor, kde je podle pověsti ukryt kouzelný roh. Pokud se na něho zatroubí tak jak má, mohlo by se počasí umoudřit. Kouzelný roh, ale našel hamižný Uhlobaron, který ho zneužívá, aby si lidé u něho draze kupovali uhlí.

            Pokračování Magického stříbra byste klidně mohli jen poslouchat; jako rozhlasovou hru. Jinými slovy je to hodně ukecené. A když už se něco děje, tak p o z v o l n a. Chování a jednání postav je dětinské a často infantilní; příběh velmi jednoduchý a přímočarý, což nevadí, jelikož je určen apriori nejmenším divákům. (Můžete ho pustit třeba prvňáčkovi, aniž by utrpěl újmu na zdraví.) Zvuková stopa, hudba a písničky jsou na solidní úrovni. Zasněžené krajiny a krásných hor (Norsko) si užijete vrchovatě. Pokud hledáte klidný film, který má svou poezii, tak se podívejte nejdříve na díl první a pak možná budete více shovívavější k tomuto pokračování, které dopadlo podstatně hůře.

Dům kouzel

Opuštěný kocourek Hrom se jednoho deštivého dne ukryje v tajuplném domě starého kouzelníka. Zde se setkává s celou řadou záhadných vynálezů, kterým dobrosrdečný kouzelník vdechl život. Ale ne každý je nadšený příchodem nečekaného hosta. Králík Jack spolu s myškou Maggie udělají všechno pro to, aby kocourka vyhnali. Situace se ještě zhorší, když kouzelník skončí v nemocnici a jeho chamtivý synovec využije šanci, aby dům prodal. Kocourek se nevzdává a rozhodne se spolu s novými kamarády společný kouzelný dům zachránit.

Belgický animovaný film cílí na nejmenší diváky. Děj je jednoduchý a přímočarý, postavy mají jasně dané charaktery a všechno se děje realisticky (kocourek se dostane do domu až na druhý pokus a stejně se na dalšího dne opět ocitne na ulici...). To filmu budiž přičteno k dobru! První polovina plyne až příliš pomalu a nezáživně. V půlce filmu jakoby se filmaři rozhodli všechno dohnat a řítí se na nás jedna akce za druhou. Přichází na řadu strašení, střílení, demolice.

Hudba ve filmu na některých místech ruší a je hloupě vybraná. Dům kouzel je po všech stránkách průměrné dílo, které vám dlouho v paměti neuvázne.

Škatuláci

V Sýrečkově po setmění platí zákaz vycházení. A to proto, že v noci z kanálů vylézají podivní tvorové zvaní Škatuláci, kteří kradou vše, co jim přijde do rukou. Jednou prý dokonce ukradli malého kluka! A právě tenhle ukradený klučina, který podobně jako Mauglí v pralese, žije v podzemí se škatuláky. Pak je tu pan Chňapal, který touží po moci a chce všechny škatuláky zničit.        

Pokud hledáte něco opravdu jiného, než jsou dnešní komerční, kýčovité, nablýskané animáky, tak Škatuláci jsou pro vás jasnou volbou. Jsou tak jiní, že vám budou přecházet zraky. A jsou rozhodně opakem nablýskanosti! Ve filmu je jen špína, odpadky, příšery, hnusně pokřivení odporní a ohyzdní lidé, až na tři čtyři výjimky...

Škatuláci přináší nejedno morálně hodnotné ponaučení, například, že by se rodiče měli starat o své děti. Nicméně film je ohyzdný, není v něm ani špetička vtipu, děj je přitažený za vlasy a konec filmaři opět nezvládli. Máme tu zase destrukční scénu jako z Transformers. Menším dětem tento polohoror samozřejmě nedoporučujeme. Protože jsme národ Jiřího Trnky a Hermíny Týrlové a děti znají Fimfárum apod. rádoby originální pojetí Škatuláků, nás těžko překvapí...

Letadla 2: Hasiči a záchranáři

Vzhledem k tomu, že předchozí Letadla (2013) nasadila laťku kvality velmi, opravdu velmi nízko – šlo jen o pouhopouhou a bezduchou kopii Aut (2006), lze pokračování Letadel považovat za lepší než díl první! Je to k nevíře, ale je to tak!

V prvním díle šlo jen a jen o to být první, vyhrát. Tvůrce jsem právem prohlásil hloupými osly! Ale tady jde o záchranu životů. Hlavní hrdina, práškovací letadlo Prášek, se totiž zachová čestně. Vnitřně ví, co je správné. Je ochoten nést následky nehody, kterou k vůli své nerozvážnosti zapříčinil. Stává se hasičem, aby napravil, co spáchal. To je pravá podstata příběhu, který je upoutávkami spíše prezentován tak, že Prášek má poškozený motor, a proto se dá k hasičům...

Tatínci se svými šestiletými syny mohou zažít v kině příjemný a neopakovatelný zážitek. Nicméně si nedokážu dost dobře představit, že tento film se zcela upřímně bude líbit maminkám a dcerám těchto tatínků. Letadla jsou bohužel úzce specifickou klučičí záležitostí, než aby se líbily širokému spektru diváctva. Svět Letadel je až příliš umělý. Kromě letadel a aut zde není nikoho jiného! PS: Zvukový obal filmu mě ovšem nadchl (AC/DC a oblet kamery při proslovu Větrníka!). Velmi kreativní!

Včelka Mája

Včelka Mája se konečně dostala na filmové plátno. A začíná se pěkně od začátku. Mája se narodí a sotva vyleze ze svého pelíšku, začne zvědavě všechno zkoumat, se všemi se seznamovat a tropit legrácky. Není divu, že se dostane pod přísný drobnohled královniny rádkyně Gunilly. Jednoho dne vypukne ve včelím úle velký zmatek a zděšení, protože zmizí všechna mateří kašička, a podezření padne na nepřátelský roj sršňů. Schyluje se k válce. Ale naštěstí je tu Mája s Vilíkem, kteří svým úsilím odvrátí velkou pohromu.

Musíme vycházet z toho, že Včelka Mája je pro ty nejmenší (3 až 6 let). Starší děti a dospělí se v sedačce patrně budou pěkně ošívat, protože se nic zásadního neděje. Sleduje drobné karamboly hlavních hrdinů a Máju, jak se seznamuje s přírodou... Hlavní zápletka přichází až v polovině filmu! Leckdo může říct nuda a bude mít pravdu.

Ale já bych vlastně chtěl tvůrce pochválit za to, že se krotili! Mohli totiž z Máje udělat puberťačku, která miluje adrenalin a je pěkně hustá, z Vilíka počítačového nerda a z Hopa maskovaného superhrdinu z komiksu, kterak společně zachraňují celou planetu! Nic z toho se nestalo. Jde o jednoduchý přímočarý děj. Mája je roztomilá a ukecaná, možná víc, než za dob Aťky Janouškové. Mravenci zmatení, sršni přiměřeně strašidelní. Prostě film pro prťata. Můžeme mu to mít za zlé?

LEGO příběh

Ve filmu sledujeme osudy Emmeta, obyčejné, pravidel dbalé a dokonale průměrné mini-figurky LEGO. Emmet je omylem považován za Vyvoleného, který může zachránit celý Lego svět. Musí se postavit krutému Lordu Byznysovi a jeho mocné zbrani.

            Filmy LEGO příběh a Pojedeme k moři jsou jednoznačné svým zpracováním a nápadem nejoriginálnějšími počiny roku 2014. Když použiji hantýrku Lego světa, jedinečné. To ale neznamená, že LEGO příběh je tím pádem nejlepší. Je to především filmový experiment a mega reklama.

Jeho poselství o jedinečnosti každého z nás je otřepané a díky mnoha filmům nadužívané. Celé Emmetovo dobrodružství je sledem chaoticky poskládaných scének, které se odehrávají tam a pak zase během vteřiny jinde. Stát se může cokoli (taky, že ano), postavy si dělají, co je napadne, říkají, co je napadne, pak to popřou a pak to řeknou jinak a zase řeknou opak... A pak to celé vybuchne a složí se to zase v něco jiného... Ano, naplňuje to myšlenku filmu, že jde o hru, ale film není hra. Musí se držet jistých pravidel. Promiňte, teď už mluvím jako Lord Byznys. LEGO příběh díky nápadu a závěrečné pointě stojí za shlédnutí (ze zvědavosti), ale jako celek působí chaoticky a jak to říct, kapánek neživě? Kostečkovaně? Možná vás nadchne, mě ne.

 Zvonilka a piráti

Hlavní hrdinkou nové Zvonilky je tentokrát zvídavá a zároveň ambiciózní Zarina. Zarina je ohromena neuvěřitelnými možnostmi modrého kouzelného prášku. Začne s ním experimentovat a dopadne to katastrofálně. Neunese, že je zbavena hodnosti strážkyně vílího prachu a uteče ze země víl. Poté spojí své síly s piráty, kteří z ní udělají kapitánku. Zvonilka se se svými kamarádkami vydává za ní, aby ji dovedla zpět domů. 

            Zvonilka si drží svůj standart už bezmála sedm let. Svět půvabných víl těší děti, především holčičky a dospělého diváka neurazí. Poslední pirátský díl je ale bohužel ze všech nejslabší. Možná je to tím, že pirátský svět s tím vílím jaksi moc nesouvisí. Působí až příliš našroubovaně.

Ale i tak, jak bývá zvykem, se dočkáme milé, místy úsměvné a optimistické podívané. Chtělo to více takových nápadů, jako výměna talentů!

Sněhová královna

Nová Sněhová královna natočená na motivy světoznámé pohádky Hanse Christiana Andersena vznikla tentokrát v Rusku. Je z roku 2012 a k nám se dostala až po dvou letech.

Děvčátko Gerda spolu s fretkou Lutou a trollem Ormem se vydají na dlouhou cestu do paláce Sněhové královny, aby zachránili jejího bratříčka Kaie a vysvobodili zemi z věčného sněhu a mrazu.

            Humoru zde není mnoho a někdy je nucený a zbytečný. Ale co se tvůrcům dařilo bezezbytku, bylo budování napětí, strachu a dojetí. Troufám si říct, že na některých místech budou mít nahnáno i dospělí. Těch míst je opravdu hodně. Například když Gerda vejde do paláce Sněhové královny a po obrovitanánských sloupech začnou slézat ledoví skřeti, je to to samé, jako když se Společenstvo prstenu ocitne za vraty Morie! Sněhová královna je kapitola sama pro sebe. Žádná zmatená čarodějnice. Hned na začátku zabije rodiče Kaie a Gerdy. Připočtěte masožravou dračí kytku, piráty, krutý život v sirotčinci, a dětem mladší deseti let připravíte pár nočních můr na několik dní po shlédnutí. 

            Pravdou je, že jsem čekal průšvih. A možná proto jsem byl ze Sněhové královny překvapen. V dobrém slova smyslu. Grafika sice za moc nestojí, happyend chtělo protáhnout aspoň o kousek a necpat to do titulků, ale každopádně mírně pozměněný původní příběh vás strhne a užijete si perfektní dobrodružství s velmi sympatickou hrdinkou. Já osobně se těším na pokračování, které je už v těchto chvílích na světě.

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana

Pan Peabody je geniální jako Einstein, vtipný jako Oscar Wilde, odvážný jako Indiana Jones, má deduktivní schopnosti Sherlocka Holmese, styl oblékání Jamese Bonda a kulinářské dovednosti Zdeňka Pohlreicha. Je také světově proslulou celebritou, držitelem Nobelovy ceny, olympijským vítězem ve skoku a desetiboji. A abychom nezapomněli, je pes! Díky svým schopnostem a navzdory tomu, že je šelma, adoptoval pan Peabody malého člověčího kluka Shermana, kterého od plenek vychovává tak, jak nejlépe umí.

Největším vynálezem pana Peabodyho je ovšem Časomat neboli stroj času. Díky tomuto přístroji se dostávají do minulosti a zažívají neskutečná resp. až příliš skutečná dobrodružství. To největší nastane ve chvíli, kdy Sherman neposlechne pana Peabodyho a potajmu vezme na divokou projížďku Časomatem svou spolužačku Penny.

Čekají vás setkání s velikány světových dějin, dobývání Tróje, Velká francouzská revoluce, starověký Egypt... Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana je typickou ukázkou filmu, který může uspokojit jak dítě, tak dospělého. A to neskutečnou dávkou inteligentního humoru a vtipných odkazů na slavné dějiny a osobnosti. Škoda jen toho překombinovaného závěru a snahy udělat z milé a poučné podívané epické akční drama. Všechny ty paradoxy v časoprostorovém kontinuu a černé díry filmu jen ubližují. Dabing Ivana Trojana je skvělý!

 

4) Filmy nadprůměrné, které se povedly

Poslechněte si rozhovor o třetí kategorii naší ankety

Paddington

Paddington pochází z nejhlubšího zákoutí Peru. Miluje marmeládu, nosí červený klobouček a je to medvěd. Když zemětřesení zničí jeho domov, vydává se do Londýna, aby zde našel novou rodinu. Zde potká rodinu Brownových, která se ho ujme. Jejich domov se tak ocitá vzhůru nohama. Svým dobrým  srdcem si ale postupně získává sympatie všech členů rodiny, včetně mrzoutského a britsky upjatého tatínka. Na scéně se ovšem záhy objevuje zlá ředitelka místního muzea, která chce z nebohého mluvícího medvěda udělat vycpaný exponát.

Už od prvních záběrů je patrné, že film točili Britové. Milý a úsměvný film pomalu plyne, pokocháte se nejen Londýnem, ale také příjemnými hereckými výkony Hugh Bonnevilla, Sally Hawkins v roli rodičů či Nicole Kidman jako záporačky. Podobně jako v nedávném Méďovi (ten není určen dětem), nikdo z lidí se nepodivuje nad tím, že na ulici potká mluvícího medvěda. Pokud se tomu nebudete divit ani vy, čeká vás i vaše děti, příjemná zábava. Tak trochu jiného ražení, než třeskuté kreslené komerční výrobky filmových studií (Tučňáci...)

Jak vycvičit draka 2

Ostrov Blp býval místem, kde Vikingové ve dne v noci bojovali s draky. Pak však mladý kluk Škyťák vycvičil draka Bezzubku, spřátelil se s ním a hlavně všem vysvětlil, že lidé a draci mohou žít v harmonii. V novém pokračování příběh poskočil o pět let dopředu. Na Blpu spolu spokojeně žijí lidé i draci. Ale jen do té doby než se Škyťák setká s tajemným dračím jezdcem (milé překvapení) a mocichtivým lovcem draků Dragem (nemilé překvapení).

Film Jak vycvičit draka byl v roce 2010 opravdovým zjevením, milým překvapením a rozhodně nejlepším filmem toho roku. Pokračování mělo tedy těžkou roli. O dokonalosti grafiky nemá cenu mluvit. Svět draků je logicky a na mnoha místech překvapivě rozvíjen. Škyťákovo dospívání v muže a náčelníka je milé a ne pubertálně otravné. Písničky od Jonsiho parádně šlapou. Na několika místech se jakoby čas zastaví a nechává vás kochat se nádherou (návštěva u dračího jezdce) a dojímat (tanec rodičů). Takové okamžiky, aby člověk v dnešní tvorbě pro děti hledal s lupou...

Nicméně musí zaznít i nemalé výtky. Draci už prostě nedokáží tolik překvapit jako v prvním díle. Děj je předvídatelný, jakoby už neměl co nabídnout. A tak se vytvoří uměle problém. Někteří mohou být z pokračování zklamaní... Holt je to dvojka a ty to mají vždycky těžké...

Pokud se vaše děti bojí dinosaurů a draka v každé pohádce, tak samozřejmě se na film s nimi nedívejte. Draků je tam průměrně dvacet na jedno filmové políčko.

 

Bella a Sebastián

Hlavním hrdinou je malý kluk Sebastián, který žije v horách u svého adoptivního dědečka. Jednoho dne se tajně spřátelí s divokou fenkou Bellou, velkým horským psem. Uprostřed zasněžených Alp spolu zažívají nejedno dobrodružství. Bella a Sebastián tentokrát pomáhají Židům prchajícím přes hory před nacisty do Švýcarska.

Bella a Sebastián je smutný a krásný film zároveň. Není v něm místo pro legraci, ale pohladí vás po duši. Bez krve a koncentračních táborů seznámí děti s tím, že existovalo něco jako 2. světová válka. A že existují i jiné filmy než Madagaskar nebo Doba ledová. Hudba, režie, kamera a herecké výkony, především malého chlapce, jsou excelentní.

Je to jeden z hrstky filmů v uplynulém roce, na který by se se stejným zaujetím dívali děda s babičkou a jejich vnučka nebo vnuk společně! Věřte mi, že Tučňáci nebo LEGO® příběh vám tento společný rodinný zážitek těžko přinesou.

PS: Pokud je vám znám stejnojmenný televizní seriál ze šedesátých let, tak vězte, že ten samý chlapec, který hrál tehdy Sebastiána, hraje v novém filmu dědečka! Moc milé překvapení.

 

5) To nejlepší!

Poslechněte si poslední části naší ankety

Pojedeme k moři

Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné - například pravdu o jejich spolužačce, kterou Tomáš miluje, anebo že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhvíkam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub.

            Nebudu to zakrývat. Mé nadšení po skončení projekce nebralo konce. Omlouvám se, ale budu absolutně nekritický. Ten nápad, že celý film natočí kluci jako domácí video! To jak se podařilo skloubit dětský svět s dospělým, překvapit pointou (hlavně prosím nepátrejte, ani nebuďte zvědaví, jak film dopadne). Pro Budějičáky téměř povinnost ho vidět. Hlavními protagonisty jsou jedenáctiletí kluci. (Film ukazuje, co tak asi řeší a jak se chovají jedenáctiletí kluci.) Mladším dětem určitě nepouštět! (mj. téma domácího násilí)

Dojemné. Originální. Parádní debut Jiřího Mádla! Filmová zkratka s krmením labutí, tak to se vidí jenom v málokterém filmu... A nikdy nezněli bratři Nedvědové lépe!

Tři bratři

Tři bratři se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Bratři při svém putování vstupují do slavných pohádek (Šípková Růženka, Červená Karkulka a Dvanáct měsíčků).

Slovo „luxusní“ vůbec nepoužívám, ale tady musím udělat výjimku. Tři bratři jsou nádhernou luxusní pohádkou. Přepych spočívá například počtem českých filmových hvězd na metr čtvereční (Dyk, Klus, Táborský, Polívka, Svěrák, Kaiser, Chýlková, Lábus, Matásek...) Pavel Liška prohodí jen pár vět jako holub, Bittová, Rottrová, Černocká jako sudičky zazpívají po jedné větě a už je neuvidíme. Kamera snímá nádherné zámky, hrady, skály, dobová stavení... Když se chystá královská oslava, tak to není pár komparsistů, ale stovky lidí... Kostýmy jsou krásné, žádné pseudomoderní hadry z fundusu. Písničky chytlavé a se symfoňákem.

Film má samozřejmě i několik vad na kráse (Dyk získá Marušku bez jakékoli snahy...). Za největší škodu ovšem považuju, že tvůrci všechny peníze, snahu, práci atd. vrazili do tří naprosto provařených pohádek! Kdyby všecek ten potenciál byl vložen do pohádky originální - nové, mohlo vzniknout něco, co tu už dlouho nebylo.

Jako filmový verdikt použiju větu Járy Cimrmana, kterého také nikdy necituji, ale tady musím udělat výjimku. „Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat.“ Tři bratři je jedna z nejhezčích porevolučních pohádek, která byla u nás natočená.

Závěrem: Šestiletým dětem bych pustil Tři bratry (bacha na vlka, je strašidelný!). Náctiletým klukům a holkám Pojedeme k moři. A rodičům film Bella a Sebastián.

Tento žebříček berte samozřejmě jako orientační. Sto lidí sto chutí, jiného věku, jiných nároků, jiné povahy... Je na každém z nás, co se mu líbí a co pouští svým dětem! Přeji plno hezkých zážitků v kině či doma u obrazovek.

Můžete diskutovat o filmech 2014 a napsat svůj názor, pokud se s Radkem třeba v něčem neshodnete nebo naopak náhodou shodnete.

Můžete si přečíst i naše dřívější články o filmech z roku 2009, 2010,  20112012 a 2013.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr "Putování dušičky"; Autor: Janáček Leoš; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Špaček Josef - housle
13:00Zprávy ČRo Plus
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:10Modlitba Korunky k Božímu...

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!