Vysokoškoláci na cestě služby

Vysokoškoláci na cestě služby

Na poutním místě Velehrad se již po jedenácté koná celostátní setkání vysokoškolských studentů a absolventů Studentský Velehrad. Studenty čeká bohatý program přednášek, workshopů, koncertů, ale i duchovní doprovod - mše svaté, adorace, společné modlitby a možnost rozhovorů se zasvěcenými osobami. Motto letošního ročníku zní: Cestou služby - Následuj Ho!

Pořádající organizací je Vysokoškolské katolické hnutí ČR a další studentská společenství z univerzitních měst republiky. Poprvé se toto setkání konalo v roce 1992, tehdy bylo ještě koncipováno spíše jako pěší pouť. Od té doby se vysokoškoláci scházejí pravidelně každé dva roky vždy na začátku května. Od roku 1998 má Studentský Velehrad téma, které zastřešuje celý program. V předchozích ročnících to bylo například Zjevení krásy, Identita - Jít a nezabloudit, Dilema na cestě životem a další, letos je ústředním tématem Služba.

Mezi přednášejícími byli lékařka Marie Svatošová, teolog a sociolog Tomáš Halík, profesor Jan Sokol nebo biolog a teolog Marek Orko Vácha, který Proglasu přiblížil hlavní myšlenku své přednášky.

O politice jako formě služby promluvil ve včerejším odpoledni předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Služba v rodině a služba rodiny ve farnosti nebo jiném společenství byla tématem přednášky manželů Barabášových z královéhradecké diecéze.  Eva Barabášová popsala, s jakými úskalími se musí vyrovnávat ve své vlastní rodině.

Bonusem letošního ročníku je možnost vyzkoušet si službu v praxi. Jak se studentům na Velehradě líbí, proč přijeli a co je zatím nejvíce oslovilo, jsme se zeptali několika z nich v krátké anketě.

 

Kromě přednášek a práce ve skupinkách se vysokoškoláci mohli i bavit - na Velehradě koncertoval slovenský zpěvák Richard Čanaky, kapela Medicimbal anebo Jazz Elements. Ještě dnes vystoupí se svým programem zpěvák Láďa Křížek. Během dne bylo připraveno občerstvení v čajovně, nebo možnost si zasportovat - mnozí tak hráli frisbee, volejbal nebo florbal.                  

Studentský Velehrad se uzavře zítra ráno mší svatou, kterou celebruje P. Vladimír Slámečka. Aktuální fotogalerii a průběžné info o dění na Velehradě  můžete sledovat na facebooku.