Plán Rozhlasového městečka

Mapa Rozhlasového městečka

Průvodce Rozhlasovým městečkem

Škola

Máš rád/a školu natolik, že bez ní nedokážeš žít ani ve středu odpoledne? Nebo si potřebuješ něco procvičit? Pak navštiv školu v Městečku! Čeká tě otázka z předmětu, který si vybereš. V našem rozvrhu je čeština – mluvnice, dějepis, zeměpis, matematika, biologie, fyzika, občanská výchova, chemie, angličtina, němčina a francouzština.

Hřiště

Na našem hřišti se hraje fotbal, hokej, tenis, máme tu také biatlonový areál, skokanské můstky i sjezdovku. Pokud nejen rád/a sportuješ, ale také sleduješ, co se ve světě sportu děje, zajdi na hřiště a odpověz na naši záludnou otázku.

Muzeum

Naše muzeum vystavuje ty nejvypečenější kuriozity. A co nemůžeme vystavit, to aspoň máme zaznamenáno v Guinessově knize rekordů, kterou si u nás můžete samozřejmě prolistovat. A právě otázka zaměřená na rekordy tě čeká v muzeu. Víš třeba, jak dlouhá byla největší pizza na světě nebo kolik centimetrů měří nejvyšší člověk na světě? Neboj, vždycky ti nabídneme také tři možnosti, ze kterých můžeš tipovat tu správnou.

Kostel

Dáváš pozor v kostele při mších nebo si rád/a čteš v Bibli? Potom tě určitě nerozhodí biblická otázka, kterou ti v našem kostele položíme.

Kino

Městečkové kino promítá nejen zbrusu nové filmové trháky, které každou středu představuje Habža, ale i starší a osvědčené snímky. Pokud sleduješ českou i světovou filmovou tvorbu, pamatuješ si příběhy a znáš herce, otázka v našem kině pro tebe bude malinou.

Hřbitov

Projdi se s námi po hřbitově a zjisti, které známé osobnosti v Městečku navždy odpočívají. Na některých náhrobcích už ale zmizelo jméno a zůstal tam jen popis dané osobnosti. Pomoz nám odhalit, o koho jde, abychom mohli dát všechny náhrobky opět do pořádku!

Knihovna

Pro všechny knihomilce i knihomoly se každou středu otevírá také knihovna. Než tě ale pustíme mezi naše regály plné literatury, musíš projít vstupním testíkem – otázkou zaměřenou třeba na spisovatele, konkrétní knihy nebo literární žánry.

Nemocnice

Do Městečka každou středu proudí zástupy návštěvníků a snadno se v té tlačenici může přihodit nějaká nehoda nebo úraz. Proto potřebujeme také zdatné zdravotníky, kteří dokážou pohotově zasáhnout. Tvé zdravotnické znalosti si ale nejdříve prozkoušíme v nemocnici otázkou ze zdravovědy.

Hvězdárna

Pohodlně se usaď, mírně zakloň hlavu a sleduj hvězdnou oblohu. Když bude jasno, pustíme tě k obřím dalekohledům, kterými uvidíš skoro až na Pluto. A když nám počasí zrovna nebude přát, nabídneme třeba dokument o historii kosmonautiky. A abychom si ověřili, že tě dění mimo Zemi opravdu zajímá, položíme ti otázku z kosmonautiky a vesmíru.

Letiště

Chceš se stát pilotem? V Městečku můžeš! Náš pilotní průkaz dostaneš právě na letišti, když správně odpovíš na otázku o letecké technice nebo z historie letectví. Ale pozor! Nikde mimo Městečko námi vydaný průkaz neplatí – ne, že budeš chtít vystřídat pilota při cestě na dovolenou!

Potraviny

Už ti dochází nápady na večeře či občerstvení pro návštěvy? V našich potravinách nejen prodáváme suroviny, ale také dáváme tipy na konkrétní jídla. Ty nám ale na oplátku musíš říct, kterých pět surovin do daného jídla použiješ.

Také se může stát, že budeme mít v akci jednu konkrétní surovinu, ke které si můžeš přikoupit výhodně další čtyři, abys uvařil/a chutný pokrm.

Autoškola

Kromě leteckých průkazů vydáváme v Městečku také řidičáky. V autoškole tě prozkoušíme ze znalostí pravidel silničního provozu. A víš, co je super? Do naší autoškoly můžeš přijít, i když ti ještě nebylo 18 let.

Přehrada

Habža s Luckou se tak jednou byli projít kolem přehrady, povídali si, smáli se a pošťuchovali se. Až Lucka zavrávorala a do přehrady spadla. Neboj se, Lucka naštěstí umí plavat, a tak se neutopila. V přehradě však zůstala její velká kabelka plná nejrůznějších věcí. Ty můžeš Lucce pomoci získat tyto poklady zpět. Máš celou minutu na to, abys jednu konkrétní zadanou věc vylovil/a (a přinesl/a k telefonu).

Kasíno

Městečko nabízí vyžití i pro hazardní hráče, a to dokonce v několika disciplínách:

  • Pexeso: Potřebuješ čtverečkovaný papír 4x4. Postupně odkrýváš dvojice políček. Máš tři pokusy na to, abys odhalil/a jednu shodnou dvojici.
  • Poker: Přines si k telefonu 52 karet a zahraj si s námi Poker.
  • Ruleta: Vsaď si na červené/černé, sudé/liché, malé/velké, jeden ze tří sloupců, jedno ze tří polí nebo na konkrétní číslo. Habža roztočí ruletu, Lucka hodí kuličku....a uvidíš, zda se zastaví na tvém vytipovaném políčku.
  • Kostky: Vezmi si dvě kostky a hoď podle zadání, které Habža s Luckou vylosují.

Cyklodráha

Cyklokros v Městečku ti nabídne někdy zážitkovou jízdu plnou zatáček, překážek a skokánků, jindy pohodovou vyhlídkovou trasu. Nachystej si čtverečkovaný papír 4x4 a pomocí otázek „nahoru – dolů – doprava – doleva“ se dostaň z levého horního do pravého dolního rohu.

Les

Naše žirafa si nedá pokoj a neustále utíká ze zoo do lesa – jako by jí ve výběhu něco scházelo. A co víc, už inspirovala i prasátko, které pravidelně prchá ze svého chlívku. Pokud nám chceš pomoci jedno z těchto dvou zvířat chytit a zachránit ho tak před nebezpečnými dravci, připrav si opět čtverečkovaný papír 4x4. Pomocí souřadnic A-D/1-4 budeš cestovat po lese a hledat žirafu nebo prasátko. Možná po cestě potkáš některá jiná neškodná zvířata. Vyhýbat se ale musíš hlavně lvu/vlkovi, kteří by tě mohli roztrhat!

Krmelec

V lese se kromě žirafy a prasátka prohání také řada dalších tvorů. Některé z nich můžeš zahlédnout v okolí krmelce, kde jim pravidelně doplňujeme různé lahůdky. Abys ale naše zvířata nevyplašil/a, nemůžeš chodit moc blízko. Často se tak stane, že ani pořádně neuvidíš, jak vypadá a pouze uslyšíš, jaké zvuky vydává. Poznáš našeho lesního tvora jen podle zvuku?

Hrad

Koluje ti v žilách krev rytíře? A máš poblíž nějakého kamaráda? Přijďte společně na hrad, kde se utkáte v napínavém souboji. Úkoly jsou různé, některé srandovní a potrhlé. Otestovat si můžete svůj postřeh nebo výřečnost, rychlost, odvahu, úsudek...vlastně skoro všechno!

Úřad práce

Ještě nevíš, čím bys chtěl/a být? V městečkovém Úřadu práce si můžeš na vlastní kůži vyzkoušet nepřeberné množství různých profesí. Tvým prvním krokem bude, že si k výkonu námi přiděleného zaměstnání do minuty seženeš věc, kterou budeš v práci potřebovat.

Jeskyně

Slyšel/a jsi někdy v jeskyni hrát hudbu nebo jsi tam navštívil/a nějaký koncert? Pak určitě víš, jak úžasnou akustiku jeskyně mají. V té naší jeskyni sice hudbu nepouštíme, ale rádi v ní halekáme a užíváme si náramné ozvěny. Pojď do jeskyně s námi a zkus porozumět tomu, co voláme – i když to ona ozvěna dokáže opravdu zkreslit.

Sběrný dvůr

Na sběrném dvoře nám leží hromady haraburdí, jak už to tak bývá. Pravidelně ale některé věci odvážíme buď na smetiště, nebo k další recyklaci. Ty si nejdřív vyslechneš, kterých osm věcí leželo na dvoře ještě před chvílí, a hned poté ti vyjmenujeme sedm věcí, které nám tam zůstaly. A musíš odhalit, co zmizelo!

Veterinární ordinace

Obyvatelé Městečka samozřejmě chovají domácí i hospodářská zvířata. Občas se ale stane, že některé z nich onemocní, a proto tu máme veterinární ordinaci. Ty si zahraješ na takového zvěrolékaře, a odpovíš na otázku týkající se zvířat či jejich zdraví.

Krejčovství

Návrhy, nákresy, střihy, nitě, látky, jehly, metr... Myslíš, že v krejčovském salonu je nuda? To v Rozhlasovém městečku rozhodně neplatí! Krejčovství je naopak naše nejbláznivější místo. Dostaneš pět otázek na tělo a následně splníš jeden úkol na míru. Nemusíš se ničeho bát, žádné osobní informace z tebe tahat nebudeme, chceme se jen společně s tebou zasmát.

Cestovní kancelář

Kdyby ti naše Městečko bylo malé, zajdi si do Cestovní kanceláře. Během krátké chvilky se přeneseme na turisticky atraktivní místo. Pokochat se tam ale můžeš jen pod podmínkou, že podle několika indicií uhodneš, kde se právě nacházíme.

Sopka

Už při příjezdu k Městečku tě při pohledu z okna našeho parního vlaku jistě zaujme ta vysoká hora, která se nad městem tyčí. Není to jen taková obyčejná hora. Občas se z ní vychrlí chuchvalec páry či dýmu, někdy z jejího vrcholku pomalu ztékají čuručky lávy. Často se také stává, že se otřese a bouchne. Máš odvahu jít se podívat do jícnu této sopky? Pojď, zatím tento výlet všichni přežili (i když někteří měli namále)! Kromě nohou ale zapojíš i mozek – stejně jako sopka chrlí lávu, ty musíš na střídačku s Habžou a Luckou chrlit slova na zadané téma. Vyhraješ, když při výbuchu sopky zrovna nebudeš na řadě.

Park

Znáš slavný londýnský Hyde park? Pak jistě víš, že se v něm nachází řečnický koutek, kde davy lidí naslouchají známým i neznámým řečníkům. Také v parku v Městečku máme takový Kout řečníků. Když ho navštívíš, můžeš povyprávět historku na téma, které zadáváme vždy na začátku pořadu.

Stínadla

Tajemná část Městečka, do které jsme se dlouho báli vstoupit. Žije si tak trochu svým vlastním životem – jistě jste nevěděli, že příběhy Vontů a hochů z Rychlých šípů, které možná znáte z knih Jaroslava Foglara, se odehrávají právě v našem Městečku. Také Ježek v kleci se poprvé objevil v ulicích naší čtvrti Stínadla. Pokud máš rád/a tajemnou atmosféru zapadlých uliček a chlapeckých part, vydej se tam s námi. Abychom se nemuseli bát o tvé zdraví, musíš nejdřív prokázat znalost tohoto prostředí správnou odpovědí na otázku.