Pohádky

Pohádky jsou krátké i dlouhé, veselé, vážné, strašidelné i naučné. Pro děti prťavé i už velmi rozumné. Jedno by měly mít vždycky společné: dobrý konec. Pro milovníky pohádkových příběhů máme v našem vysílání každý den kratší "Večerní pohádky" od 19,00 hodin v rámci večerního zíváčku. Kromě toho se každou neděli po obědě - přesněji ve 14,00 - můžete těšit na pohádky delší - prostě "Nedělní". Na větší svátky během roku (velikonoce, vánoce) se také podařilo nashromáždit zásobu pohádkových vyprávění dlouhých víc než půlhodinu, a to jsou pohádky mimořádné - "sváteční". Ty mají různý vysílací čas, ale vždycky se o jejich uvedení včas dozvíte z přehledu pořadů.

Pokud by vás zajímalo blíž, jak u nás taková pohádka vznikne, co tomu předchází, jak vybíráme z čeho se bude číst, můžete se to dočíst tady. Píše se tu, jak se pohádky klubou.

Pohádky všeho druhu pro vás chystá, vybírá, připravuje ve spolupráci s Adrianou Růžičkovou Irena Kintrová, pohádkový dvorní mistr zvuku je Pavel Kunčar.

Co se momentálně připravuje v POHÁDKOVÉ KUCHYNI?

Na rok 2019 máme v plánu otevřít ke čtení zbrusu nové knížky:

V lednu a únoru budeme pilně pracovat na pohádkách Gabriely Kopcové s vesmirnicky-obalnázvem "Pohádková abeceda" a "Vesmírníčky". Jsou to krátké příběhy založené na vtipu nebo slovní hříčce. Pohádky z abecedy mají svého průvodce - Písmenkovou vílu, které umí čarovat a plnit přání, potkáme různé známé i neznámé pohádkové bytosti (Hopsa s Hejsou, čepice Čumbrlice, drak Drakulajda a další), podíváme se na Chlebovou chaloupku, do země říkanek, nebo mezistrážce rozpočítadel. V pohádkách na dobrou noc pak prozkoumáme vesmír do takové hloubky, že obálka samohlásky na výletěobjevíme planety, o kterých ještě nikdy žádný astronom neslyšel (planeta Nicka, Koulínek, Ospalka nebo Nosánek). Pohádky vyšly i knižně ve zkrácené podobě, my jsme dostali možnost upravit je v nezkrácené verzi podle rukopisu. Pohádková abeceda měla premiéru v březnu, Vesmírníčky na svou příležitost teprve čekají.

Chtěli bychom číst také dva díly příběhu Marie Grace Dateno o nebezpeci-na-moridětech, které se nějakým kouzlem přenesly do novozákonní doby Ježíšovy. Sice se s ním nesetkají, ale poznávají jeho učedníky nebo známé a učí se chápat dobu, ve které Mistr žil. Zkusíme připravit "Nebezpečí na moři" a možná i "Ztracené nádobky". Číst by je mohl Václav Ambrož a zbrusu nový moderátorský úlovek jménem Lukáš Graca. Musí ale proběhnout hlasová zkouška, abychom zjistili, jestli příběh a jeho hlas budou vůbec ladit dohromady.

Ještě poz kouzelnémaleji se blíží ke čtení večerní "Pohádky z kouzelné zahrádky" Jindry Svitákové. Už nám tu leží roky a ještě se jich nikdo pořádně neujal, musíme napnout síly a ke čtení je připravit. Opravdu stojí za to! Jen potřebují víc mužských hlasů pro jednotlivé role, což je v převážně ženském moderátorském týmu problém.

Lahůdka, na kterou se těšíme a už na ní také trochu pracujeme se jmenuje "Příhody z notového sešitu". Pohádky ze světa hudby, hudebních nástrojů, not i žáčků ZUŠ napsal učitel hry na kytaru a také krásnými obrázkdy doprovodil výtvarník Radek příhody z notového sešituHuštan. Jeho vtipné příběhy by měla doprovázet řada hudebních nástrojů, tak se těšíme, jak ten projekt dopadne.

 Budeme se těšit, že k nám připutují další, zatím neznámé nové příběhy třeba z pera Lenky Rožnovské, z vydavatelství Paulínky nebo Albatros. Kéž se dílo podaří!

IK květen 2019

Indiánské pohádky na Proglasu

Indiánské pohádky na Proglasu

4. května 2020, 16:55

V tomto týdnu otevřeme pro děti hned dvě knížky s indiánskou tématickou.

Mimořádné vysílání pro děti na vlnách Proglasu

Mimořádné vysílání pro děti na vlnách Proglasu

23. března 2020, 13:15

I v této mimořádné době myslíme ve vysílání Proglasu na děti. Co jsme pro ně připravili?

Vesmírníčky na dobrou noc!

Vesmírníčky na dobrou noc!

5. září 2019, 08:16

Dětem, které letos začínají chodit do školky nebo do první třídy jsme připravili dárek v podobě nových pohádek. Vypravíme se za nimi od 11.9.2019 na nebe!

Knížky pro věřící děti a jejich rodiče

Knížky pro věřící děti a jejich rodiče

21. března 2019, 09:37

Březen je měsíc knihy a letos jsme se zaměřili zejména na čtení pro děti, které se připravují ke svátostem. Kafemlýnek 26. 3. představí knižní novinky.

Zasmát se "Na houpačkách"

Zasmát se "Na houpačkách"

14. března 2019, 15:08

V Praze existuje zvláštní "Divadlo na houpačkách", které působí nejraději přímo mezi dětmi na ulici nebo na hřišti.

František a jesličky z časopisu Duha

František a jesličky z časopisu Duha

30. listopadu 2018, 12:24

Letos začíná advent 2. prosince, a my v pondělí 3. 12. 2018 v ranním zíváčku budeme číst první úryvek z letošního adventního kalendáře "František a jesličky".

Víkend na konci října 2018

Víkend na konci října 2018

26. října 2018, 09:06

Za exotickými zvířátky do Kroměříže, za čokoládou do Valtic nebo zazimování zámku v Nelahozevsi. Mnohem zajímavější akce než dýňová strašidla.

Víkend 20. a 21. října

Víkend 20. a 21. října

18. října 2018, 09:24

Zahrát si na archeologa? Zkusit vymlátit obilí? Proniknout lehce do tajů mysliveckého umění?

Kam na výlet o víkendu?

Kam na výlet o víkendu?

11. října 2018, 11:55

Výstava živého ptactva nebo poznání pro všechny lidské smysly - dva tipy kam se na začátku října vypravit.

Lov na mamuta znovu na vlnách Proglasu

Lov na mamuta znovu na vlnách Proglasu

11. července 2018, 14:21

Radio Proglas uvede ze svého archivu rozhlasovou hru pro děti z roku 1999 Lov na mamuta. V této hře dojde k seznámení Radka, Pavla, Lucie a Ireny. 

Víkend 2. a 3. června 2018

Víkend 2. a 3. června 2018

1. června 2018, 13:29

Ať už slavíte svátek dětí nebo ne, máme pro vás dva tipy na výlet, který by se mohl líbit i rodičům.

Dračí sraz 5. května

Dračí sraz 5. května

4. května 2018, 09:37

Za čím pěkným nebo zajímavým o víkendu? Třeba k Jihlavě za draky. Ikdyž nejsou živí ani pohádkoví, umí létat.

Poprvé do školky

Poprvé do školky

2. května 2018, 12:22

Na osmého května 2018 večer jsme naplánovali preméru čtení příběhů z nové knížky. Podíváme se v nich do školky, kam chodí zvířátka.

První dubnový víkend 2018

První dubnový víkend 2018

5. dubna 2018, 10:56

Pokud už na vás přišly jarní nálady, klidně můžete vykvést a nebo se pustit do úklidu lesů, vod i strání.

Okruhy otázek do Proglasa 1. dubna 2018

Okruhy otázek do Proglasa 1. dubna 2018

29. března 2018, 13:51

I tuto neděli v 11 hodin vysíláme soutěž Proglaso.