Pohádky

Pohádky jsou malé i velké, veselé, vážné, strašidelné i naučné, dlouhé, krátké i nejdelší. Pro děti prťavé i velmi rozumné. Jedno by měly mít stejné vždycky: dobrý konec. Pro milovníky pohádkových příběhů máme v našem vysílání každý den kratší "Večerní pohádky" ve všední den od 19,00 hodin v rámci večerního zíváčku. Kromě toho se každou neděli po obědě - přesněji ve 14,00 - můžete těšit na pohádky delší - prostě "Nedělní". Kromě toho se nám podařilo na větší svátky během roku nashromáždit zásobu pohádkových vyprávění dlouhých víc než půlhodinu, a to jsou pohádky mimořádné, "sváteční". Ty mají různý vysílací čas, ale vždycky se o jejich uvedení včas dozvíte z přehledu pořadů.

Pokud by vás zajímalo blíž, jak u nás taková pohádka vznikne, co tomu předchází, jak vybíráme z čeho se bude číst, můžete se to dočíst tady. Píše se tu, jak se pohádky klubou.

Pohádky krátké, delší i nejdelší pro vás chystá, vybírá, připravuje ve spolupráci s Adrianou Růžičkovou Irena Kintrová, pohádkový dvorní mistr zvuku je Pavel Kunčar.

Co se momentálně připravuje v POHÁDKOVÉ KUCHYNI?

Kromě větší spolupráce s pořadem Barvínek kam dodáváme pohádky nebo na požádání knižní tipy jako obvykle připravujeme ke čtení nové knížky:

Od začátku roku 2018 se podařilo dokončit příběhy kocourka jménem "Josef", o kterém psala kocour josefknížku pro druhočtenáře Lenka Rožnovská. Vyprávění malého kocourka jsme poslouchali od 1. dubna a skvěle ho předváděl Vašek Ambrož. Knížku vydala v roce 2017 Grada.

V těsném závěsu za kocourem pospíchá pomalu šneček Flandiflandill z knížky Barbory Hamblin "Flandil ve školce". Je do devět příběhů o šnečkovi, který si musí zvyknout na školku, potkává tu spoustu zvířecích kamarádů a musí si umět poradit v každé situaci. Ještě že má maminku, která mu vždycky rozumí a pomůže. Knížku četla Ivana Horáková, vydal Altenberg Jihlava také vloni.

Ještě poz kouzelnémaleji se blíží ke čtení večerní "Pohádky z kouzelné zahrádky" Jindry Svitákové. Už nám tu leží rok a ještě se jich nikdo pořádně neujal, musíme napnout síly a ke čtení je připravit. Opravdu stojí za to!

Na pomyslný start se chystají také "Královské pohádky" Františkakralovske-pohadky Zacharníka, kde najdeme čtvero nedělních pohádek o pravých princích a princeznách, kteří i když se narodili do bohatství a urozenosti královských rodin, rozhodně nemají na růžích ustláno. Aby se jim splnila velká přání, musí také ledacos vytrpět.

A autorka Gabriela Kopcová pro nejmenší děti napsala sérii Vesmírníčků i Pohádkovou abecedu. Vesmírníčky - jak už z názvu vyplývá - dětem před ssamohláskové pohádkypaním představí zcela zvláštní Vesmírek s neobvyklými planetkami, na kterých bydlí neobyčejní obyvatelé a prožívají své pohádkové příběhy. Knížka "Pohádková abeceda" vyšla ve zkrácené podobě jako "Samohlásky na výletě", my máme ale svolení číst všechny příběhy z celé abecedy. O pohádkách paní Kopcové se víc dočtete na jejích stránkách.

 Budeme se těšit, že k nám připutují další, zatím neznámé nové příběhy třeba z pera Lenky Rožnovské, z vydavatelství Paulínky nebo Albatros. Kéž se dílo podaří!

IK duben 2018

František a jesličky z časopisu Duha

František a jesličky z časopisu Duha

30. listopadu 2018, 12:24

Letos začíná advent 2. prosince, a my v pondělí 3. 12. 2018 v ranním zíváčku budeme číst první úryvek z letošního adventního kalendáře "František a jesličky".

Víkend na konci října 2018

Víkend na konci října 2018

26. října 2018, 09:06

Za exotickými zvířátky do Kroměříže, za čokoládou do Valtic nebo zazimování zámku v Nelahozevsi. Mnohem zajímavější akce než dýňová strašidla.

Víkend 20. a 21. října

Víkend 20. a 21. října

18. října 2018, 09:24

Zahrát si na archeologa? Zkusit vymlátit obilí? Proniknout lehce do tajů mysliveckého umění?

Kam na výlet o víkendu?

Kam na výlet o víkendu?

11. října 2018, 11:55

Výstava živého ptactva nebo poznání pro všechny lidské smysly - dva tipy kam se na začátku října vypravit.

Lov na mamuta znovu na vlnách Proglasu

Lov na mamuta znovu na vlnách Proglasu

11. července 2018, 14:21

Radio Proglas uvede ze svého archivu rozhlasovou hru pro děti z roku 1999 Lov na mamuta. V této hře dojde k seznámení Radka, Pavla, Lucie a Ireny. 

Víkend 2. a 3. června 2018

Víkend 2. a 3. června 2018

1. června 2018, 13:29

Ať už slavíte svátek dětí nebo ne, máme pro vás dva tipy na výlet, který by se mohl líbit i rodičům.

Dračí sraz 5. května

Dračí sraz 5. května

4. května 2018, 09:37

Za čím pěkným nebo zajímavým o víkendu? Třeba k Jihlavě za draky. Ikdyž nejsou živí ani pohádkoví, umí létat.

Poprvé do školky

Poprvé do školky

2. května 2018, 12:22

Na osmého května 2018 večer jsme naplánovali preméru čtení příběhů z nové knížky. Podíváme se v nich do školky, kam chodí zvířátka.

První dubnový víkend 2018

První dubnový víkend 2018

5. dubna 2018, 10:56

Pokud už na vás přišly jarní nálady, klidně můžete vykvést a nebo se pustit do úklidu lesů, vod i strání.

Okruhy otázek do Proglasa 1. dubna 2018

Okruhy otázek do Proglasa 1. dubna 2018

29. března 2018, 13:51

I tuto neděli v 11 hodin vysíláme soutěž Proglaso.

 

 

Výlet blíž k nebi

Výlet blíž k nebi

15. března 2018, 14:37

Všichni víme, že do nebe se člověk dostane jen s pomocí letadla či rakety a ještě výš už ho dostane jen Pán Ježíš. Ale jaké by to bylo, kdybychom se k nebi přiblížili aspoň tak, jak to umí stromy, to se dá vyzkoušet na vlastní kůži.

Hopsa hejsa do Brandejsa!

Hopsa hejsa do Brandejsa!

1. března 2018, 10:54

Akce, na které se o prvním březnovém víkendu dají vidět stará řemesla.

Čas pro sádru a vodu!

Čas pro sádru a vodu!

8. února 2018, 12:45

Pokud i u vás napadl sníh a nebo se změnil v blátivý povrch, oba materiály jsou ideální začátek pro jednu víkendovou výpravu do přírody!

První víkend v únoru 2018 a tipy na akce i výlety

První víkend v únoru 2018 a tipy na akce i výlety

1. února 2018, 07:56

Kam vyrazit o prodlouženém víkendu a jak odměnit děti za vysvědčení? Máme pro vás několik možností.

Z pohádkové kuchyně v lednu

Z pohádkové kuchyně v lednu

25. ledna 2018, 09:08

Tak jako někdo moc rád vaří, čte si nové recepty a vymýšlí chuťové kombinace, tak my zase rádi natáčíme nové pohádky do vysílání Radia Proglas! Na co se můžete těšit v roce 2018?