Šmrnc a Krása ženy

Šmrnc a Krása ženy
14. října 2009 Šmrnc Autor: Luděk Strašák

Terezka Stoszková vás v dnešním vydání Šmrncu pozve na výstavu Krása ženy do Muzea Těšínska v Havířově. Třeba těmito verši:

 

„A já si jdu,

nakrucuji se pružně a lehce,

botky mám špičaté,

i zdvíhám odvážným pohybem sukni

a ta šustí na mém prádle,

jak když se mne hedvábí.

No ne – co má být?

Těší mě, když mě lidi obdivují.“

 

V Muzeu Těšínska v Havířově probíhá až do 3. ledna zajímavá výstava Krása ženy.

V doprovodném letáku se o výstavě píše:

"Výstava je věnovaná ženské kráse, kterou žena staví na odiv svým upraveným zevnějškem, slušivým oděvem a vybraným vkusem. Ideál krásy se spolu s každým historickým obdobím měnil. Zamyslíme-li se, co se v průběhu věků v žádném případě nesmělo, a naopak slušelo nosit, pak shledáme, že pravidla pozdního středověku se značně liší od uvolněného přístupu rokoka, vyumělkované vyzývavosti belle époque a období před 1. světovou válkou. Ve 20. století nabral módní koloběh rychlejší obrátky.

Dějiny odívání a módy se nezabývají pouze vývojem a změnami oděvu, ale souvisí s odíváním celkově. Zahrnují také proměny účesu, líčení a módních doplňků. Právě módní doplňky byly v minulosti nepostradatelnou součástí oděvu, udávaly takt módní scéně, vnášely do celku stylovost, symboliku, znak postavení a moci a dobovou přítomnost.

Muzeum Těšínska připravilo výstavu, která se zaměřila na zajímavé momenty a zvláštnosti v dějinách ženské módy. Zjistíme například, kdy se začal v Evropě používat vějíř jako nezbytný doplněk ženského oděvu,co je to korzelet, čemu se říká „pompadúrka“, ve kterém historickém období se nosila turnýra.

Návštěvníci mají možnost shlédnout množství předmětů z muzejních sbírek, které se v minulosti používalya souvisejí s odíváním, krášlením, hygienou a líčením žen."

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!