Jana Preissová

Jana Preissová

Pořad v souvislostech


Rozhlasové městečko
Audioarchiv
7. února 2018 Kino, Městečko Autor: Radek Habáň

V Rozhlasovém městečku na Proglasu dnes připomínáme jedny narozeniny. Téměř stovku filmů včetně televizních, šestnáct seriálů a desítky rolí na divadelním jevišti má na kontě oblíbená herečka Jana Preissová. Právě dnes slaví své sedmdesátiny.

Jana Preissová, rozená Drchalová, se narodila v Plzni, ale dětství strávila s rodiči v Rokycanech. V mládí se rozhodla pro studium na DAMU. Ještě když byla na fakultě, vybral si ji Jiří Menzel do svého slavného filmu Rozmarné léto, kde si zahrála křehkou a půvabnou provazochodkyni Annu.

Asi nejvíce ji ale proslavila role jiné Anny, a to baletky - samoživitelky s malým synem v podání Tomáše Holého v komediích Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Jana Preissová se po absolvování divadelní fakulty v roce 1970 stala na dvě desetiletí členkou pražského Divadla Na zábradlí, odkud přešla do činohry Národního divadla, kde je dodnes. Nyní tam hraje ve třech inscenacích - Křehkosti, tvé jméno je žena, Pýcha a předsudek a Noční sezona - za výkon v posledně jmenované se ocitla v širších nominacích na Thálii.

Hrála mnoho princezen. Princeznu Ladu v černobílé pohádce z roku 1969, Ladu hrála bez hvězdy na čele. Krásnou Bětušku v pohádce Růže a prsten. V roce 1971 v pohádce O Pomněnce hrála dívenku z chaloupky, která dokázala napravit rozmazleného prince. A hádejte, kdo hrál onoho nafoukance? Viktor Preiss. Pravdou ale je, že se znali už z dob studií a již před dokončením školy se stali manželi. Jejich štěstí trvá doposud, jako ve zmiňované pohádce. A těch princezen bylo opravdu hodně: Princezna Markétka v pohádce Jak se ševcem šili čerti, princezna Miroslava v Mrtvém princi atd. Připočtěme víly, královny a jednoho šaška z pohádky Magnolia, kde se Jana Preissová v převleku snaží být nablízku své lásce, mladému princi.

Jubilantka hrála pochopitelně v desítkách inscenací, her, filmů a několika seriálů jako například My všichni školou povinni, Synové a dcery Jakuba Skláře nebo Dobrá čtvrť. V posledních letech se však před kamerou objevuje sporadicky. Jak se nedávno svěřila, natáčení ji nechybí, prioritou je pro ni divadlo, které si doslova užívá. Paní Preissové přejeme k dnešním narozeninám vše dobré.

NyníKomorní hudba
Skladba: Klavírní kvartet Es-dur op 56 - Allegretto moderatissimo; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Bartoň Hanuš - klavír; Soubor: Quartet Apollon
02:00Křesťan a svět
02:25Písně
03:00Folklorní okénko
03:54Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Regiony

Regiony

Písemná soutěž Proglaso

Odpovídejte na písemnou část soutěže Proglaso!