Psí ostrov v Rozhlasovém městečku

Psí ostrov v Rozhlasovém městečku
9. května 2018 Kino, Městečko Autor: Radek Habáň

Wes Anderson po Fantastickém panu Lišákovi přichází s dalším animovaným filmem, v němž opět jednu z hlavních rolí hrají zvířátka. Jeho Psí ostrov má premiéru tento čtvrtek.

Ocitáme se na japonském souostroví, dvacet let od dnešních dnů. Psí chřipka dosáhla epidemických rozměrů, její ohnisko leží ve městě Megasaki. Hrozí, že přeskočí z psích nositelů na člověka. Starosta Kobayashi vyzývá k okamžité karanténě. Tedy k vyhoštění a izolaci všech toulavých i domácích psů. Oficiálním dekretem se psí exilovou kolonií stává nedaleký ostrov sloužící zatím jako skládka odpadků. Stává se z něj Psí ostrov.

O šest měsíců později na této opuštěné skládce nouzově přistává jednomotorový, miniaturní letoun Junior-Turbo Prop. Smečka pěti hladových a divokých psů v jeho troskách objeví dvanáctiletého pilota. Je to Atari, sirotek, jehož pěstounem je právě starosta Kobayashi. Atari s pomocí svých nových psích přátel začne hledat svého ztraceného psa Flíčka a při tom postupně odhalí spiknutí, jehož cílem je likvidace všech psů z města Megasaki.

Wes Anderson se ve svých filmech často hlásí k různým kulturním fenoménům a tentokráte si vyhlédl Japonsko. Psí ostrov odkazuje na celou řadu japonských tvůrců a japonskou kulturu, ale především na tvorbu slavného režiséra Akira Kurosawy. Psí ostrov je pravděpodobně nejslabším Andersonovým filmem, nicméně u řady režisérů by byl dílem vrcholným.

Animovaná dobrodružná komedie Psí ostrov má premiéru 10. května, je nevhodný pro děti do 12 let, do kin přichází pouze v titulkové verzi.

 

foto: CinemArt