V kině Městečka: Festival íránských filmů

V kině Městečka: Festival íránských filmů
13. ledna 2016 Kino Autor: Terezie Breindlová

5. ročník Festivalu íránských filmů proběhne od 13. do 17. ledna v pražských kinech Světozor a Bio Oko, nově zavítá také do kina Lucerna. Od 19. do 20. ledna se potom festival už podruhé přemístí do brněnského kina Scala. Poprvé také festival zamíří na Slovensko do bratislavského kina Film Europe, a to od 28. do 30. ledna.

Festival bude mít čtyři sekce: Soutěž celovečerních hraných filmů, Dokumentární soutěž, přehlídku Krátkých filmů a sekci Mimo soutěž.

Festival bude slavnostně zahájen 13. ledna v kině Světozor. Zahajovacím filmem bude křehké zamyšlení o lásce a paměti, soutěžní snímek Kolik je ve vašem světě hodin? režiséra Safi Yazdiana, který film osobně uvede.

V soutěžní sekci celovečerních filmů nebude chybět ani mnohovrstevnatá mozaika života ze současného života v Íránu Taxi Teherán režiséra Jafara Panahího, který získal hlavní cenu na Berlinale 2015. Jafar Panahí se podílel i na dalším pozoruhodném snímku, a to jako spoluscenárista prvního česko-íránského koprodukčního snímku Obyčejný člověk režiséra Majida Barzegara, který bude přítomný na české slavnostní premiéře v Kině Lucerna 16. ledna, film poté vstoupí do české distribuce. Dalším soutěžním snímkem s delegací je dobrodružná cesta bizarní trojice po přelidněném Teheránu Riziko kyselého deště. Dalšími snímky v soutěžní sekci jsou například Pád do hlubin, který získal cenu FIPRESCI na Berlinale nebo snímek Melbourne, který zahajoval Týden filmových kritiků v Benátkách.

Dokumentární sekce spolu s dalšími atraktivními tituly nabídne dokument Dingomaro: Íránský černý jih, roztančený a živý portrét jednoho z nejúspěšnějších hudebníků z jižní íránské provincie Hormozgán, jehož režisér Kamran Heidari bude také hostem festivalu.

Letošní Festival íránských filmů přivítá Siddiqa Barmaka, afghánského režisér a držitel Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film Osama. Na Festivalu íránských filmů v Praze zasedne v porotě.

Kompletní program Festivalu íránských filmů a prodej vstupenek na doprovodný program: www.iranianfilmfestival.cz. Všechny filmy budou uvedeny s českými a anglickými titulky.

Romana Odstrčilová

Svátek má: sv. Simeon / Gizela

Moderuje: Romana Odstrčilová
NyníKomorní hudba
Skladba: Paměť země - sonáta pro housle a klavír - Paměť země; Autor: Smutný Pavel; Soubor: České filharmonické duo
02.30Písničky
03.00Z archivu hudebních...
03.48Písničky před svítáním
05.00Varhanní hudba
05.27Myšlenka na den
05.30Písničky pro sváteční...

Regiony

Regiony

Písemná soutěž Proglaso

RukaOdpovídejte na písemnou část soutěže Proglaso!