Betlémské světlo je opět v České republice

12. prosince 2010 Šmrnc Autor: Filip Breindl

Brněnští skauti se stejně jako v předchozích letech vydali na ekumenickou bohoslužbu do Vídně, při níž si zahraniční výpravy odvážejí plamínek zažehnutý ve Svaté zemi jako symbol vánočního poselství pokoje. Zatím ho předali jen na brněnském biskupství, o příštím víkendu ale svítící lucerničky a jejich skautský doprovod zahlédnou pasažéři některých vlaků.

Vydat se pro Betlémské světlo znamená možnost zakusit atmosféru předvánoční Vídně, ale také se často potýkat se studeným počasím nebo dopravními komplikacemi. Všechny starosti ale podle vedoucího výpravy Jana Svobody (mezi skauty známého jako Brouček) vynahradí odezva od těch, kteří plamínek ze Svaté země převezmou. "Je to poselství, které ukazuje na křesťanskou tradici Vánoc a na to, že tyto svátky se mají prožít v klidu, v setkávání s rodinou, příbuznými, známými, se sousedy. To je také poselství, kterým Betlémské světlo doprovázíme při našich trasách a při rozdávání po celé republice," charakterizoval Jan Svoboda smysl celé akce, kterou v druhé polovině 80. let inicioval rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF.

Německo, Lucembursko, Slovinsko, Belgie, Maďarsko a dokonce i Argentina - takové národnosti zaznamenala při nahodilém zkoumání státní příslušnosti účastníků ekumenické bohoslužby naše reportérka Mariana Košíčková, která doprovázela výpravu brněnských skautů. Rozsáhlá zahraniční účast patří v posledních ročnících k charakteristikám Betlémského světla a jeho rozdělování, k němuž letos došlo v salesiánské farnosti poblíž centra Vídně. Liturgii za účasti duchovních řady církví provázelo mnoho prvků srozumitelných všem zúčastněným - například zpěvy z Taizé nebo modlitba za oběti letošních přírodních a jiných katastrof. "Smyslem této slavnosti je uvědomit si, že svoboda není automatická, ale každý z nás je za ni odpovědný. Skautské mezinárodní hnutí chce napomoci šíření míru a tento ceremoniál spojuje všechny přítomné v práci pro mír," charakterizoval slavnost v rakouské metropoli kaplan tamních skautů a člen organizačního týmu P. Franz Herz.  

Fotky z Vídně si můžete prohlédnout ve fotogalerii.