Moravští kněží debakl neodčinili, prohráli 1:4

Moravští kněží debakl neodčinili
25. září 2017 Šmrnc, Události Autor: Luděk Strašák

V Pyšelu na Vysočině se 25. září odehrál další zápas kněží Čech a Moravy. Moravští kněží prohráli na jaře v Prčici 2:9 a chtěli si na domácí půdě spravit chuť. 

Jejich snaha ovšem nebyla úspěšná, prohráli 1:4 po střeleckém galapředstavení Martina Sklenáře z Českého Brodu.

Po několika deštivých dnech se na Vysočině vyčasilo. Vítr vyfoukal vlhkost i z fotbalového hřiště v Pyšelu, a tak kněžské fotbalové týmy, které se už pomalu připravovaly na vodní pólo, nakonec vyběhly v kopačkách a s kopacím míčem na trávník. 

DSC_6778Z Čech přijelo 14 hráčů, z Moravy také, čili první předzápasová remíza. V těchto zápasech se může dostřídávat hokejovým způsobem, hráči si mohou odpočinout na lavičce náhradníků a potom znovu naskakují do hry. Na obou stranách tak budou nabírat síly tři hráči. "Jaký je to rozdíl orproti minulému zápasu v Prčici," říká mikulovský probošt Pavel Fox Pacner, "kdy jsme v jedenácti lidech museli odehrát bez střídání celý zápas." Však tam také tým Moravy schytal pořádný debakl, 9:2. I diváci, kterých se u hřiště sešlo kolem 80, doufají v úspěch domácího týmu, týmu Moravy.

DSC_6779A vskutku, začátek zápasu byl vyrovnaný, žádný tým nechtěl zbytečně otevírat obranu a moravský tvůrce hry Jaroslav Kníchal začínal v obraně. I to bylo signálem toho, že Morava začne hrát ze zajištěné obrany. Jak nám prozradil Pavel Pacner: "Pomalu, zezadu, hlavně neotvírat obranu. I remíza by byla dobrá."

DSC_6784Ostrostřelec českého týmu Martin Sklenář glosoval v 10. minutě průběh hry takto: "Zatím Moraváky přehráváme, ale je docela brzo na nějaké hodnocení." Prozradí ale jednu důležitou věc: "Poprvé v těchto zápasech máme trenéra, Marka Vomáčku, mistra Evropy ve fotbalu do 16 let z roku 1990 a bývalého fotbalistu Bohemians Praha."

DSC_6786Po opatrném začátku se objevily první větší šance až ve třetí desetiminutovce. Branku přestřelil z dobré pozice Jožka Kadlic z českého výběru, ale o chvíli později se mohl radovat. Záložník Martin Vlček nacentroval ve 25. minutě do pokutového území z pravé strany a po zmatcích v moravské obraně se míč dokutálel až k úplně volnému Martinu Sklenářovi, který prvním dotykem v pádu levou nohou překonal vyběhnuvšího Jindru Čoupka v moravské bráně. Sám střelec chvíli po brance na střídačce řekl: "Dal jsem už i jednodušší góly, ale tento nebyl příliš složitý. Protože brankář vyběhl, neměl jsem jinou možnost, než vystřelit hned z první. A vyšlo to."

DSC_6791Po prvním gólu český tým zatlačil svého soupeře a přvaha se projevila hned dvěma šancemi. Přesto ale udeřilo na druhé straně. Po pravém křídle utekl debutant Vojtěch Loub z Třebíče a nacentroval na malé vápno a našel hlavu Jana Kotíka z Brna-Řečkovic, který se nemýlil. O své vyrovnávací brance řekl:

"Vojta mě úplně přesně trefil, ukázkový centr, pro mě už bylo jednoduché po takové nahrávce skórovat."

DSC_6792Po vyrovnání se Moravané začali dostávat ke střelám, Jaroslav Kníchal trochu vystrašil českého brankáře Kamila Vrzala střelou z přímého kopu ve 33. minutě, na druhé straně pohrozili Češi závarem před moravskou brankou.

Vyrovnaný stav nevydržel ale ani deset minut. Po dlouhém míči od českého obránce Jana Böhma se jej ujal Martin Sklenář, poradil si s dvěma obránci, a když se mu na hranici pokutového území postavili další dva, tak vystřelil. Rotace míče překvapila moravského brankáře docela zásadně a míč mu prošel mezi rukama do branky. 1:2.

DSC_6789Ve 40. minutě už mířil z trestného kopu Jaroslav Kníchal přesněji, ale v souboji s českým brankářem neuspěl. Příležitost vyniknout měl ovšem o minutu později moravský brankář. Po zmatcích v pokutovém území, kdy se i gólman nechal vylákat ven z brány, nahrával z pravé strany před moravskou bránu Honza Pitřinec. Jeho nahrávka se k volnému Marku Sklenářovi ale nedostala, protože ji v pádu zastavil rukou jeden z moravských kněží. Exekuce pokutového kopu se ujal Martin Sklenář a prudkou střelou překonal Jindru Čoupka už potřetí a za pouhých 16 minut dosáhl hattricku.

DSC_6801Jaroslav Kníchal z moravského týmu skládal o přestávce komplimenty Martinu Sklenářovi: "Je to skvělý hráč, umí si podržet míč, umí si najít prostor. Využije každé sebemenší chyby. Musíme si na něj dávat pozor, ale našimi chybami mu to trochu usnadňujeme. Musíme některé věci po přestávce zlepšit. Naše hra je skvělá, umíme podržet míč, ale musíme zkoušet víc podobných útoků jako ten, při kterém jsme dali naši jedinou branku. 3:1 ještě není definitivní stav a věříme, že zápas ještě otočíme na svoji stranu."

DSC_6804Druhý poločas začal tlakem červených, čili Moravanů. Sám před brankářem se dvakrát ocitl Svatopluk Pavlica, ale nepodařilo se mu dobře zpracovat míč. Možná nejhezčí fotbalový moment předvedl moravský Miloš Mičánek, když v 63. minutě krásnou střelou kousek za šestnáctkou orazítkoval spojnici tyčky a břevna. vzápětí nebezpečbě střílel Lohel Klindera ze Stahova a v 68. minutě skóroval Jan Pitřinec, debutant z českého týmu, kdy skvěle zuřitkoval nahrávku Váta Uhra do pokutového území a Češi vedli 4:1.

DSC_6812Do konce zápasu chybělo ještě více než dvacet minut, Moravané se snažili alespoň stáhnout tříbrankové manko, ale neúspěšně. Neprosadil se ani Pavel Pacner, jehož střelu do prázdné brány zblokoval jeden z obránců. 

DSC_6820Sen o odvetě za debakl v Prčicích se brzo rozplynul a nikdo už další branku nepřidal a zápas skončil 1:4. 

 

 

Kouč českého týmu si po zápasu pochvaloval, jak jeho svěřenci plnili jeho pokyny a byl překvapený hrou a nasazením amatérských týmů. Kapitán českého týmu Jan Böhm byl spokojený s předvedenou hrou, ale vyjádřil, že to nejdůležitější nastalo po zápasu, totiž společné posezení všech hráčů.Další zápas se uskuteční v květnu 2018 v Českém Brodě.

 

 DSC_6817

 

Morava - Čechy 1:4 (1:3)

branky: 29. Jan Kotík -  25., 37. a 41. (pen.) Martin Sklenář, 68. Jan Pitřinec

střely na branku: 7:12

rohy: 8:4

diváků: 80

Sestavy: 

Morava: Jindřich Čoupek, Pavel Pacner, Ondřej Jirout, Jan Bleša, Vojtěch Janšta, Vojtěch Loub, Jaroslav Kníchal, Svatopluk Pavlica, Pavel Römer, Pavel Kafka, Jan Kotík, Petr Káňa, Miloš Mičánek, Jiří Polach

Čechy: Kamil Vrzal, Jan Böhm, Marek Sklenář, Manuel Lobo, David Uher, Jan Pitřinec, George Mondo, Jozef Kadlic, Martin Sklenář, Martin Vlček, Lohel Klindera, Libor Buček