Proč na SDM do Krakova?

Proč na SDM do Krakova?
12. února 2016 Šmrnc Autor: Helena Horáková

Rozhoduješ se, zda se zúčastníš Světového dne mládeže (SDM) v Krakově?

Přečti si několik zásadních důvodů, proč na letošním SDM rozhodně nechybět:

10 důvodů proč vyrazit na SDM do Krakova
Odpovídá P. Jenda Balík, vedoucí českého organizačního týmu SDM Krakov 2016

1) Zve tě sám papež František, který se chce setkat s mladými z celého světa a prožít společnou radost z víry.

2) Navážeš kontakty s mnoha zajímavými lidmi z Polska a celého světa.

3) Jedná se o město, ve kterém žil papež sv. Jan Pavel II. (založil tradici SDM). V Krakově napsal díla o lidské lásce včetně divadelních her na toto téma.

4) Navštívit SDM v Krakově má zcela zvláštní význam v letošním roce milosrdenství.

5) V Krakově žila a zemřela sv. Faustina Kowalská, která prožila s Ježíšem mnoho dobrodružství. Z její zkušenosti vznikla úcta k Božímu milosrdenství, známý obraz a modlitba nazývaná Korunka k Božímu milosrdenství.

6) Mladý Karol Wojtyła, pozdější papež Jan Pavel II., pracoval během války v továrně. Cesta vedla kolem kláštera, ve kterém sestra Faustina v roce 1938 jako 33letá zemřela. Seznámil se tak s její životní zkušeností. Jako krakovský arcibiskup zahájil proces jejího blahořečení, jako papež napsal svou druhou encykliku o Božím milosrdenství (1980), zmíněnou sestru svatořečil (2000) a ustanovil, že druhá neděle po Velikonocích bude nedělí Božího milosrdenství.

7) Papež František se netají tím, že vyhlášením roku milosrdenství na svého předchůdce navazuje.

8) Máme jedinečnou možnost dotýkat se v Krakově duchovních kořenů probíhajícího svatého roku. Mimo jiné, místo, kde žila a je pohřbena sv. Faustina, navštíví každý mladý při poutní katechezi.

9) Kostel v Mogiłe, kde bude české národní centrum, má též svatou bránu, kterou bude možné každý den projít a tak intenzivně prožívat rok milosrdenství. 

10) Atmosféra a prožití Světového dne mládeže je vždy jedinečný a neopakovatelný duchovní i osobní prožitek na celý život. Tak ho nepropásni!