Vysokoškoláci na cestě služby

Vysokoškoláci na cestě služby
4. května 2012 Šmrnc Autor: Terezie Breindlová

Na poutním místě Velehrad se již po jedenácté koná celostátní setkání vysokoškolských studentů a absolventů Studentský Velehrad. Studenty čeká bohatý program přednášek, workshopů, koncertů, ale i duchovní doprovod - mše svaté, adorace, společné modlitby a možnost rozhovorů se zasvěcenými osobami. Motto letošního ročníku zní: Cestou služby - Následuj Ho!

Pořádající organizací je Vysokoškolské katolické hnutí ČR a další studentská společenství z univerzitních měst republiky. Poprvé se toto setkání konalo v roce 1992, tehdy bylo ještě koncipováno spíše jako pěší pouť. Od té doby se vysokoškoláci scházejí pravidelně každé dva roky vždy na začátku května. Od roku 1998 má Studentský Velehrad téma, které zastřešuje celý program. V předchozích ročnících to bylo například Zjevení krásy, Identita - Jít a nezabloudit, Dilema na cestě životem a další, letos je ústředním tématem Služba. Jak nám prozradil Jakub Heikenwälder, vedoucí organizačního týmu, bude služba realizována v rámci přednášek ve třech základních okruzích.

Mezi přednášejícími jsou lékařka Marie Svatošová, teolog a sociolog Tomáš Halík, biolog a teolog Marek Orko Vácha, nebo teoložka Kateřina Lachmanová. O vyrovnanosti služby a rodiny budou hovořit manželé Barabášovi z královéhradecké diecéze, o politice jako formě služby promluví předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Bonusem letošního ročníku bude možnost vyzkoušet si službu v praxi.

Kromě přednášek a práce ve skupinkách je na Velehradě připraven také doprovodný zábavný program - koncertovat zde bude slovenský zpěvák Richard Čanaky, kapela Medicimbal, nebo zpěvák Láďa Křížek. Během dne se studenti mohou občerstvit v čajovně, nebo využít sportovních prostor.                   

Studentský Velehrad se koná od pátku 4. května do pondělí 8. května - přestože hlavní registrace už byla uzavřena, stále je možnost přijet jen na víkend a registrovat se přímo na místě - více na webových stránkách.

                                       polední modlitba na SV 2010