Za Cyrilem a Metodějem s GPS přístrojem v ruce

Za Cyrilem a Metodějem s GPS přístrojem v ruce
18. února 2013 Šmrnc Autor: Helena Horáková

Ačkoliv se zdá, že slovanští věrozvěstové a moderní GPS navigace nemohou mít nic společného, nový projekt nazvaný CM-caching vás přesvědčí o opaku.

               

Cyrilometodějská soutěž

Prvních 20 hráčů, kteří odloví 20 a více schránek se mohou přihlásit o věcné ceny na emailové adrese organizátora.

Hra probíhá od 14. února do 31. prosince 2013.

„Rozhodli jsme se pro jinou formu připomenutí výročí příchodu Cyrila a Metoděje, než je obvyklé. Mladí lidé jsou aktivní a rádi zkoušejí nové věci. Věříme, že kombinace turistiky, soutěžení a tradice je zaujme,“ vysvětluje Jitka Roubalová z Arcidiecézního centra pro mládež, která má CM-caching na starosti.

Jedná se o turistickou hru na principu geocachingu. Na místech nějakým způsobem spjatých s cyrilometodějskou tradicí jsou ukryty malé plastové schránky. Jejich GPS souřadnice jsou dostupné na stránce www.cm-caching.cz a úkolem hráče je právě s pomocí satelitního signálu schránky najít. Anglicky se skrýš řekne cache (keš), takže název hry znamená cyrilometodějské hledání skrýší.

Na území olomoucké diecéze je připraveno víc než padesát takových schránek. Většina z nich se nalézá u kostelů nebo kapliček, které jsou věrozvěstům zasvěceny, u jejich soch nebo i na místech, kde se podle tradice zastavili při svém putování Moravou. Účastníci hry tak půjdou doslova v jejich stopách.

Celá akce je původně určena pro mládež, ale zapojit se může kdokoliv. „Dovedu si představit, že pěkný výlet spojí s návštěvou kostela a hledáním kešky například rodina s malými dětmi. Mládež je ale přímo zapojena i do přípravy projektu. Velký dík patří všem, kteří schránky ukrývali a starají se o ně,“ říká Jitka Roubalová na adresu desítek mladých dobrovolníků.

Schránky obsahují kartičky s biblickým citátem, kódem a zajímavou otázkou ohledně Cyrila a Metoděje. Její odpověď se nálezce kešky dozví při zadání kódu na webové stránce. Díky těmto kódům si organizátoři můžou ověřit, kdo navštívil nejvíce úkrytů. Je totiž vypsaná i soutěž. „Prvních dvacet lidí, kteří zvládnou najít alespoň dvacet keší, čeká knižní odměna. Hlavně jsem ale zvědavá, jestli se někomu podaří najít všechny. To je opravdová výzva,“ říká Jitka Roubalová a dodává, že několik skrýší je i na území brněnské a ostravsko-opavské diecéze.

Jan Pilař, Centrum pro mládež Arcidiecéze olomoucké

Více zde 

 

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!