Barvínek: 100 českých nej: Ján Jesénius

Mezi 100 českých nej patří i lékář a filozof Ján Jessenský naszývaný také Jessenius. Čím byl jeho život tak významný? Co všechno se urodilo v hlavě, která 21. června 1621 skončila pod popravčím špalkem na pražském Staroměstském náměstí? Čtěte zde!
Ján Jesenský, zvaný též Jessenius, se narodil ve Vratislavi 27. prosince 1566. Jeho rodiče pocházeli ze Slovenska a roku 1562 byli povýšeni mezi šlechtice. K tomuto titulu se ovšem nijak nehlásila.
Ján byl nadaný, a tak není divu, že studoval medicínu a filozofii. Nejdříve ve Wittenbergu, později v Lipsku a studia dokončil v italské Padově v roce 1591. Obhájil svoji práci O onemocnění žluči při třídenní zimnici. Titul doktora filozofie získal až v Praze, protože jako evangelík neměl možnost získat na katolické univerzitě doktorát z filozofie.
Brzo se vrátil na univerzitu ve Wittenbergu, kde učil anatomii a chirurgii a v roce 1597 byl zvolen jejím rektorem.
V roce 1600 přijel do Prahy na návštěvu ke svému příteli Tychonovi Brahe. Během této stáže provedl první veřejnou pitvu v Čechách, která vyvolala zájem i pozdvižení. Od roku 1602 žil Jessenius v Praze, kde provozoval lékařskou praxi. Sblížil se s českou akademickou společností a šlechtou.
V listopadu 1608 odjel z Prahydo Prešpurku (Bratislavy), jde byl přítomen korunovaci uherského krále Matyáše. Napsal a věnoval novému králi knihu Krátká chronografie království a králů uherských. U Matyášova dvora pobýval pak asi do roku 1611 jako lékař a historiograf uherského krále.
Do Prahy se vrátil roku 1617. Tehdy se stal rektorem pražské univerzity a přednášel na ní i mimo jiné historii. Po vypuknutí stavovského povstání se postavil na stranu povstalců a vydal několik protihabsburských a protijezuitských článků. Byl vyslán do Prešpurku, aby vyjednal podporu uherských stavů pražskému povstání. Tam byl zatčen, vězněn ve Vídni a po 6 měsících byl propuštěn.
Po korunovaci Fridricha Falckého pronesl slavnostní projev a jezdil s ním po Moravě a Slezsku. V létěš 1620 jednal o vojenské pomoci se sedmihradským knížetem v Banské Bystrici. Poté, co se vrátil do Prahy, byl zatčen a 21. června 1621 na Staroměstském náměstí popraven katem Janem Mydlářem. Byl mu vyrván jazyk, poté byl sťat a rozčtvrcen.