Barvínek: Když prší...

Barvínek: Když prší...
22. července 2019 Barvínek Autor: Alžběta Havlová

I o prázdninách se může stát, že je venku pošmourno a prší. Přinášíme tipy na knížky a také filmy, na které teď můžete zajít do kina.

Minulý Barvínek jsme zažívali dobrodružství venku, tentokrát vám ukážeme, že i za deště může být zábava. Zeptali jsme se našich filmových a literárních redaktorů, co by nám doporučili ke čtení a ke shlédnutí.

Radek Habáň, redaktor Proglasu, vybral tři filmy pro děti a tři filmy pro dospělé, které podle něj stojí za návštěvu kina. A pozor – na dětské filmy, které Radek vybral, rozhodně můžou zajít i rodiče!

Tipy na filmy pro děti

1) Toy Story 4: Příběh hraček

Toy story 4Kovboj Woody vždycky dobře věděl, co je smyslem jeho života. A tím bylo starat se a chránit jeho dítě, ať už to byl chlapeček Andy nebo holčička Bonnie. Když však Bonnie přinese do svého pokojíku novou hračku, které říká „Vidlík“, otevře se Woodymu a jeho věrným kamarádům docela nový velký svět. (Falcon)

A hodnocení? Toy Story se povedlo. I počtvrté. Neuvěřitelné. Vlastně uvěřitelné.

2) Lví král

Lví králSnímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být.(Falcon)

A hodnocení? Grafická úprava je tak skvělá, že jsem téměř nevěřil, že se nejedná o živá zvířata!

3) Spider-Man: Daleko od domova

spidermanPeter Parker se vrací ve snímku Spider-Man: Daleko od domova, který je další kapitolou filmové série Spider-Man: Homecoming! Náš dobrý soused a superhrdina se vydá se svými kamarády Nedem, MJ – do které je až po uši zamilovaný a neví, jak jí to říct – což mě asi bavilo nejvíc.  a ostatními na prázdniny do Evropy. Petrův plán nechat na pár týdnů superhrdinství a užívat si vezme brzy za své, neboť Spider-Manovi zkříží cestu agent Nick Fury. Ten po Peterovi chce, aby mu pomohl vypátrat, proč na starý kontinent útočí obří elementálové.(Falcon)

A hodnocení? Film se natáčel také v Liberci či v Praze. Když ale dojde na souboje, je to takový počítačový „maglajs“, že tato města ani nelze rozpoznat! Čekal bych také složitější zápletku. Rozhodně ale film doporučuji! A počkejte až na titulky, uvidíte totiž dva bonusy.

Tipy na filmy v kinech pro dospělé

1) Láska na druhý pohled

Francie, 2019, 117 min

Láska na druhý pohledKdyž se Raphael a Olivia ve svých osmnácti setkali, byla to láska na první pohled. A začátek velkého milostného příběhu. Neoddělitelně se vzájemně podporují při naplňování svých vášní: on je spisovatel a ona klavíristka. A jak to vypadá o deset let později? Již jsou manželi, ale vášně a vzájemné podpory je mezi nimi již méně. Zatímco Raphael píše úspěšné bestsellery, Olivia oželela vlastní sólovou hudební kariéru, v které ji její manžel ohromený vlastním spisovatelským úspěchem podporoval stále méně a méně. Jednoho večera to si Olivia přestane být jistá, zda ji Raphael ještě vlastně vůbec miluje. Následujícího rána se Raphael probouzí sám a čeká jej pořádný šok. Propadne se totiž do paralelního světa, ve kterém žije úplně jiný život. Olivii v něm nikdy nepotkal, ta je nyní slavnou klavíristkou a on určitě není slavným a všemi uznávaným spisovatelem. Je jen neznámým učitelem literatury, má navíc na hrudi záhadné tetování s nápisem „ping“ a především si uvědomí, že bez Olivie nedokáže žít. Musí udělat vše pro to, aby si její lásku znovu získal a především si ji zasloužil. Jeho jedinou výhodou je, že ji z dřívějšího života dokonalé zná, ví, co má ráda, co jí vadí a co miluje. Navíc mu v jeho snaze získat Oliviino srdce podruhé pomáhá nejlepší kamarád, který má na prsou pro změnu vytetované slovo „pong“.(CinemArt)

2) Yesterday

Velká Británie, 2019, 116 min

yesterdayVelmi neúspěšný písničkář Jack (Himesh Patel) chce pověsit kytaru na hřebík, protože ať dělá, co dělá, poslouchá ho jenom nejlepší kamarádka Ellie (Lily James). Pak ho ale v důsledku chvilkového záhadného globálního zatmění + porazí autobus. A to zcela změní nejen jeho život a způsobí i jednu hudební katastrofu. Když se Jack vylíže ze zranění a na párty konané na počest jeho uzdravení zabrnká na kytaru „Yesterday“ od Beatles, nestačí se divit reakcím svých přátel, kteří se chovají, jako by jednu z nejznámějších písniček všech dob slyšeli poprvé v životě. Mohl by to být nepovedený fór, kdyby se stejně nechovalo vyhledávání na internetu. Beatles jako by nikdy neexistovali a Jack vycítí příležitost. Stačí, když si vybaví všechny pecky legendárních Brouků z Liverpoolu, a svět mu rázem bude ležet u nohou. A ono to funguje! Dokonce tak dobře, že i slavný Ed Sheeran (hrající ve filmu sebe sama), který vezme Jacka jako předskokana na své turné, uzná, že ten klučina odnikud je mnohem talentovanější než on. Radost Jackovi kalí jen dvě „drobnosti“ – vědomí, že se dopouští celosvětového podvodu, a ztráta Ellie. Ta má pocit, že by ho konečně měla přestat milovat, když je to celou dobu jednostranné, a se zlomeným srdcem ho pošle do L. A. natočit nejlepší desku všech dob. Jenže když zpíváte o tom, že k životu stačí láska („All you need is love“), může vám to najednou dost změnit priority.(CinemArt)

3) Pavarotti

Velká Británie / USA, 2019, 114 min

Rozmáchlý i intimní filmový pohled na život, práci a osobu operní legendy Luciana Pavarottiho přinese do kin dokument s jednoduchým názvem Pavarotti. Jeho životní příběh, který emocemi, zvraty a velkolepostí sám o sobě připomíná operu, vypráví režisér Ron Howard, držitel Oscara za film Čistá duše. Pavarotti se z chudého italského chlapce stal v podstatě mezinárodní rockovou hvězdou. Vedle veřejných záběrů využili tvůrci množství soukromých videozáběrů od Pavarottiho přátel, spolupracovníků, rodiny a manželky. Většina z nich dosud nespatřila světlo světa, Pavarotti je na nich mezi svými nejbližšími otevřený a upřímný.(Bontonfilm)

Redaktorka Irena Kintrová zase vybrala tři knížky pro holky a tři knížky pro kluky, které byste si toto léto měli určitě přečíst.

Tipy na knížky pro kluky

1)hranicaruv_ucen série Hraničárův učeň (John Flanagen)

„Pro všechny, kteří mají rádi dobrodružné knihy, ale moc nemusí třeba Harryho Pottera,“ říká redaktorka Irena Kintrová.

 

bratrstvo2) série Bratrstvo  (John Flanagen)

„Nejvíce se mi líbilo, že i když každý z nich má své slabosti a omezení, tak dohromady fungují perfektně.“

 

drakobijce3) Drakobijce  (Marek Domes, Juraj Hajkovský)

 „Pro kluky od deseti let. O tom, že se špatnými vlastnostmi lze bojovat.“

 

 

Tipy na knížky pro holky

anna_zeleny_dum1) série Anna ze Zeleného domu (Lucy Maud Montgomery)

„Anna má zrzavé vlasy a velké srdce.“

 

 

male_zeny2) Malé ženy   (Louisa May Alcottová)    

„Příběh sester a maminky. Moc hezké je na tomto příběhu to, jak je každá ta sestra úplně jiná a přesto se musí naučit spolu vycházet. Po přečtení snad pochopíte, že i když máte nějaké špatné vlastnosti, můžete si najít místo, kde vám bude dobře.“

drahokamy3) série Drahokamy (Kerstin Gierová)

   „Fantasy, kde se cestuje časem. Pozor, velmi návykové! :) Pro deštivé prázdninové dny jako stvořené.“

Pěkné prázdninové dny přeje Bětka a Romča :)