Barvínek: Kněz jako ten, kdo rozděluje svátosti

23. února 2010 Barvínek

Barvínek nabízí v postní době cyklus, který věnujeme Roku kněží. V pěti dílech si představíme různé polohy života kněží: Kněze ve farnosti, kněze-řeholníka nebo například kněze, který se stará o mládež. V prvním dílu si představíme kněze ve farnosti. Hostem bude P. Bohumil Poláček z Velké Bíteše.

Hlavním úkolem kněze je hlásat evangelium. Toto poslání se musí objevovat ve všech věcech, které dělá. Jak to kněží dělají?

Kdo se chce stát knězem, musí nejdřív vystudovat teologickou vysokou školu. Protože však kněžství není jen otázkou vzdělání, ale i srdce, podává rektor semináře zprávu biskupovi o snaze kandidáta stát se knězem a o upřímnosti jeho rozhodnutí stát se knězem. Po dokončení školy je obvykle kandidát kněžství vysvěcen na jáhna a po praxi může být vysvěcen na kněze. O vysvěcení ovšem rozhoduje biskup. Po svěcení působí kněz jako kaplan a sbírá zkušenosti. Až poté může skládat farářské zkoušky, aby mu mohla být přidělená farnost.

Být farářem - to už je docela složité. Farář zodpovídá za farnost po duchovní, ale i materiální stránce. Komunikuje s úřady, vede účetnictví, matriku a jedná jménem celé farnosti. Zodpovídá i za stav kostela a fary.

Toto jsou ale vnější věci. Kněz totiž zodpovídá i za duchovní život farnosti. y známe kněze nejvíc jako toho, kdo slouží mši svatou a zpovídá. Potom také připravuje své ovečky na přijetí svátostí, křtu, manželství, biřmování, obchází nemocné. Kromě toho by měl mít na starosti pastoraci (duchovní péči) různé skupiny farníků, ministranty, mládež, manžele, seniory. Ve své farnosti komunikuje s ekonomickou radou farnosti, která má na starosti farní peníze a také s pastorační radou, se kterou se radí o farních aktivitách. Kromě toho by se měl sám dále vzdělávat a vzdělávat ostatní.

Jak je vidět, kněz ve farnosti se má co ohánět, aby všechno stihl. A teď si představte, že má třeba na starosti dvě nebo tři farnosti....

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!