Barvínek na cestě ke kometě Čurjumov- Gerasimenko

Barvínek na cestě k Čurjumovově a Gerasimenkové kometě
14. února 2017 Barvínek Autor: Luděk Strašák

Ta zpráva v roce 2014 fascinovala celý svět. Kometárnímu modulu Philae se podařilo přistát na kometě P67, která se jmenuje podle objevitelů Čurjumovova-Gerasimenkové.

O fascinující cestě, která začala v roce 2004 startem rakety Ariane 5 z Francouzské Guayany a skončila v září 2016 dosednutím družice Rosetta na povrch komety se budeme bavit v Barvínku. Na pomoc si vezmu malého Vojtu, který je velkým fanouškem astronomie, tak mu, prosím, držte palce. 

 

O čem bude řeč?

Churyumov_with_GerasimenkoO kometě P67, kterou objevili v roce 1969 astronomové Klim Čurjumov a jeho studentka Světlana Gerasimenková.Asi ani netušili, že objevili první kometu, na které přistane výrobek udělaný lidskýma rukama.

 

Ariane_5_lors_du_lancement_de_RosettaK úspěchu ale bylo potřeba ujít dlouhou cestu. Sondu vynesla do vesmíru evropská raketa Ariane 2. března 2004. Z evropského kosmodromu ve francouzské Guayaně.

 

 

image-of-rosetta-trajectoryCestou musela Rosetta nabrat dostatečnou rychlost. Stalo se tak díky využití tzv. gravitačního praku, při kterém sonda nabere rychlost zjednodušeně řečeno obkroužením planety. Rosetta si tak pomohla hned čtyřikrát, třikrát během letu u planety Země a jednou u Marsu.

 

Philae_landing_on_cometKe kometě se sonda přiblížila v roce 2014. Ostatně den po dni můžete pozorovat polohu Rosetty na stránkách Where is Rosetta. Jsou zde zobrazeny údaje o vzdálenosti mezi sondou a Zemí a mezi sondou a kometou. Můžete zjistit rychlost komety i její celkovou dráhu.

 

Philae_on_the_comet_Front_viewZe stejných stránek se dozvíte, že se Rosetta dostala v srpnu 2014 na oběžnou dráhu komety. V listopadu vypustila kometární modul Philae, který po napínavém manévru na kometě přistál. Protože ale přistání bylo napínavější, Philae nepřistálo na předem určené místo, ale doskákalo do takové zvláštní průrvy v horninách a protože nemělo dostatek sluneční energie, muselo jen dočasně fungovat na chemické baterie, ale potom bylo Philae uspáno.

Philae_foundKdyž se kometa přiblížila ke Slunci, Philae bylo probuzeno a pokračovalo ve výzkumu do doby, než se znovu od Slunce vzdálilo. Rosetta skončila svou misi v září 2016, kdy také přistála na kometě.

 

 

 

 

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!