Barvínek: Od Svěráka ke Kašpárkovi

V Barvínku jsme hovořili s naším hudebním redaktorem Milanem Tesařem o hudbě pro děti. Rozhovor vznikl na základě rozsáhlého přehledu, který Milan vypracoval pro časopis Folk&Country.
Jaká hudba se líbí vám, kluci a holky, případně rodiče? Diskutujte pod článkem.
Bavili jsme se o mnoha autorech, kteří skládají kvalitní písničky pro děti. Milan se zmínil o Petru Skoumalovi, který už dlouhou dobu zhudebňuje texty Pavla Šruta, Jana Vodňanského nebo Emanuela Frynty. V Barvínkově zpěvníku právě nabízíme jednu takovou píseň .
Nestorem písní pro děti je I duo Svěrák-Uhlíř. Ještě za totality napsali spoustu dětských hitů, ať už třeba v pohádce Princové jsou na draka nebo Ať žijí duchové, odkud pochází například Dělání, Statistika nebo Hajný je lesa pán. Oba pánové po roce 1990 natočili 8 dětských CD z každoročního pořadu Hodina zpěvu. A ani v takovémto množství neztrácejí na kvalitě.
Lidové písně pro děti upravil třeba Hradišťan na svých CD Studánko, rubínko a Hrajeme si u maminky. S netradiční úpravou lidových písní se setkáme u Sester Steinových nebo Zdeňka Krále.
Neměli bychom opomenout ani kompilace – CD, na kterých jsou zastoupeni různí autoři. Jedná se především o projekty Sloni v porcelánu nebo Havěť všelijaká.
Mezi kultovní projekty patří také Tři čuníci Jarka Nohavici. CD, které právem zlidovělo a patří do každé domácnosti.
Zajímavou osobností je i Bob Fliedr, proslavený svými písněmi z Hosany. Nedávno jsme si v Barvínku představili jeho album Abrahám. Na stejnou notu hraje i Ztracená kapela.
Potom následují tvůrci, kteří pro děti nepíšou cíleně, ale nějaké dětské album natočili. Jedná se například o skupinu Klíč, nebo o Jiřího Bílého, jehož Projdeme se po ZOO představíme v lednovém Magazínu Barvínku.
A konečně je tady projekt Kašpárek v rohlíku. Hudba a texty, která mezi dětskými písněmi doposud chyběla. Desky Bejbypank a Kašpárek navždy…. představují komplexní projekt, který v sobě ukrývá CD, divadlo, zpěvník, komiksy a vytváří takový svět sám pro sebe. Obě desky nabízí vedle dětských zpěváků i hvězdy české rockové nebo alternativní scény.
A na závěr nabízím rozhovor s Milanem Tesařem z časopisu Rodinný život a z webu vira.cz.