Barvínek ve Stínadlech

Barvínek ve Stínadlech
18. února 2019 Barvínek Autor: Alžběta Havlová

Rychlé Šípy v prosinci oslavily 80 let, a i když by z Rychlonožky a Mirka Dušína byli dědečci, jejich příběhy jsou pořád stále velmi populární. Barvínek tak věnujeme téhle slavné pětici hochů z Druhé strany. 

"Díky Foglarovkám jsem odvážnější a samostatnější," říká Martin Vérteši, 24letý místopředseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara, který nás vzal na prohlídku brněnských Stínadel. Sdružení každý druhý rok pořádá v ulicích Brna hru Stínadla tudy, protože Stínadla, tajemná část města z Foglarových knížek, může být v každém městě. Na procházce jsme se dozvěděli například to, čemu fanoušci Foglarových knížek v Brně říkají Dolní uličky. 

Různé zajímavosti a informace nám o Rychlých Šípech řekne literární redaktorka Hanka Svanovská. Ta ví o téhle pětici kluků možná víc, než samotný autor Jaroslav Foglar: "Mou nejoblíbenější postavou je Rychlonožka, protože do výchovných rad Mirka Dušína vnáší humor a Rychlé Šípy polidštuje," říká Hanka.

Foglar prý dostával spoustu dopisů od fanoušků, z nichž někteří toužili vědět, kde najdou opravdového Mirka Dušína. To my jsme se s jedním takovým Mirkem Dušínem potkali - vyzpovídali jsme 15letého Vítka, skautského vedoucí, jehož rodiče se díky Rychlým Šípům poznali. 

Martin Vérteši ukazuje brněnské "dolní uličky".

Myslíte, že kdyby Rychlé Šípy žily v dnešní době, tak používají na svých výpravách do Stínadel iPhone? Myslíte, že by ještě chodili do přírody, nebo by jen pařili hry na počítači? Jak by vypadaly Rychlé Šípy, kdyby žili ve 21. století? Tohle téma nabízí velký prostor pro kreativitu, a tak jsme se rozhodli, že vyhlásíme soutěž - napište nám svoji povídku nebo nakreslete obrázek, co by Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka dělali v moderním světě. 

Autor nejlepšího díla obdrží souhrné komiksové vydání Rychlých Šípů. 

Své výtvory zasílejte na junior@proglas.cz do nedělního večera. Těší se Bětka a Romča!