Dobrá novina: Návštěva koledníků přináší radost

Dobrá novina: Návštěva koledníků přináší radost
28. prosince 2011 Barvínek, Šmrnc Autor: Kateřina Brichcínová

Obdoba naší Tříkrálové sbírky, slovenská Dobrá novina, se již od Štědrého dne koná u našich východních sousedů. Koledníci tam budou až do šestého ledna navštěvovat domácnosti a vybírat peníze na projekty v Keni, Etopii, Ugandě a Súdánu.

"Nechodíme od domu k domu, to se ani nedá stihnout. Funguje to tak, že se lidi přihlásí a když přijdeme, tak už na nás většinou čekají," říká koordinátorka projektu Hana Ondírková.

Za vybrané peníze pak katolická církev pomáhá lidem v zemích třetího světa. V Súdánu jsou to například ti, kteří nesou důsledky občanské války – církev tu provozuje školy, podporuje rodiny a poskytuje zdravotní péči. Ještě před vyhlášením nezávislosti vyzývala k modlitbám za pokojné soužití mezi různými kmeny a náboženstvími. "Pro lidi, jejichž projekty jsme podpořili v rámci Dobré noviny, jsme věci změnili," hodnotí dílo financované z prostředků sbírky pater Jozef Repko.

Příspěvek však na Dobré novině není nejpodstatnější: "Možná to ani není ani tak spojené s tou částkou... Lidé jsou prostě jsou rádi, že je koledníci navštíví, požehnají jim dům, napíší nápis křídou na dveře. Těm starším se to spojuje se vzpomínkami na dětství, třeba tu nikoho nemají - ani děti, ani vnoučata, to jsou pak mají velkou radost, když je koledníci navštíví," přibližuje pocity z koledování ve farnosti Skalica Hana Ondírková.

Za šestnáct let koledování se na Slovensku vybralo téměř šest milionů eur. Loni to bylo přibližně osm set padesát tisíc.