Fotbalový zápas mužstev kněží přinesl vítězství Čechům

Prostřednictvím Proglasu jste mohli sledovat fotbalové utkání kněžských výběrů Čech a Moravy. Ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou zvítězili v poměru 2:6 reprezentanti Čech. Naši redaktoři Filip Breindl a Luděk Strašák přinesli bezprostřední rozhovory s klíčovými hráči utkání, v článku také nově najdete podrobnou reportáž z utkání a sestavy mužstev.  Můžete si poslechnout i záznam naší přímé reportáže, 35 minut kvalitního komentáře, předzápasové i pozápasové rozhovory.

Ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku se v pondělních odpoledních hodinách odehrálo další ze série utkání kněžských výběrů Morava-Čechy. Přímý přenos druhé půli mohli poslouchat také příznivci Proglasu. Zápas skončil vítězstvím 2:6 pro Čechy. Třetí český gól vstřelil P. Libor Buček.

Hned tři branky pro tým Čechů zajistil P. Tomáš Petráček, studentský kaplan v Hradci Králové. Poslechněte si, jak P. Petráček dosáhl na hattrick v samotném závěru utkání.

Naši reportáž z druhého poločasu (asi od 52. minuty až do konce zápasu) poslouchejte zde.

Přenos bylo možné uskutečnit díky firmě Na-net, která nám poskytla internetové připojení a vůbec se o nás dobře a pečlivě starala.

Podrobná reportáž o utkání:

Na zápas se dostavil i Jan Böhm, který nám pověděl, jak vůbec vznikl nápad hrát fotbal mezi českými a moravskými kněžími.

Před zápasem jsme se zeptali moravských kněží na to, jak asi zápas dopadne (konkrétně Jana Nekudy, Pavla Kafky, Davida Ambrože a Pavla Foxe Pacnera). Čeští kněží s námi odmítali hovořit a soustředili se na zápas. A dobře udělali.

Na perfektně připraveném hřišti ve Vícenicích začal aktivněji hostující tým Čech, který částečně těžil z toho, že soupeř nezahájil utkání v kompletním složení - i když řady Moravanů vyztužil vícenický ministrant Jan Tomáš a premonstrát z jihočeského Milevska Josef Kučera, hrál tým o deseti mužích. K zakončení se Čechy dostaly v 7. minutě po rohovém kopu (střela nad) a o minutu později už se hostující hráči v modrých dresech radovali - zblízka se prosadil Martin Sklenář, 0:1.

Autor branky (na kněžství se připravuje jako bohoslovec) se svým bratrem Markem patřil k nejaktivnějším hráčům Čech, ve středu pole s nimi dobře spolupracoval zejména Manuel Lobo, člen pražské komunity Opus Dei - ukazoval míčovou techniku hodnou aktuálních mistrů Evropy ze Španělska. Právě zmíněná trojice se ve 12. minutě postarala o velký závar před brankou Moravanů, před Markem Sklenářem zasáhl brankář Jindřich Čoupek a vzápětí nastřelil Manuel Lobo tyč! To už měli první velkou šanci za sebou i Moravané, jejichž přímočaré akce táhla zejména dvojice Svatopluk Pavlica - Josef Kučera, druhý jmenovaný ale v 10. minutě zakončil vedle.

I v dalším průběhu si mírnou převahu udržoval hostující tým, v šanci se ocitli oba bratři Sklenářové a salesián Marek jednu ze svých střel otřel zvenku o brankovou tyč. Moravané se před branku Kamila Vrzala dostávali sporadicky, ale z jedné ze svých akcí udeřili - Pavel Römer se ve velké šanci netrefil, míč se ale dostal ke Svatopluku Pavlicovi, který snadno vyrovnal.

Za stavu 1:1 se pozvolna hra začala vyrovnávat. Napomohl tomu i příchod Jana Bleši, který zkompletoval moravskou sestavu a na místě stopera značně pozvedl obrannou hru svého týmu. I tak přišly šance - trestný kop Jana Böhma brankář Čoupek chytil, technická střela Martina Vlčka šla těsně vedle. Na druhé straně nestihl míč umístit Pavel Römer, po něm se před Vrzalovu branku dostal Pavel Fox Pacner, ale nedal, a český brankář chytil i Kučerovu střelu na konci rychlé akce. Gólově tak do poločasu skončila už jen jediná akce - Martin Sklenář se prokličkoval až k brankové čáře, odkud přesnou přihrávkou nalezl neobsazeného Tomáše Petráčka a královéhradecký studentský kaplan zakončil přesně - stav po prvním poločasu tak byl 1:2.

Rozpoložení obou týmů v poločasové přestávce popsali střelci branek, Tomáš Petráček z Čech a Svatopluk Pavlica z moravského týmu.

Do druhého dějství se k českému týmu připojily pozdě dorazivší posily ze vzdálené plzeňské diecéze - Libor Buček a Marek Hric. Podle dohody se mohli všichni hráči střídat hokejovým způsobem a zdálo se, že ve slunečném a poměrně teplém odpoledni tak početnější kádr hostujících hráčů brzy získá značnou fyzickou výhodu. V 56. minutě se ale prosadila publikem nadšeně povzbuzovaná Morava, po akci hbitých útočníků Kučery a Pavlici skóroval Pavel Pacner Fox. Soupeře v tu chvíli mohla mrzet nevyužitá šance Tomáše Petráčka a Martina Sklenáře z 52. minuty, která nevedla k překonání gólmana Čoupka. A pro hosty mohlo být ještě hůř, když v 63. minutě pálil David Ambrož, ale jen do brankáře Vrzala. Minutu nato se v pokutovém území na druhé straně nejlépe zorientoval čerstvý Libor Buček, kličkami si připravil pozici ke střele a nedal Jindřichu Čoupkovi šanci - 2:3.

Moravský tým se nevzdával, i když bylo zřetelné, že jeho hráčům ubývají síly rychleji než soupeři, který mohl střídat. Pavel Krč střílel z voleje vedle a na druhé straně pálil technicky Manuel Lobo, ale Jindřich Čoupek chytil. V 76. minutě se dlouhý nákop Marka Hrice po zásahu hostující obrany dostal k Tomáši Petráčkovi, který přesným pasem vyslal do pokutového území Marka Sklenáře. Ten se kličkou zbavil posledního soupeře a umístěnou střelou dal svému týmu dvoubrankový náskok. Odpovědět mohl Pavel Römer, zpoza šestnáctky vypálil a tvrdá rána se odrazila od břevna branky Kamila Vrzala.

Pak už převzal kontrolu nad utkáním český tým, který v samém závěru svůj náskok ještě posílil. Nejprve se zblízka znovu prosadil Tomáš Petráček a poté, co si krátce odpočinul na střídačce a poskytl interview komentátorům utkání, dal na jejich rady a šel dovršit hattrick poté, co rozhodčí Oldřich Kalina nařídil pokutový kop za faul uvnitř pokutového území. Penaltu skutečně s jistotou proměnil a dal tak výsledku definitivní podobu 2:6. Vítězství sehranějšího a kompaktnějšího týmu Čech hodnotili hráči obou mužstev jako zasloužené, potlesk dobře naladěného publika si zasloužili všichni hráči.

branky: 20. Pavlica, 56. Pacner - 34., 88. a 90. (poslední z penalty) Petráček, 8. Martin Sklenář, 64. Buček, 76. Marek Sklenář

Utkání zhodnotil moravský střelec Pavel Pacner Fox a pilíř obrany vítěného týmu Jan Böhm.

rozhodčí: Oldřich Kalina (ČMFS, Koněšín), bez žlutých a červených karet

diváků: 100

Morava: Jindřich Čoupek (Prosiměřice) - Jan Nekuda (Náměšť nad Oslavou), Jan Bleša (Kelč), Pavel Krč (Moravský Krumlov), Pavel Kafka (Hustopeče) - David Ambrož (Brno - sv. Jakub, tč. Řím), Pavel Römer (Bobrová), Pavel Fox Pacner (Mutěnice), Jan Tomáš (ministrant z Vícenic) - Josef Kučera OPraem (Milevsko), Svatopluk Pavlica (Kostelec u Kyjova).

Čechy: Kamil Vrzal (Uhlířské Janovice) - Pedro Dies (Praha, Opus Dei), Jan Böhm (Votice), Marek Miškovský (Sedlčany), Zdeněk Klindera OPraem (Praha-Košíře) - Martin Vlček (Sedlčany), Tomáš Petráček (univ. kaplan Hradec Králové), David Bouma (Hradec Králové), Manuel Lobo (Praha, Opus Dei) - Marek Sklenář SDB (Praha-Kobylisy), Martin Sklenář (bohoslovec, Řím). střídali: Libor Buček (Klenčí pod Čerchovem) a Marek Hric (Ostrov a Jáchymov).