Jak vycvičit vodicího psa?

Jak vycvičit vodicího psa?

Pořad v souvislostech


Jak vycvičit vodicího psa
Budeme vysílat

Jak vycvičit vodicího psa
Jukebox Barvínku
Barvínek o povolání: Horský záchranář
Vysílali jsme


Jak vycvičit vodicího psa

Jaroslav Pavlíček: Jak přežít v zimě i divoké přírodě

Jaroslav Pavlíček: Jak přežít v zimě i divoké přírodě
Audioarchiv
24. ledna 2023 Barvínek Autor: Iva Horká

Podat klíče, najít semafor pro chodce nebo volné místo v autobusu, to vše dokážou vodicí psi! A o nich ví spoustu věcí zakladatel Školy pro výcvik vodicích psů a spolku Vodicí pes Milan Dvořák, který s Gerrym, vodicím psem ve výcviku, přijal naše pozvání do Barvínku.

vodici_psi_1

Jak se dá takový pejsek vycvičit, co všechno musí umět a jak je možné, že dokáže třeba poznat, kde je na ulici umístěný bankomat? Dá to hodně práce pejska takovou dovednost naučit?

vodici_psi_4O štěňátka se od dvou měsíců až do zhruba roku starají takzvaní pečovatelé a až poté přecházejí do školy Milana Dvořáka, aby je školitelé vycvičili. Pejsek musí znát kolem čtyřiceti dovedností a osvojit si pobyt v co nejvíce různorodém prostředí, to znamená, že se nemůže bát letět letadlem, a stejně tak se musí kamarádit třeba se slepičkami na dvorku venkovského stavení! Zkrátka všude tam, kam svého nevidomého pána zavede, musí být "jako doma".

Představíme vám také nevidomého mistra zvuku Romana a jeho čtyřnohého pomocníka Elona, kteří pracují v rádiu Proglas. Jak se žije našemu kolegovi s vodicím pejskem, co pro něho znamená a zlobí ho také někdy? To a spoustu jiných užitečných rad se dozvíte v našem pořadu.

vodici_psi_3

Jak na sebe pejsci Gerry a Elon reagovali, když se potkali ve studiu, a co nám předvedli? To vše, a mnohé další, se dozvíte v Barvínku,kterým vás tentokrát s Ivou a Štěpánkou provedou vodicí psi. Poslouchejte v úterý 24. ledna 17.10 a v sobotu 28. ledna v 11 hodin anebo kdykoliv později v audioarchivu.