Jsem docella blázen: rozhovor s Prague Cello Quartet

"
12. května 2019 Barvínek Autor: Alžběta Havlová

Pozvání do Barvínku přijali čtyři vynikající violoncellisté. S sebou si vzali i své nástroje, takže tentokrát bylo ve studiu veselo. I proto, že Prague Cello Quartet ještě nikdy nešli do rádia mluvit v plném počtu.

Prague Cello Quartet vznikli před 12 lety. Hudebníci Petr Špaček a Jan Zvěřina chtěli dělat hudbu trochu jinak, a tak se také stalo – u jejich koncertu se nudit nebudete. „V klasickém kvartetu mají housle vždycky sólo, občas i viola, ale cello téměř nikdy ne,“ vysvětluje Petr jeden z důvodů, proč jejich skupina vznikla. I proto se během hraní v sólech střídají.

Podívejte se na píseň Nebe na zemi v podání Prague Cello Quartet (a také video za scénou z rozhovoru).

Po nějaké době se k Prague Cello Quartet přidali také hudebníci Jan Zemen a Ivan Vokáč a nyní je kvarteto tak populární, že se pravidelně vydávají na zájezdy do celého světa. „Asiaté nás mají rádi,“ směje se Jan Zvěřina a přidává i dvě věty v japonštině, které se na cestách naučili. Pořádají také koncerty pro školy. „Zpětná vazba od dětí je skvělá, hned poznáte, co se jim líbí a co ne,“ říká Jan.

Čtyři mladí kluci hovořili i o svých začátcích s violoncellem a shodují se, že cvičit se nechtělo téměř nikomu. „Hlavně vydržte,“ říkají posluchačům Barvínku Prague Cello Quartet.

A protože se často nestává, že by tito hudebníci chodili na rozhovor všichni dohromady, ve studiu bylo občas velmi veselo - podívejte se na video "za scénou" rozhovoru.

Prague Cello Quartet (zdroj: www.pcq.cz)