Lezec Adam Ondra: „Hlavně dělejte, co vás baví.“

Lezec Adam Ondra: „Hlavně dělejte, co vás baví.“
3. února 2019 Barvínek Autor: Alžběta Havlová

Kdybyste ho potkali na ulici, možná byste si ho ani nevšimli – maximálně byste se podivili, že má opravdu silné prsty. Určitě byste neřekli, že tenhle 25letý kluk se stal třikrát mistrem světa v lezení na obtížnost. 

Vylezl nejtěžší cestu na světě, obdržel nejvyšší ocenění Českého olympijského výboru a dvakrát už byl v Česku jmenován Sportovcem roku. A to je něco, co se nám na něm líbilo vlastně úplně nejvíc – Adam Ondra, nejlepší lezec na světě, si totiž na nic nehraje. Rozhovor s ním tak patřil k jedné z nejpříjemnějších návštěv, které jsme kdy v Barvínku měli.

Když mluví o lezení a zmiňuje pojmy jako nýtování či free solo, sám od sebe se zastaví a začne vysvětlovat, co znamenají – to aby rozuměli i ti menší posluchači. Jeho přítelkyně Iva, která mimochodem studovala na brněnském Biskupském gymnáziu, si téhle jeho skromnosti také velmi váží: „Když se ho někdo na stěně zeptá na radu nebo o pomoc, pomůže a vše vysvětlí úplně každému.“

A čím to je, že se z něj stal jeden z nejlepších lezců na světě? „Není to jen o síle,“ vysvětluje Adam. „Už jako malý jsem věděl, že chci být profesionální lezec. Nikomu jsem to neříkal, lezl jsem si, co jsem sám chtěl, ale nezapochyboval jsem o tom,“ říká černovlasý mladý kluk a člověk mu opravdu věří, když říká: „Dokud budu hýbat nohama a rukama, tak polezu.“

Adam Ondra

Foto z www.adamondra.com

Co by poradil mladým posluchačům, kteří se rozhodují, co by v životě chtěli dělat? „Hlavně dělejte, co vás baví.“

Adam nyní trénuje na olympijské hry v Tokiu, které se budou konat v roce 2020. A jak se vyrovnává s čím dál větší popularitou? „Poslední dva roky mě poznávají lidé na ulici čím dál víc. Už nejsem anonymní, ale je to taková malá cena za to, abych mohl žít svůj sen,“ říká Adam.

Podívejte se na video z návštěvy Adama Ondry na Radiu Proglas.

Adam Ondra v Barvínku také prozradil, jaké má rituály před tím, než začne lézt, a také nám řekl, jak bojuje proti strachu a negativním myšlenkám.

Chceš vyhrát sportovní tričko s Adamovým podpisem? Napiš nám do nedělního večera (10.února) na emailovou adresu na junior@proglas.cz, co tě na rozhovoru s ním nejvíce zaujalo a proč. Vylosujeme dva výherce, kteří dostanou tričko s podpisem nejlepšího lezce světa.

Zdroj: www.adamondra.comZdroj: www.adamondra.com