Nechat se vést vodicím psem

Nechat se vést vodicím psem

Pořad v souvislostech


Červnový magazín
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
1. června 2021 Barvínek Autor: Veronika Fráňová

Prázdniny se kvapem blíží a my vás zveme k poslechu předprázdninového magazínu Barvínku! A co nás v něm čeká? Oslavíme Mezinárodní den dětí a také se dozvíme, jak to chodí ve škole pro vodicí psy.

Možná jste je někdy viděli v tramvaji, na ulici nebo v autobuse s lidmi, kteří jsou nevidomí. Ano, řeč je o vodicích psech. Ti jsou pro nevidomé očima a jakýmsi kompasem. Zajímá vás, jak se takový pejsek cvičí a co všechno umí? Nejen o tom jsme si povídali s Lenkou Pláteníkovou, která pracuje ve spolku VODICÍ PES a mimo jiné připravuje aktivity pro klienty s vodicími psy.

Vodicí pes v postroji

Příprava na důležitou životní úlohu začíná již v útlém věku. Ve dvou měsících pejsci opouští své psí maminky a zabydlují se v pečovatelských rodinách, které plní velmi důležitou funkci. Pejsci v nich získávají pocit domova a naučí se fungovat v domácnosti i ve společnosti, chodí se svým pečovatelem do různých prostředí, ať už je to divadlo nebo knihovna. Do psí školy tito chlupáči nastupují jako roční štěňata. Během výcviku se pak s panem učitelem učí například orientovat se ve městě, přičemž si musí zapamatovat určité trasy. "Není to tak, že by si nevidomý člověk řekl 'Tak Rexi, jdeme do drogerie.' Pes následuje povely svého pána, takže pán musí předem znát trasu, kterou půjdou, a pak už jen psa naviguje směrovými a vyhledávacími povely. Jestli jdou správně ví člověk, ne pes," vysvětluje Lenka.

Postroje se liší podle národnosti

Důležité jsou podle Lenky také povely, které si psí školáci musí osvojit – směrové a vyhledávací. "Doleva a vpravo, to se rozlišuje, aby to znělo rozdílně a pes to rozlišil. Také samozřejmě vpřed a zpět. Pak jsou vyhledávací povely, kdy má pejsek vyhledat nejbližší schody, dveře nebo přechod pro chodce. Ale jsou taky složitější situace jako vyvedení z nepřehledné situace nebo obejití vysoké překážky."

Vodicí pes s páníčkem

 

Proč bychom měli rozlišovat vodicího a asistenčního psa? Jaká plemena jsou k výcviku nejvhodnější? Jak dlouho takový výcvik trvá? A kdy odchází vodicí psi do psího důchodu? 

 

Předprázdninový magazín poslouchejte 1. června od 16 hodin, v repríze v sobotu krátce po jedenácté a také kdykoliv v audioarchivu.

foto: Gabriela Pechová, Lenka Pláteníková - spolek VODICÍ PES z.s.