Pozooor! Indiáni!

Pozooor! Indiáni!

Pořad v souvislostech


Indiáni v Anthroposu
Budeme vysílat

Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Barvínek
Vysílali jsme


Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Magazín Barvínku
Audioarchiv
4. července 2021 Barvínek Autor: Gabriela Pechová

Přijměte pozvání na výpravu za indiány! Asi si říkáte: „Cože? Jak za indiány, vždyť to je přece hrozná dálka!“ A já vám řeknu, že není, ono totiž stačí navštívit výstavu Óóó Indiáni v brněnském pavilonu Anthropos, která tam na vás čeká až do půlky července příštího roku. Že se do Brna nedostanete? Nevadí! Malou ochutnávku z této výstavy nabídneme v Barvínku 6. července v 16 hodin na vlnách Radia Proglas.

Gabča s Jardou se na tuto výstavu podívali a přinesli vám z ní spoustu informací o indiánech! Věděli jste, že pro indiány byl totem posvátná věc, takže žádné přivazování bělochů neboli bledých tváří k těmto vyřezávaným kůlům nikdy neprobíhalo? Ve spoustě knih o indiánech najdeme nějaké nepřesnosti – je to sice čtivé, ale skoro každý autor si něco přibarví. Představte si, že někteří autoři, kteří o indiánech psali, je třeba nikdy neviděli naživo! Gabču třeba také hodně překvapilo, že mezi indiány počítáme i Inuity, tedy Eskymáky, v překladu „ty, co jedí syrové maso“. Nejčastěji je uvidíte na obrázku, zabalené do hromady oblečení, stojící u jejich obydlí, kterému se říká iglú. No bodejť by nebyli zabalení, v jejich rodné krajině klesnou v zimě teploty až k - 40 °C!

Jestli Eskymáci jedli syrové maso, tak kočovným indiánům, kteří žili v části Ameriky, které se říkalo Velké pláně, těm se musely dělat boule za ušima! Lovili totiž pro ně posvátné zvíře – bizona. Protože pro ně hodně znamenal, využili z něho úplně vše. Není to tak, že když si dáme kuře, ty nepěkné kousky a kosti dáme kočce, oni opravdu zpracovali vše, co se dalo! Z rohů měli pohárky na pití a z ocasu zase plácačku na mouchy!

Že vám zajímavosti nestačily a rádi byste se dozvěděli více? Třeba něco o různých druzích indiánů, protože rozhodně není indián jako indián, jejich obydlích, přepravě a způsobu života? Tak to rozhodně nezapomeňte poslouchat červencový Magazín Barvínku v úterý 6. července od 16 hodin, v repríze v sobotu 10. 7. krátce po 11. hodině a kdykoliv v audioarchivu! Těšit se na vás bude Gabča s Jardou a také v tomto dílu poněkud neviditelná režisérka Verča!

 

Anthropos_typi_Franova_Proglas_2021

dva_totemy_Franova_Proglas_2021

Iglu_Franova_Proglas_2021

indiani_Athropos_hra_Gabca_Franova_Proglas_2021

indiani_fotky_panely_Franova_Proglas_2021

indianska_vesnice_Franova_Proglas_2021

indiánské_masky_Franova_Proglas_2021

indian_Franova_Proglas_2021

kajak_sneznice_Franova_Proglas_2021

masky_indiani_Franova_Proglas_2021

pueblo_Franova_Proglas_2021

oblek_kapuce_Franova_Proglas_2021

Sylva_Brychtova_a_Gabca_Franova_Proglas_2021

vystava_o_indianech_Anthropos_Franova_Proglas_2021

Víš, že v létě s Barvínkem soutěžíme? Vše potřebné najdeš tady! Neváhej a zapoj se i Ty!

foto: Gabriela Pechová a Veronika Fráňová, Radio Proglas, www.pixabay.com