Přijměte pozvání na oslavu – loutky mají 70!

Přijměte pozvání na oslavu – loutky mají 70!
29. prosince 2022 Barvínek Autor: Iva Horká

Kašpárek, ježibaba, král, princezna, vodník a mnoho další loutek mají něco společného. Alespoň ty, které jsou součástí loutkohereckého souboru při Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí. A právě ony letos oslavily 70. narozeniny. Vydejte se společně s Barvínkem se Štěpánkou a Ivou do světa loutek!

Kdo soubor, který je známý pod zkratkou "Loutky VM" založil? Hraje ještě některý z jeho původních členů? A jaké pohádkové postavy má zmíněné těleso ztvárněné v loutkách, které během sezony těší dětské diváky na malé scéně Jupiter clubu každých čtrnáct dnů? O tom a o mnohém dalším vyprávěla v brněnském studiu jeho vedoucí Kateřina Maloušková, kterou doprovodil již zmíněný kašpárek s ježibabou.

Katerina_Malouskova_ve_studiu_1

Loutkoherci mají dvě důležité role – jedni loutky takzvaně vodí a druzí jim propůjčujíKaterina_Malouskova_vodeni_loutky své hlasy. Nad tím vším bdí vedoucí Kateřina, která nejenomže mluví například kašpárka, ale také hry režíruje, a když je potřeba, svého dřevěného kamaráda i opraví.

Nastudovaných má soubor okolo sto dvaceti pohádek a hraje v nich na střídačku asi dvě stě loutek. Do fungování souboru je zapojeno bezmála dvacet členů – vodičů, mluvičů, ale i techniků.

 

Zajímavostí je, že představení diváci sledují prostřednictvím takzvaného divadelního kukátkového efektu. O co jde? To a mnohé další se dozvíte v Barvínku v sobotu 31. prosince 2022 v 11 hodin nebo kdykoliv později v audioarchivu.