Se svatou Lucií do zasněženého Švédska

Se svatou Lucií do zasněženého Švédska

Pořad v souvislostech


Se svatou Lucií do zasněženého Švédska
Budeme vysílat

Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Do světa deskových her s Vláďou Chvátilem
Barvínek
Vysílali jsme


Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Zdravotní klaun a doktor Miloň Milý

Magazín Barvínku
Audioarchiv
13. prosince 2021 Barvínek, Advent Autor: Štěpánka Minárová

Svátek svaté Lucie patří ve Švédsku k těm největším. Proč právě svatá Lucie? Jak ve Skandinávii prožívají advent? A nosí i na severu dárečky dětem Ježíšek? Vydejte se společně s Barvínkem a se svatou Lucií do zasněženého Švédska!

Co se našim dnešním hostům vybaví, když se řekne Švédsko? "Pro mě je to jídlo. Švédové velmi rádi jí a umí si to hodně užívat. Mají pro to i speciální slovíčko fika, což znamená, že si v klidu sednou, dají si kávu a něco dobrého. Takže to jídlo mám se Švédskem hodně spojené", vysvětluje Anička Valnohová, které vystudovala Skandinávská studia na Masarykově univerzitě v Brně a nějaký čas přímo ve Švédsku strávila. Stejně tak jako Anička Šenovská, která má Švédsko kromě fiky navíc spojené s charakteristickou krajinou se skalnatým pobřežím, studeným mořem a březovými háji s lišejníky.

svatá_Lucie_Flickr_2021

Proč svátek svaté Lucie, který připadá na 13. prosince, patří ve Švédsku k těm největším? Jistě znáte českou lidovou pranostiku „Lucie noci upije a dne nepřidá“, což je předzvěst příchodu světla, kdy se se zimním slunovratem začnou postupně dny prodlužovat a noci krátit. "Představte si, že žijete ve Švédsku, které je ještě o kus severněji než naše republika, většinu dne je tam v zimních měsících tma, takže dneska je ten svátek hlavně o tom, že ta Lucie je právě nositelkou světla. Asi z toho důvodu je to ve Švédsku jeden z nejslavenějších svátků", vysvětluje Anička. "Slaví celá země, je to hlavně o zpěvu, tanci a jídle. Sbory mladých lidí zpívají ve školách a na různých veřejných místech, prochází v průvodech a nesou světlo do domovů a na veřejná místa v podobě svíček a velkého světelného věnce, který má na hlavě představitelka Lucie", dodává druhá Anička.

Jak se Švédové připravují na Vánoce, co nesmí chybět na štědrovečerním stole a jakou vánoční pohádku všichni sledují? Pro odpověď nejen na tyto otázky se vydejte spolu s Barvínkem do zasněženého Švédska v úterý 14. prosince od 16 hodin, v repríze v sobotu 18. prosince od 11 hodin a poté kdykoliv v audioarchivu.

IMG_3959