Se svatou Lucií do zasněženého Švédska

Se svatou Lucií do zasněženého Švédska

Pořad v souvislostech


Se svatou Lucií do zasněženého Švédska
Budeme vysílat

Jak se otevírají studánky?
Až na konec světa
Až na konec světa
Vysílali jsme


Jak se otevírají studánky?

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál

Za uměním do londýnských ulic a ještě dál
Audioarchiv
13. prosince 2021 Barvínek, Advent Autor: Štěpánka Minárová

Svátek svaté Lucie patří ve Švédsku k těm největším. Proč právě svatá Lucie? Jak ve Skandinávii prožívají advent? A nosí i na severu dárečky dětem Ježíšek? Vydejte se společně s Barvínkem a se svatou Lucií do zasněženého Švédska!

Co se našim dnešním hostům vybaví, když se řekne Švédsko? "Pro mě je to jídlo. Švédové velmi rádi jí a umí si to hodně užívat. Mají pro to i speciální slovíčko fika, což znamená, že si v klidu sednou, dají si kávu a něco dobrého. Takže to jídlo mám se Švédskem hodně spojené", vysvětluje Anička Valnohová, které vystudovala Skandinávská studia na Masarykově univerzitě v Brně a nějaký čas přímo ve Švédsku strávila. Stejně tak jako Anička Šenovská, která má Švédsko kromě fiky navíc spojené s charakteristickou krajinou se skalnatým pobřežím, studeným mořem a březovými háji s lišejníky.

svatá_Lucie_Flickr_2021

Proč svátek svaté Lucie, který připadá na 13. prosince, patří ve Švédsku k těm největším? Jistě znáte českou lidovou pranostiku „Lucie noci upije a dne nepřidá“, což je předzvěst příchodu světla, kdy se se zimním slunovratem začnou postupně dny prodlužovat a noci krátit. "Představte si, že žijete ve Švédsku, které je ještě o kus severněji než naše republika, většinu dne je tam v zimních měsících tma, takže dneska je ten svátek hlavně o tom, že ta Lucie je právě nositelkou světla. Asi z toho důvodu je to ve Švédsku jeden z nejslavenějších svátků", vysvětluje Anička. "Slaví celá země, je to hlavně o zpěvu, tanci a jídle. Sbory mladých lidí zpívají ve školách a na různých veřejných místech, prochází v průvodech a nesou světlo do domovů a na veřejná místa v podobě svíček a velkého světelného věnce, který má na hlavě představitelka Lucie", dodává druhá Anička.

Jak se Švédové připravují na Vánoce, co nesmí chybět na štědrovečerním stole a jakou vánoční pohádku všichni sledují? Pro odpověď nejen na tyto otázky se vydejte spolu s Barvínkem do zasněženého Švédska v úterý 14. prosince od 16 hodin, v repríze v sobotu 18. prosince od 11 hodin a poté kdykoliv v audioarchivu.

IMG_3959