Vánoce ve světě

26. prosince 2006 Barvínek Autor: Luděk Strašák

Ahoj posluchači a současně surfaři a čtenáři. V dnešním Barvínku se mluvilo o tom, jak se slaví  Vánoce ve světě. A jak? Připomeňme si to ještě jednou.V Německu, kde byl vůbec první vánoční stromek na světě, se zdobí okna světélkujícími lampami a malými stromečky.Ve Velké Británii se jí obrovský kro...

Ahoj posluchači a současně surfaři a čtenáři. V dnešním Barvínku se mluvilo o tom, jak se slaví  Vánoce ve světě. A jak? Připomeňme si to ještě jednou.
V Německu, kde byl vůbec první vánoční stromek na světě, se zdobí okna světélkujícími lampami a malými stromečky.
Ve Velké Británii se jí obrovský krocan a dárky si lidé dávají 25.12. ráno. Často se tam vypisují sázky na to, jaké bude na Vánoce počasí.
V Bulharsku se slaví až 6. ledna, dárky tam nosí Děda Koleda a v mnoha domácnostech rozestřou na zem slámu, na ni pokrývku a na ni vybrané vánoční pokrmy.
Ve Finsku roznáší dárky Děda Joulu, pomáhají mu pidimužíci, kteří odnášejí zlobivé děti do svého království.
V Itálii se Štědrý večer slaví posezením s přáteli a dárky se rozdávají druhý den ráno. V Itálii byl ve 13. století postavený první Betlém.
Hlučné a radostné Vánoce v Mexiku se slaví bez stromku. Sladkosti jsou umístěny ve velké nádobě - pintě, která visí u stropu. Děti se po něm natahují a tlučou do něj dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud hrnec nespadne.
V Asii sice není moc křesťanů, ale můžeme tam nalézt vánoční výzdobu. V Číně se ověšují stromky lampióny  a květinami, v Indii se zdobí banánovníky a mangovníky.
V Austrálii vrcholí léto a lidé slaví Vánoce na pláži, kam si mnozí přivezou vlastní malý stromeček.
V USA rozdává dárky Santa Claus - česky Mikuláš. Tady ten ovšem nechodí s čertem a andělem, ale jezdí v sobím spřežení.
V Rusku nosí dary Děda Mráz se Sněhurečkou, ale také až 6. ledna.
V Jižní Americe, kde se mísí španělská a indiánská kultura, se v betlémech místo oveček prohánějí lamy a Ježíšek má na sobě indiánské oblečení.

Ne všechny křesťanské církve slaví Vánoce 25.prosince. Pravoslavní si nechávají svátky na 6. ledna a arménská církev ještě o 12 dní později. Pokud o někom tedy řeknete, že má z něčeho druhé Vánoce, uvědomte si, že mezi námi, křesťany, jsou Vánoce dokonce trojí, a nemělo by na tom být nic divného.

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!