Výsledky internetové soutěže o rychlobruslení

Výsledky internetové soutěže o rychlobruslení
6. března 2010 Barvínek

V únoru jsme soutěžili o vašich znalostech rychlobruslení. Jak to dopadlo?

1.  Kolik metrů měří standardní rychlobruslařský ovál? Standardní rychlobruslařský ovál měří 400 metrů, některé dráhy mají i 333 m. Mají dvě zatáčky o poloměru 25-26 m.

2.  Ve kterém městě donedávna byla jediná rychlobruslařská dráha v ČR? Jediná rychlobruslařská dráha v ČR byla v městě Svratka na Vysočině

3.  Trochu fyziky: spočítej průměrnou rychlost, kterou jeli rychlobruslaři, když zajeli světový rekord na 500 m a na 10 km.

500 m:      Jeremy Wotherspoon:    14,7 m/s = 52,9 km/h
                   Jenny Wolfová:           13,5 m/s = 48,7 km/h

10 km:       Sven Kramer:              13,1 m/s = 47,3 km/h
               Martina Sáblíková:        12,1 m/s = 43,5 km/h

5.  Kolikátá skončila Martina Sáblíková na OH ve Vancouveru na trati 3 000 m?

První, stejně tak i na pětikilometrové trati. Stala se tak nejúspěšnějším našim sportovcem na zimních olympijských hrách v historii.

4.  Napiš, jak asi mohlo vzniknout slovo brusle. (fantazii se meze nekladou)

Verze Petra Kočiše: Král Leopold I. potřeboval co nejrychleji dopravit vzkaz z Antverp, kde právě pobýval, ke královskému dvoru v Bruselu. Protože byla zrovna zima a kanál spojující obě města byl zamrzlý, krále napadlo připevnit svému poslovi na nohy dvě želízka. Tento vynález se brzy osvědčil a spojením slov „Brusel“ a „rychle“ mu vzniklo pojmenování BRUSLE.

Verze Zdíšy Hnízdilové: Brusle jsou boty s takovýma nožema. A mezi botou a nožem jsou takové špruslíky aby to drželo pohromadě. A tak tomu mohli říkat šprusle. Potom místo šp dali b a vzniklo slovo brusle.

Verze Anežky Hnízdilové: Brusle mohly vzniknout tak, že nejdřív vůbec nebyly a lidi se jen klouzali a oklouzaným botám mohli říkat klouzky. Ale to jsou houby a tak se to pletlo. Proto vymysleli slovo klusle. Ale potom vymysleli, že si na ty boty přidělají nějaké želízko, které nabrousili, aby to pěkně jezdilo. A že to brousili, tak změnili to slovo na brusle.

Verze Jarka Běláka: Když bruslili na ledu, tak se jim zdálo, že "brúsí", tak začli říkat "brúsení" a z toho pak bruslení a brusle.

Verze Káji Běláka, Anny Šebestové,Jirky Šplíchala : bruslení je asi od broušení, že se brusle musí nabrousit, aby rychle jely

Verze Lucky Hellebrandové: Můj první napad zněj takto: že MOŽNÁ existoval nějaký pan BRUS a ten si připevnil na botu pořádně nabroušený nůž a jel a když zjistil že to jede řekl "LE" to u nás na severu znamená něco jako podivejte se nebo dívejte a tak vzniklo slovo brusle :) :) ale na internetu jsem si našla že je sestavil pan Bushnell tak si myslím že je to hlavně odvozeno od příjmení vynálezce.

Verze Klárky Hoňkové: Brilantní Rychle Utíkající Stroj na LEd=B R U S LE

Verze Františka Solaře: U nás se říká "po našemu", když chceme něco někomu ukázat nebo na něco upozornit LE (to je jako dívej se). Tak si představuju, že někdo u nás na severní Moravě jel na bruslích po dlouhatánském jezeře tam a zpět. Diváci byli už hodně zmrzlí a nemohli se dočkat, až závodníka znovu uvidí. Říkali BR (bylo jim zima), pak závodníka jako první uvidělo malé šišlavé dítě a řeklo US, LE (to jako už, dívejte se). A tak vzniklo BR US LE.

Verze Marušky Solařové: Mohlo vzniknout na závodech při jízdě na čemsi po ledě. Místa nebyla označována jako 1., 2., 3., ale A, B, C. Místo A vyhrál třeba Čech a místo B Rus se jménem Leonid. Ve zkratce se pak psalo B RUS LE. 

Verze Bětky Solařové, Honzy Dvořáka a Renaty Varšavové: Od brousit led - rozkazovací způsob: BRUS LED, ale D se při vyslovování neozývá, ta z toho bylo slovo brus-le

 

Z došlých emailů jsem vylosoval Jirku Šplíchala z Ondříše. Gratuluji!

Další pořady

Šmrnc

Rozhlasové městečko

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!