Hurá na prázdniny s JUKEBOXEM Barvínku!

Hurá na prázdniny s JUKEBOXEM Barvínku!

Pořad v souvislostech


Jukebox Barvínku
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
28. června 2022 JUKEBOX Barvínku, Barvínek Autor: Kateřina Michal

Jaké písničky nás naladí na tu správnou letní notu? To záleží na vás! Vyberete si svoje oblíbené hity a zároveň se zapojíte do naší soutěže o pěknou cenu. A aby toho soutěžení nebylo málo, vyhlásíme také velkou prázdninovou soutěž. Poslouchejte v úterý 28. června od 16 hodin.

Prázdniny jsou už za rohem, venku je teplo a všichni se těší na dny volna! Už víte jak budete trávit prázniny? Určitě se někam chystáte. Buď na tábor nebo někam s rodiči na dovolenou. Nebo pojedete na prázdniny k babičce a dědovi. Tak jsme si říkaly, že by se vám na ty vaše cesty mohla hodit nějaká hra.

Stačí zavolat nám do živého vysílání na telefon 775 132 132, říct si o písničku, kterou si přejete zahrát a správně odpovědět na soutěžní otázku. A z vás všech, kteří se k nám dovolají a správně zodpoví, vylosujeme na konci jednoho, který se může těšit na cestovní hru: kapesní kvíz Kolem světa! Čeká vás v něm 150 inspirativních otázek, které vám rozšíří obzory a dozvíte se spoustu zajímavostí z celého světa.

Navíc pro Vás mámě pár nápadů na letní vyrábění, do kterého když se zapojíte, můžete ve velké letní soutěži vyhrát vstupenky do Archeoparku Pavlov, Ekoparku Liberec nebo do Vodního domu do Hulic.

Pokud si vyrobíte hmyzí hotel nebo bublifuk, vytvoříte nepečený dort nebo se osvěžíte ledovou tříští, můžete nám poslat fotky a napsat, jak se Vám to podařilo na junior@proglas.cz. Čím více vyfocených výrobků od Vás obržíme, tím větší máte šanci na výhru. My budeme během prázdnin vyrábět s Vámi. Jak se nám to povedlo, uvidíte tady na webu junior.proglas.cz a  na sociálních sítích Proglasu. 

Od 16 hodin pro Vás budou hrát Štěpánka & Káťa!

Teď slíbené návody..

K výrobě hmyzího hotelu potřebujeme prázdné a čisté plechovky – třeba od fazolí, rajčat nebo krmení pro mazlíčky. Libovolné množství jich k sobě můžeme slepit tavicí pistolí, lepidlem nebo svázat drátkem. Plechovky naplníme různými materiály, ve kterých se našim drobným hmyzím kamarádům bude dobře přebývat. Použít můžeme srolovaný karton, kousky dutých lodyh (třeba bambusu, rákosu nebo jiných rostlin) nebo kousek dřeva, do kterého nám někdo může pomoct vyvrtat dírky. Tento hotel svisle umístíme na libovolné místo na zahradě, někde v přírodě ale klidně i k domu ve městě a necháme hmyz se ubytovat.

Na ovocný nepečený dort potřebujeme letní ovoce – jahody, rybíz, broskve, borůvky – tedy cokoli, co vám zrovna roste nebo, co máte po ruce, dále piškoty, tvaroh, mascarpone, smetanu ke šlehání a cukr dle chuti. Tvaroh, mascarpone, smetanu a cukr společně vyšleháme. Můžeme ochutit citronovou kůrou či vanilkou, případně více přisladit. Dno i obvod dortové formy vyložíme piškoty a můžeme prokapat ovocnou šťávou nebo pomazat marmeládou. Na piškoty naneseme část tvarohového krému, rozetřeme, poklademe kousky ovoce a zakryjeme krémem. Na to dáme další vrstvu piškotů a opět krém proložený jahodami. Nahoře uhladíme do roviny a celou plochu zaplníme ovocem. Dort je nejlepší nechat uležet do druhého dne. Kdo by byl nedočkavý, tak by mělo stačit aspoň pár hodin.

A jak si po domácku vyrobit ledovou tříšť? Na čistou utěrku položíme alespoň 10 kostek ledu, utěrku přeložíme a pak led paličkou na maso rozboucháme. Sklenici naplníme až nad okraj ledem. Zalijeme libovolným sirupem, doplníme brčkem a pod slunečníkem pomalu usrkáváme. A takové vylepšení může být, když do sklenice přidáme ovoce jako např. ananas, mandarinky, kousky melounu a doplníme dlouhou lžící.

Bublifuk by měl jít dobře namíchat z 10 dílů destilované nebo převařené vody, 3 dílů saponátu a jednoho dílu příměsi. Příměs může být buďto tekutý glycerin, který koupíte v lékárně, nebo kukuřičný škrob, který je dostupný v potravinách. Ten stačí dobře rozmíchat ve vodě, aby nedělal hrudky. Vše smíchejte a zahřejte na 80 stupňů. Směs by se neměla vařit. Lépe by pak měla směs fungovat, když  ji necháme odstát 24 hodin. Bubliny můžeme vyfukovat přes oko, které si vytvoříme z drátu, PET lahev s ustřiženým dnem (široký konec namáčíme do směsi a hrdlem vyfukujeme bubliny) případně si můžete vyrobit sestavu z dřevěných tyček a bavlněné šňůry. Šňůra se navazuje 2×: kratší dlouhá zhruba 60 cm a delší asi 1,3 metru. Výsledek vypadá jako písmeno U. Směs si také můžete zkusit nalét do nádobky od bublifuku koupeného v obchodě.

Fantazii se meze nekladou, takže neváhejte přijít s vlastním nápadem jak vyrobit hmyzí hotel nebo nám nasdílejte vlastní recepty na nepečený dort, ledovou tříšť nebo jiný osvěžující nápoj. Budeme rádi i za vychytávky, jak si doma připravit směs na bublifuk! Také doporučujeme si k vyrábění přizvat někoho staršího, kdo Vám s výrobou pomůže, případně dohlédne, aby vše proběhlo bezpečně.