Moravským kněžím-fotbalistům se v Chyškách nedařilo, prohráli 2:7

4. června 2014 Šmrnc, Barvínek Autor: Filip Breindl

Ve dvakrát ročně hraných přátelských fotbalových utkáních Čechy-Morava se v poslední době stále více prosazují hráči ze západní části republiky. Vysoko zvítězili také v duelu hraném v Chyškách nedaleko jihočeského Milevska.

Můžete si poslechnout i záznam druhého poločasu, který jsme v našem rádiu odvysílali v přímém přenosu. Také doporučujeme shlédnout Fotogalerii, abyste si udělali obrázek, jak to v Chyškách vypadalo.

I když první střelu zápasu vyslal na českou branku Pavel Krč - byla z úhlu a brankář Kamil Vrzal si s ní nadvakrát poradil - rychlé góly padly na druhé straně: Ve 4. minutě se do laxní rozehrávky Moravanů po autovém vhazování na vlastní polovině vložil Miloslav Brhel a svou akci zakončil přesně. O minutu později pak špatně zformovanými zadními řadami Moravanů prošel Libor Buček a také překonal Jindřicha Čoupka - 2:0. Dobře naladěné publikum se začalo dožadovat desítky, gólové akce však na určitý čas nahradily spíše nepřesnosti na obou stranách. Oba týmy alespoň doplnily své řady o později příchozí - moravskou sestavu posílil ofenzivní záložník Petr Káňa a stoper Jan Bleša - první minuty ukázaly, že jeho přítomnost v zadních řadách je nanejvýš žádoucí. Posily zaznamenal i český tým v osobě bratří Marka a Martina Sklenářových.

Do šancí se začali dostávat i Moravané, jenže Pavla Foxe Pacnera v 11. minutě vychytal brankář Vrzal, který vyrazil také Pavlicovu střelu z úhlu. Gól tak opět padl na druhé straně - Bučkův centr nedokázala obrana odvrátit a neobsazený Martin Sklenář ho umístil do sítě. Další dvě velké šance nebyly proměněny - Svatopluk Pavlica netrefil branku po rychlém protiútoku Foxe Pacnera, na druhé straně technická střela Martina Sklenáře letěla vedle. Po této mezihře se konečně prosadila Morava - Jan Kotík poslal z levé strany vysoký centr, který přeletěl brankáře Kamila Vrzala a skončil za jeho zády - 3:1. Radost Moravanů byla veliká, brzy ji ale zkalily dvě špatné zprávy: Nejprve Jindřich Čoupek neudržel centr Marka Hrice a Martin Sklenář pohodlně vrátil míč do nestřežené branky, vzápětí dorážka Pavla Krče do hezké akci na levé straně neplatila pro postavení mimo hru. Volání publika po desítce znovu zesílilo v závěru poločasu, kdy se Martin Sklenář dobře zorientoval v pokutovém území Moravy a přesnou přízemní střelou k tyči zaznamenal svůj třetí gól v utkání, do něhož nenastoupil od začátku, a určil stav prvního poločasu 5:1.

Druhý poločas začal podobně jako první - ve své oblíbené 4. minutě si Miloslav Brhel dokázal připravit střeleckou pozici a zblízka přesně zakončil. Brankové hody se ale na chvíli pozastavili, byť diváci i krávy pasoucí se za moravskou brankou viděli řadu zajímavých akcí. V 11. minutě to byly dva závary po českých rohových kopech, kdy obrana nejprve zblokovala dorážku Marka Hrice, pak v dobré pozici netrefil Lohel Klindera a vše zakončil Libor Buček tvrdou střelou vedle. Na druhé straně se sám před brankářem ocitl Jan Kotík, Martin Vlček, jenž se do branky ve druhém poločase stáhl místo odcestovavšího Kamila Vrzala, však dobře vyběhl a akci zlikvidoval. Nepřekvapil ho ani pokus Jaroslava Knichala z velké dálky, jemuž chyběla přesnost. Česká obrana po celý zápass hrála poměrně přesně a soustředěně, v 21. minutě ji však zaskočila hbitá sólová akce Petra Káni, po níž diváci viděli jeden z nemnoha faulů a rozhodčí Miroslav Kromka nařídil pokutový kop.

Střele Jaroslava Knichala chtěl v brance čelit jeho armádní kolega Jan Böhm, změna však nebyla povolena a přesnou střelu k pravé tyči by zřejmě stejně nechytil žádný z přítomných hráčů - 6:2. Odpověď českého týmu byla znovu rychlá - po pravé straně unikl Marek Sklenář a jeho akci zblízka a přesně zakončil druhý z bratří Martin, jenž tak dal dvakrát tolik gólů jako celý moravský tým dohromady. V závěru se mohlo skóre měnit na obou stranách - ani druhý gól Pavla Krče neplatil kvůli ofsajdu, na druhé straně host z Českobratrské církve evangelické Pavel Ruml trefil břevno a blíízko svému pátému gólu v utkání byl i Martin Sklenář, jenže Jindřich Čoupek jeho střelu vyrazil. Český tým se radoval ze zaslouženého vítězství a přijímal ovace nadšeného publika.

Záznam přímého přenosu druhého poločasu si můžete poslechnout zde.

Čechy - Morava 7:2

hráno 3. června 2014 v Chyškách, přihlíželo 30 diváků. Střely na branku: 11:7, rohy: 5:4, poločas: 5:1. Rozhodčí Miroslav Kromka (Tábor) - Vojtěch Petřík, Petr Janda (Chyšky).

branky: 27., 36., 41. a 70. Martin Sklenář, 4. a 49. Brhel, 5. Buček - 33. Kotík, 67. Knichal z penalty

Čechy: Kamil Vrzal (Uhlířské Janovice) - Martin Vlček (Sedlec-Prčice), Jan Böhm (armáda ČR, Tábor), Marek Hric (Ostrov a Jáchymov), Lohel Klindera OPraem. (Praha-Košíře) - Pavel Ruml (AČR, Praha, duchovní ČCE), Miroslav Zdík Jordánek OPraem. (Milevsko), Manuel Lobo (Praha, Opus Dei), Konstantin Mikolajek (Říčany) - Miloslav Brhel (Polička), Libor Buček (Klenčí pod Čerchovem), střídali Marek Sklenář SDB (Praha-Kobylisy) a Martin Sklenář (Kolín).

Morava: Jindřich Čoupek (Přímětice) - Stanislav Suchánek (Štíty), Pavel Römer (Ivančice), Jaroslav Knichal (AČR), Ondřej Jirout (Náklo) - Daniel Blažke (Přímětice), Pavel Krč (Moravský Krumlov), Jan Kotík (Brno-Řečkovice) - Pavel Fox Pacner (Mikulov), Svatopluk Pavlica (Uničov), později nastoupili Petr Káňa (Šumperk) a Jan Bleša (Kelč), psychologem týmu byl Jindřich Kotvrda (Brno-Komín).