Okruhy otázek do Proglasa 13. listopadu 2011

Od 11.15 do cca 11.50 můžete v neděli 13. listopadu volat do soutěže Proglaso Radkovi a Marušce na číslo 543 217 242 a vybírat si můžete z následujících okruhů otázek:
- Nedělní liturgie - 33. neděle v mezidobí A
- Pán Ježíš a lidé v jeho životě
- Šalamoun
- Saul
- Anežka česká
33. neděle v mezidobí
1. ČTENÍ Př 31,10-13.19-20.30-31
Pracuje radostnou rukou.
Čtení z knihy Přísloví.
Řádnou ženu, kdo ji najde? Větší cenu má než perly. Srdce jejího manžela na ni spoléhá, o zisk nemá nouzi. Přináší mu jen prospěch, nikdy škodu, po všechny dny svého života. Shání vlnu a len, pracuje radostnou rukou.
Svýma rukama sahá po kuželi, její prsty se chápou vřetena. Svou dlaň otvírá ubožákovi, své rámě nabízí chudákovi. Půvab zklame, krása prchne, zato žena, která ctí Hospodina, zaslouží si chválu. Dejte jí z výtěžku jejích rukou, neboť u bran ji chválí její díla.
Žl 128 (127), 1-2.3.4-5 Odp.: 1a
Odp.: Blaze každému, kdo se bojí Hospodina.
Blaze každému, kdo se bojí Hospodina, kdo kráčí po jeho cestách. Budeš jísti z výtěžku svých rukou, bude ti blaze a dobře.
Odp.
Tvá manželka bude jako plodná réva uvnitř tvého domu. Tvoji synové jako výhonky oliv kolem tvého stolu.
Odp.
Hle, tak bývá požehnán muž, který se bojí Hospodina. Ať ti Hospodin požehná ze Siónu, abys viděl štěstí Jeruzaléma po všechny dny svého života.
Odp.
2. ČTENÍ 1Sol 5,1-6
Aby vás den Páně nepřekvapil jako zloděj.
Čtení z prvního listu svatého apoštola Pavla Soluňanům.
Co se týká času a chvíle (příchodu Páně), není třeba, bratři, abychom vám o tom psali. Víte totiž sami velmi dobře, že onen den Páně přijde jako zloděj v noci.
Až budou lidé říkat: "Je pokoj a bezpečí", tu na ně znenadání přitrhne záhuba jako porodní bolesti na těhotnou ženu. Nebudou moci jim uniknout. Ale vy, bratři, nejste ve tmě, že by vás ten den překvapil jako zloděj. Vy všichni jste přece synové světla a dne, noc ani tma nemá nad vámi právo!
Nesmíme se tedy oddávat spánku jako ostatní, ale naopak: zůstaňme bdělí a střízliví.
EVANGELIUM Mt 25,14-30
Málo jsi spravoval věrně, pojď se radovat se svým pánem.
Slova svatého evangelia podle Matouše.
Ježíš řekl svým učedníkům toto podobenství:
"Jeden člověk se chystal na cesty: zavolal si služebníky a svěřil jim svůj majetek. Jednomu dal pět hřiven, druhému dvě a třetímu jednu, každému podle jeho schopností, a odcestoval. Ten, který dostal pět hřiven, hned šel, podnikavě jich využil a vyzískal pět dalších. Stejně i ten, který dostal dvě, vyzískal dvě další. Ale ten, který dostal jednu, šel, vykopal v zemi jámu a peníze svého pána ukryl.
Po delší době se pán těch služebníků vrátil a dal se s nimi do účtování. Přistoupil ten, který dostal pět hřiven, přinesl s sebou pět dalších a řekl: 'Pane, pět hřiven jsi mi svěřil, hle - dalších pět jsem vydělal.' Pán mu řekl: 'Správně, služebníku dobrý a věrný. Málo jsi spravoval věrně, mnoho ti svěřím. Pojď se radovat se svým pánem.'
Přistoupil i ten, který dostal dvě hřivny, a řekl: 'Pane, dvě hřivny jsi mi svěřil, hle - další dvě jsem vydělal.' Pán mu řekl: 'Správně, služebníku dobrý a věrný. Málo jsi spravoval věrně, mnoho ti svěřím. Pojď se radovat se svým pánem.'
Přistoupil pak i ten, který dostal jednu hřivnu, a řekl: 'Pane, vím, že jsi tvrdý člověk; sklízíš, kde jsi nesel, a sbíráš, kde jsi nerozsypal. Měl jsem strach, a proto jsem tvou hřivnu ukryl v zemi. Tady máš, co ti patří.'
Pán mu odpověděl: 'Služebníku špatný a líný! Věděl jsi, že sklízím, kde jsem nesel, a sbírám, kde jsem nerozsypal? Měl jsi tedy moje peníze uložit u směnárníků, a já bych si při návratu vyzvedl i s úrokem, co je moje. Vezměte mu tu hřivnu a dejte tomu, který má deset hřiven. Neboť každému, kdo má, bude dáno, a bude mít nadbytek. Kdo nemá, tomu bude vzato i to, co má. A tohoto služebníka, který není k ničemu, hoďte ven do temnot. Tam bude pláč a skřípění zubů."
Anežka česká
Svatá Anežka česká slaví v letošním roce 800. výročí svého narození. Narodila se 20. 1. 1211 jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské. V dětství je Anežka vychovávána v cisterciáckém klášteře ve slezských Třebnicích a v premonstrátském klášteře v Doksech, několik let poté stráví na vídeňském dvoře Babenberků. Po několika neúspěšných svatebních jednáních - s Jindřichem, synem císaře Friedricha II., Jindřichem III. Anglickým, císařem Friedrichem II. se rozhodla, že se bude plně věnovat zbožné činnosti. V roce 1232 zakládá Anežka špitál sv. Františka Na Poříčí, v roce 1233 poté poblíž špitálu vznikají dva kláštery: mužský klášter menších bratří sv. Františka a ženský klášter řádu sv. Kláry. Do kláštera klarisek pak Anežka vstupuje v roce 1234 a brzo je zvolena jeho abatyší. Anežka se hodnosti abatyše kláštera sv. Kláry zříká a od roku 1238 pak užívá (a to až do své smrti) titul starší sestra.
Po celý svůj život je Anežka Česká aktivní i ve veřejném životě své doby, nemalý vliv má na svého bratra, krále Václava I. - v roce 1249 za české vnitropolitické krize se například přímo podílí na smíru mezi ním a jeho odbojným synem Přemyslem Otakarem II.
V roce 1252 pak vzniká z Anežčina popudu pražský klášter křižovníků s červenou hvězdou - ten pak nese rysy jediné specificky české řehole.
Anežka Česká zemřela 2. března roku 1282, pohřbena je v klášterním chrámu Na Františku (fotografie z něj si můžete prohlédnout ve Fotogalerii pod článkem).O svatořečení Anežky se snaží, neúspěšně, již Jan Lucemburský i jeho syn Karel IV. nebo Leopold II. Habsburský - teprve pražský arcibiskup kardinál B. J. Schwarzenberg dosahuje v roce 1874 prohlášení Anežky za blahoslavenou - svatořečena je pak 12. listopadu roku 1989 papežem Janem Pavlem II.
Svatořečení Anežky české těsně předcházelo změně režimu a ve všobecném povědomí je, že v tom určitě měla prsty i právě svatá Anežka.
Co možná nevíte o svaté Anežce?
- Zasnoubena byla už v necelých třech letech od rodičů polského šlechtice Konráda. Ten ovšem v dětském věku zemřel.
- Její sestřenicí byla světice Alžběta Durynská, uherská princezna o pouhé čtyři roky starší než Anežka.
- Byla první princeznou, která kdy vstoupila do řádu sv. Kláry. Její vstup do kláštera se tehdy stal "akcí roku"
- Přestože žila v klášteře, velice aktivně se zajímala o dění ve společnosti. Iniciovala usmíření svého bratra Václava I. se synem Přemyslem otakarem II.
- Anežka se pokoušela o založení řádu už v roce 1237, který byl založený na dodržování přísných regulí františkánského řádu, ovšem jeho vzniku zabránil papež Řehoř IX.
- Klášter, ve kterém žila, byl zrušen za Josefa II. v roce 1782.
- Až do svatořečení byl patrně jediným farním kostelem na celém světě zasvěceným blahoslavené Anežce kostel v Českých Velenicích v českobudějovické diecézi.