Telefonické okruhy soutěže Proglaso 29. 11.
Znovu s námi můžete soutěžit tím, že zatelefonujete do Proglasa. Terezka nebo Luděk vám položí otázky z následujících okruhů:
- Nedělní liturgie - 1. neděle adventní C
- Hvězdy v Bibli
- svatý Ondřej
- advent
- pojmy z Bible začínající na písmeno R
1. neděle adventní
1. ČTENÍ Jer 33,14-16
Čtení z knihy proroka Jeremiáše
Hle, blíží se dni – praví Hospodin – kdy splním sliby, které jsem dal o Izraelovu a o Judovu domu.V ty dny, za toho času vzbudím Davidovi zákonitý výhonek, který bude uskutečňovat právo a spravedlnost na zemi. Za těch dnů dojde Juda spásy a Jeruzalém bude bydlet v bezpečí. To je jméno, kterým ho budou nazývat: „Hospodin je naše spravedlnost.“
Žl 25(24),4-5ab.8-9.10+14 Odp.: 1b
Odp.: K tobě, Hospodine, pozvedám svou duši.
Ukaž mi své cesty, Hospodine, a pouč mě o svých stezkách. Veď' mě ve své pravdě a uč mě, neboť ty jsi Bůh, můj spasitel.
Odp.
Hospodin je dobrý a dokonalý, proto ukazuje hříšníkům cestu. Pokorné vede k správnému jednání, pokorné učí své cestě.
Odp.
Hospodinovo jednáni je jen láska a věrnost pro ty, kdo plní jeho smlouvu a nařízení. Důvěrně se stýká Hospodin s těmi, kdo se ho bojí, dává jim poznat svou smlouvu.
Odp.
2. ČTENÍ 1Sol 3,12-4,2
Ať Pán posilní vaše srdce, až přijde Kristus.
Čteni z prvního listu svatého apoštola Pavla Soluňanům.
Bratři!
Ať ve vás Pán rozhojňuje stále víc a více lásku jednoho k druhému i ke všem lidem, jako ji i my máme k vám. Ať posilní vaše srdce, abyste byli bezúhonní a svatí před Bohem, našim Otcem, až přijde náš Pán Ježíš se všemi svými svatými.
Nakonec pak vás, bratři, prosíme a napomínáme v Pánu Ježíši: jak jste se od nás naučili, že máte žít, abyste se líbili Bohu, a jak i žijete, tak ať v tom vynikáte ještě více. Víte přece, které příkazy jsme vám dali z moci Pána Ježíše.
EVANGELIUM Lk 21,25-28.34-36
Blíží se vaše vykoupení.
Slova svatého evangelia podle Lukáše.
Ježíš řekl svým učedníkům:
„Budou znamení na slunci, na měsíci i na hvězdách, na zemi úzkost národů, bezradných nad hukotem a příbojem moře; lidé budou zmírat strachem a očekáváním toho, co přijde na celý svět, neboť hvězdný svět se zachvěje. A tehdy (lidé) uvidí Syna člověka přicházet v oblaku s velikou mocí a slávou. Až to začne, vzpřimte se a zdvihněte hlavu, protože se blíží vaše vykoupení.
Dejte si pozor, aby vaše srdce nebyla zatížena nestřídmosti, opilstvím a pozemskými starostmi, aby vás den (soudu) nezastihl znenadání jako léčka; přijde totiž na všechny, kdo přebývají na celé zemi. Proto bděte a modlete se v každé době, abyste mohli všemu tomu, co se má stát, uniknout a obstát před Synem člověka.“
Svatý Ondřej
Svatý Ondřej byl stejně jako jeho bratr Šimon rybářem a pocházel z galilejské Betsaidy. Byl učedníkem Jana Křtitele a prvním učedníkem Ježíše Krista. Ondřej byl vždy mezi prvními čtyřmi apoštoly uváděnými v evangeliích a býval zmiňován zejména v souvislosti se zázračným nasycením pěti tisíc, když Ježíše upozornil na chlapce, nesoucího bochníky a ryby. Po Kristově ukřižování se vydal na sever do Řecka a Skytie. V roce 70 byl v řeckém Patrasu odsouzen k smrti a ukřižován na kříži ve tvaru X.
Svatý Ondřej je patronem sedláků, rybářů a nevěst, dále Ruska a Skotska, bývá vzýván na pomoc proti dně a nejčastěji je zobrazován na kříži ve tvaru X nebo s rybářskou sítí a rybami.
Narodil se v Betsaidě na břehu Galilejského jezera. Protože byl Žid, není Ondřej téměř jistě jeho vlastní jméno, ale tradice nám pro něho nedochovala žádné hebrejské nebo aramejské pojmenování. Byl učedníkem Jana Křtitele (Jan 1,37-40) a stal se jedním z prvních učedníků Ježíše Krista. Žil v Kafarnaum (Mk 1,29).
Evangelia ho uvádějí jako jednoho z nejbližších Ježíšových učedníků, kteří směli být přítomni některým výjimečným událostem (Mk 13,3; Jan 6,8; 12,22). Ve Skutcích apoštolských je o něm jen drobná zmínka (1,13).
Podle Eusebia, jehož pramenem byl Órigenés, působil Ondřej jako apoštol křesťanství v Malé Asii a Skýtii u Černého moře až k Volze. Podle legendy byl ukřižován ve městě Patras (Patrae) v Acháji na kříži ve tvaru písmene X (crux decussata), který se proto podle něj nazývá svatoondřejský kříž.
Svatý Ondřej je patronem Rumunska, Skotska a Ruska, na jejichž území prý působil. Tradice ho uvádí jako prvního biskupa Byzantia (Konstantinopole, Istanbul), a tedy jako předchůdce dnešních patriarchů konstantinopolských.