Festival francouzského filmu v Rozhlasovém městečku

Festival francouzského filmu v Rozhlasovém městečku
16. listopadu 2016 Kino Autor: Lucie Švestková

Tradiční Festival francouzského filmu se letos uskuteční od 23. do 30. listopadu v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Bude uvedeno 51 filmů, v celkem osmi kinech se uskuteční 162 projekcí.

Letošní 19. ročník festivalu zahájí francouzsko-český snímek Tanečnice. Životopisné drama Marie-Louise Fuller hvězdy evropských kabaretů, která svým tancem plným světel a kostýmů oslňovala ze začátku 20. století publikum v pařížské opeře.

Mezi předpremiérami se objeví životopisný snímek Jacques-Yves Cousteau: Odysea o osudech tohoto oceánografa a jeho rodiny. Uveden bude snímek Začít znovu s Isabelle Huppert v hlavní roli.

Milovníky animované tvorby přehlídka potěší Červenou želvou, která si z Cannes odnesla zvláštní cenu poroty. Příběh trosečníka na tropickém ostrově, obydleném želvami je univerzálním příběhem všech zásadních okamžiků v životě člověka. O sebepoznání, lásce, rodičovství i střídání generací.  

Další novinky se objeví v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Jeden z deseti titulů získá Cenu diváků TV5MONDE. Bude mezi nimi například dokument Hitchcock/Truffaut, který vznikl z originálních záznamů setkání těchto filmařů, poslední snímek Alberta Serry Smrt Ludvíka XIV, či Monsieur Chocolat o prvním černošském klaunovi, který dobyl Paříž. V hlavní roli s Omarem Sy, který se před pěti lety proslavil ve filmu Nedotknutelní.

Nebude chybět ani večer krátkých filmů.

Sekce Filmové hity nabídne například vítěze z Cannes režiséra Xaviera DolanaJe to jen konec světa, o mladém úspěšném muži, který se po dvanácti letech prožitých ve velkoměstě vrací domů za rodinou, aby oznámil svou blížící se smrt. Filmové hity nabídnou též dokument Belmondo, ve kterém se diváci s legendárním hercem vypraví na místa, kde vznikaly jeho filmy.

Fokus Catherine Deneuve přinese výběr pěti snímků z aktuální tvorby hvězdy francouzské kinematografie. Doplněn bude klasikou – Truffautovým Posledním metrem. Festival doprovodí výstava 25 portrétů hereček, které objektivem zachytila Kate Barry.

Všechny filmy budou doplněny titulky či dabovány do češtiny. Vstupné činí 100 korun. Více na adrese www.festivalff.cz.