Otto Šimánek v Rozhlasovém městečku

Otto Šimánek v Rozhlasovém městečku
2. května 2018 Kino, Městečko Autor: Radek Habáň

Buřinka, paraple, bílý karafiát v klopě… Pro všechny diváky byl prostě Pan Tau. Většina lidí ani neznala nebo doposud nezná jeho skutečné jméno. Řeč je o filmovém a divadelním herci Otto Šimánkovi, jehož narození jsme si připomněli 28. dubna a jeho úmrtí vzpomeneme 8. května.

Narodil se v roce 1925 v Třešti na Vysočině. Vyučil se elektromechanikem v karlínské Tesle, ale již od dětství ho lákalo divadlo. Hrál bez jakékoli herecké průpravy alespoň v Dělnické besedě a po okupaci ještě v několika dalších ochotnických souborech. Nejvíc ale tíhnul k tragikomickým postavám s prvky pantomimy. Působil v divadlech ve Zlíně, v Ostravě a roku 1958 dostal angažmá v Městských divadlech pražských, kde účinkoval do roku 1990.

Objevil se například v těchto filmech: Baron Prášil, Kdo chce zabít Jessii, Fantom Morrisvillu, Svatby pana Voka, Světáci, Pane, Vy jste vdova nebo Chobotnice z II. patra.  A v seriálech: Tři chlapi v chalupě, Sňatky z rozumu, Hříšní lidé města pražského, F. L. Věk, Arabela, Lucie postrach ulice, Návštěvníci, Malý pitaval z velkého města atd. Pochopitelně musíme jmenovat také legendární Tři oříšky pro Popelku, kde namluvil německého herce Rolfa Hoppeho:-)

Pan Tau, ale zastínil všechny tyto filmové role Otty Šimánka. Jeho Pan Tau, který dokáže splnit každé přání, se stal v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století hrdinou milionů dětských i dospělých diváků. První němý pilotní díl populárního seriálu byl natočen již v roce 1966 pro německou televizi. Celkem vzniklo 33 epizod ve třech řadách. Díly první série vznikly v sedmdesátých letech, byly třicetiminutové. Protože si v nich zahráli mimo jiné i Jan Werich a Pavel Landovský, seriál se z v období normalizace z politických důvodů repríz nedočkal. Celovečerní filmy Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji, vznikly sestříháním třetí série. Jako poslední byl natočen celovečerní Pan Tau, který měl premiéru v roce 1989.

Otto Šimánek zemřel na rakovinu 8. května 1992 v Praze, krátce po svých 67. narozeninách. Věříme, že jeho práce bude nadále těšit další a další generace dětí.

 

foto: spiegel.de