Fotbalové utkání kněžských výběrů ovládli duchovní z Moravy

Fotbalové utkání kněžských výběrů ovládli duchovní z Moravy
18. října 2010 Šmrnc, Barvínek Autor: Luděk Strašák

V jihomoravských Mutěnicích se uskutečnil další z fotbalových zápasů českých a moravských kněží. Díky nevídané produktivitě v závěru prvního poločasu si tentokrát čeští duchovní odvážejí prohru 2:6 a nutno říct, že v kraji vína ze svého předzápasového optimismu vystřízlivěli. 

Branky: 13. S. Pavlica, 34. a 38. P. Karas, 40. S. Pavlica, 42. P. Martinka, 48. M. Mičánek - 25. M. Vlček, 71. M. Hric (z penalty)

Bez žlutých a červených karet

Fotografie: Jiří Kmenta z Hodonína

 

Na trávník v Mutěnicích u Hodonína vyběhlo 12 moravských a 10 českých fotbalistů. Moravané zapůjčili českému týmu posilu z Hustopečí, Pavla Kafku, a utkání mohlo začít se dvěma jedenáctkami. Čestný výkop obstaral mutěnický starosta (a fanda Slavie Praha) Dušan Horák.

Na dobře připraveném hřišti vycházely oba týmy zpočátku ze zajištěné obrany. Postupem hry ale moravské družstvo stále víc tlačilo do defenzívy. Po rychlém útoku po levé straně nahrál David Ambrož do pokutového území Stanislavu Pavlicovi a ten překonal Kamila Vrzala poprvé. Moravané povzbuzeni příznivým vývojem zápasu zesílili svůj tlak a Mičánek a později znovu Pavlica se ocitali v zajímavých šancích, nedokázali ovšem míč dopravit až do sítě. A tak udeřilo na druhé straně. Martin Vlček ze Sedlčan napřáhl z dvaceti metrů a míč se od břevna dostal za záda Jindřicha Čoupka v brance Moravanů. Běžela 25. minuta.

Moravský tým byl zpočátku zaskočený, ale znovu se dostal do zápasu. A to takovým způsobem, že by české mužstvo osmiminutovou pasáž mezi 34. a 42. minutou nejraději vymazalo. Posuďte sami: 34. minuta po kombinaci v pokutovém území střílí moravský Petr Karas branku na 2:1. 38. minuta, míč se opět dostává na malé vápno k Petru Karasovi a ten se opět nemýlí: 3:1. 40. minuta - Svatopluk Pavlica se dostává ke střele, ktrou domácímu Pavlu Pacnerovi ztečoval jeden z obránců a z první uklízí míč do české brány. 42. minuta, druhý rohový kop moravského celku, na povedený centr si v prostoru značky pokutového kopu naskakuje Petr Martinka a nechytatelně hlavičkuje k tyči po pravé ruce brankáře Vrzala: 5:1. Pokud by český trenér měl v tu dobu po ruce ručník, určitě by jej hodil na hřiště, aby zastavil tuto krutou demolici svých obranných řad. Naštěstí pro fanoušky neměli Češi ani trenéra ani ručník a tak fotbal mohl pokračovat.

Druhý poločas začal tak, jak první skončil. Ve 48. minutě přeloboval Miloš Mičánek českého brankáře a pokračovalo se za stavu 6:1. Nutno říci, že český tým pokračoval v sympatickém výkonu, vpředu se úspěšně rvala dvojice Libor Buček, Martin Sklenář, podporovaná ze zálohy Pedro Diezem a Pavlem Kafkou. Obrana se zkonsolidovala a hlavní plilíře obrany Marek Hric a Jan Böhm zpřesnili hru. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, ale vyložené šance se už nerodily. V moravském družstvu vynikal Svatopluk Pavlica, který sváděl srdnaté souboje na české polovině a v roli falešného křídla mohutně povzbuzovaný Jan Pacner, který chtěl na domácí půdě očividně nějaký gól vstřelit.

Českému týmu patřila sedmá desetiminutovka zápasu. Nejdříve srazil moravský brankář Čoupek míč z přímého kopu na břevno, ten se tentokrát neodrazil do branky. O několik minut později vytáhl ze svých rukavic hned tři skvělé zákroky a místní hlasatel oznámil, že moravský brankář čaruje (i když nevím, jestli může takové věci jako katolický kněz dělat). Úspěšnou desetiminutovku zakončil v 70. minutě průnik Marka Sklenáře do pokutového území a následný faul Jana Blešy, po kterém rozhodčí Igor Zíma nekompromisně ukázal na značku pokutového kopu. Penalty se ujal exekutor většiny trestných kopů Marek Hric z Ostrova nad Ohří a chladnokrevně zamířil k pravé tyči. Protože moravský brankář si všechny své čarovné zákroky pro dnešek vybral už před tím, nemohl s touto střelou už nic dělat.

Po této brance se sice obě mužstva snažila něco vymyslet, ale hráčům očividně docházely síly. Bylo to tím, že v obou týmech bylo pouze 11 hráčů a tak neměl kdo střídat. Přesto jsme zaregistrovali ještě dvě moravské šance, ale nikdo, natož domácí Pavel Pacner, už síť nerozvlnil. Prohra 6:2 je pro české hráče možná až příliš krutá, protože nebyli o tolik horším soupeřem. Moravský tým ovšem zvítězil zaslouženě, byl fotbalovější, vypracoval si i více zajímavých šancí.

 

Sestavy:

Morava:

1  Jindřich Čoupek (Přímětice) - 4 Jan Nekuda (Náměšť nad Oslavou), 6  Ondřej Jirout (Náklo), 5  Jan Bleša (Kelč), 12 David Ambrož (Pavlice) - 14 Petr Karas (Dolné Bojanovice), 7 Pavel Römer (Zvole), 13 Petr Martinka (Nivnice), 9 Miloš Mičánek (Šlapanice), 2 Pavel Pacner (Mutěnice) - 3 Svatopluk Pavlica (Kostelec u Kyjova)

Čechy:

4 Kamil Vrzal (Uhl. Janovice) - 12 Marek Hric (Ostrov nad Ohří), 14 Jan Böhm (Votice), 13 Martin Vlček (Sedlčany), 9 Antonín Vanc (Ouběnice) - 3 Miloslav Brhel (Pardubice), 10 Manuel Lobo, 11 Pedro Diaz (oba Praha), 6 Pavel Kafka (Hustopeče u Brna - posila z Moravy) - 8 Martin Sklenář (Kolín), 15 Libor Buček (Klenčí pod Čerchovem)