Jan Špilar: Nejlepším kadeřníkem je Bůh

Jan Špilar: Nejlepším kadeřníkem je Bůh

Pořad v souvislostech


Kadeřnický Barvínek
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Sluchátko v Barvínku
Sluchátko v Barvínku
Vysílali jsme


Magazín Barvínku

Vzhůru do oblak!
Jukebox Barvínku
Audioarchiv
9. října 2020 Barvínek Autor: Anežka Wiewiorková

Vždycky jsem obdivovala kadeřníky. Jak je možné, že je nůžky tak poslouchají? Proto je dalším hostem Barvínku Jan Špilar, který nám prozradí některá tajemství své práce. Věděli jste například, že každý vlas má svůj žebřík?

špilar„Nejvíc mě baví stříhat, někdo mi dokonce dal přezdívku Střihoruký Edward,“ popisuje majitel stejnojmenného kadeřnictví, a druhým dechem dodává, že právě stříhání se může naučit každý. Není to ale jediná věc, kterou ke své práci potřebuje. Když mluví o barvení vlasů, zdá se mi, že je to hotová věda. Může se vlastně kadeřník někdy cítit jako umělec? Také na to odpovídá náš host Jan Špilar. „Nejlepším kadeřníkem je nakonec Bůh, vlasy jsou úžasný výtvor,“ pochvaluje si tatínek tří dětí (a teď už i dědeček), který při své práci vystudoval teologii a stal se jáhnem.

Ano, kadeřnictví se někdy z legrace přezdívá zpovědnice, ale možná je v tom víc pravdy, než se zdá! „V prostředí kadeřnictví můžu lidi povzbudit dokonce víc, než když nějakou duchovní radu vyloženě očekávají … u kadeřníka se lidé otevřou a "napráskají" na sebe mnohem víc věcí, než by řekli třeba duchovnímu. Propojení jáhna s kadeřníkem je větší, než jsem si původně myslel.“

špilar_účesšpilar_kadeřnictví

Jak se dostal ke kadeřnické práci? Co je na ní nejtěžší? A na co se Jan Špilar těší, že bude moct jednou dělat v nebi? Poslouchejte Barvínek v úterý 13. října od 16.00 nebo v sobotu krátce po jedenácté.

Foto: archiv Jana Špilara