Pořádně se připoutejte, letíme na Měsíc!

Pořádně se připoutejte, letíme na Měsíc!

Pořad v souvislostech


Výlet na Měsíc
Budeme vysílat

Magazín Barvínku
Magazín Barvínku
Sluchátko
Vysílali jsme


Výlet na Měsíc

Výlet na Měsíc

Cyklo-Barvínek
Audioarchiv
14. května 2020 Barvínek Autor: Anežka Wiewiorková

Je to hodně daleko, ale v porovnání s jinými vesmírnými vzdálenostmi vlastně docela blízko. Pokud bychom se na Měsíc chtěli vypravit autobusem, trvala by nám cesta 200 dní, my v Barvínku ale naštěstí známe zkratku. Přidejte se k nám, a zažijte pravé měsíční dobrodružství!

Jak vypadala úplně první měsíční mise, při které se poprvé do prachu Měsíce otiskly podrážky lidských bot? Vezmeme vás přímo na mys Canaveral, odkud startovala raketa, která nesla do vesmíru odvážné astronauty Michaela Collinse, Edwina Aldrina a Neila Armstronga. Náš filmový odborník Radek vám poradí, které měsíční filmy opravdu stojí za podívanou. A pokusíme se vás přesvědčit, že Měsíc není jen hezkou ozdobou na obloze, ale velice důležitým vesmírným tělesem.

„Jsou teorie, které hovoří o tom,že kdyby Měsíc neexistoval, tak by Zemi možná nebyl život. Měsíc mohl například ovlivnit přechod života z moře na souš. Každopádně pohled na oblohu by byl smutný, kdybychom tam Měsíc neviděli,“ vysvětluje Pavel Gabzdyl, který má našeho vesmírného souputníka moc rád, a to i přesto, že hvězdáři ho obvykle spíš nesnáší. „Na Měsíci je zajímavé to, že je nám tak blízko, a taky to, že ho můžeme pozorovat jak ve dne, tak v noci,“ popisuje náš host z Hvězdárny a planetária Brno. Dozvíte se od něj, že při svém vzniku musel náš soused projít „ohnivým křtem“, kdy byl naposledy na Měsíci nějaký člověk, a co potřebujeme, abychom se po něm mohli projít.

měsíc_2Pavel Gabzdyl toho ví o Měsíci opravdu spoustu, o tom se můžete sami přesvědčit. Zároveň ho rád fotí, ale taky o něm napsal krásnou knížku. Jeho nádherně ilustrovaný Atlas měsíčních dobrodružství rádi jednomu z vás věnujeme. Losovat budeme ze správných odpovědí na následující otázku: kolik lidí bylo dosud na Měsíci? Své odpovědi posílejte do 26. května na adresu barvinek@proglas.cz. Nápovědu uslyšíte v pořadu :-)

Barvínkovská raketa na Měsíc startuje v úterý 19. května v 16 hodin a v sobotu 23. května mimořádně v 9.00.

Za krásné měsíční fotky děkujeme Pavlu Gabzdylovi.měsíc_3